Çince Öğrenmek Zor Mu? Hiç De Bile! 2021 Tavsiyeleri

Çince Öğrenmek Zor Mu? Hayır Çince Sandığınızdan Çok Daha Kolay!

Çince öğrenmek zor mu
Spoiler : değil.

“Çince öğrenmek zor mu?”

“Oha! Çince mi öğreniyorsun? Helal olsun vallahi.”

“Hayatta Çince öğrenemem, aşırı zor…”

Bu cümleler kulağınıza tanıdık geldi mi?

Peki Çince öğrenmek ne kadar zor?

Çince’nin zannedildiği kadar zor olmadığını düşünüyorum. İşin sırrı, Çince’yi öğrenmenin pratik yollarını bulmaktır. Bu yazıda size Çince öğrenirken kullanabileceğiniz araçları tanıtıp bazı tavsiyeler vereceğim. Yazının sonunda Çince öğrenmenin aslında çok da zor olmadığını kendi gözlerinizle göreceksiniz!

Kabul ediyorum, Çince öğrenmek bir bakımdan sabrımı zorladı. Kelimelerin telaffuzu farklı ve okuyup, yazmayı öğrenmek çok zaman alıyor. Çin alfabesi apayrı bir konu!

Öte yandan, İngilizce, Fransızca ve Rusça gibi dillerin gramerlerinin aksine, Çince dil bilgisi konusunda hiç ama hiç zorluk çekmedim!

Çince öğrenmeye başlamadan önce Çince dil bilgisinin kolay olabileceğini hayal bile edemiyordum, ama öyleymiş!

Çince öğrenenler, istisnalar, düzensiz fiiller, kelimelerin cinsiyetleri gibi beyin yakan dil bilgisi kurallarına maruz kalmak zorunda değildir.

Çince’nin zor olmadığını, düşünmemin ilk sebebi de Çince dil bilgisinin çok kolay olmasıdır. Gramer konusunda karşılaşacağınız tek zorluk – Türkçe gramer alışkanlıklarını bir kenara bırakıp, sıfırdan Çince’nin mantığını kavramaya çalışmak olacaktır.

Kavrama sıkıntıları bir yana, zor olan bir şey varsa, o da Çince dil bilgisini, karakterlerini ve kuralları içeren güvenilir ve kaliteli ders kaynakları bulmaktır.

Çince öğrenmek isteyen herkes er ya da geç bu sıkıntıyla karşılaşmıştır. Kaliteli Çince ders kaynağı bulmak çok zor!

Doğru kaynakları kullandığınız sürece istediğiniz yabancı dili başarıyla öğrenebilirsiniz!

Bu yazıda tüm seviyedeki Çince öğrencilerine Çince öğrenme kaynakları tavsiye edeceğiz. Bazıları çok popülerdir, bazıları ise pek bilinmez, ama hepsinin çok işinize yarayacağından emin olabilirsiniz!

Böylece Çin’i gezmeye gittiğinizde ya da Çin’de kahve sipariş etmek istediğinizde ihtiyaç duyacağınız tüm Çince kelimelerini öğrenmiş olacaksınız!

Ücretsiz Çince öğrenmenin 5 yolu

Sonuç olarak Çince öğrenmek ne kadar zordur? Doğru çalışmayı biliyorsanız Çince öğrenmek hiç de zor değildir! Çince öğrenme yolunuzda başarılı olmanız için size birkaç tavsiye verelim.

Çince Öğrenmek Zor Mu – Grammar Wiki Kullanmak

Çince Öğrenmek Zor Mu – Baidu Translate Kullanmak

Çince Öğrenmek Zor Mu – Örnek Cümleler Yazmak

Çince Öğrenmek Zor Mu – Öğrendiklerinizi Pratiğe Dökmek

Çince Öğrenmek Zor Mu – Dilbilgisi Yolculuğun Bir Parçası

Çince Öğrenmek Zor Mu – Aşırı Yararlı Videolar

En Çok Kullanılan Çince Karakterler Thumbnail

En Çok Kullanılan Çince Karakterler

Bilmeniz Gereken 10 Çince Karakter 🈶 Çince öğrenmeye başladığınız zaman birçok karakterler tanışacaksınız. Bu yüzden biz size en çok kullanılan Çince karakterler listesini hazırladık! Çince’de binlerce karakter var ama günlük hayatta kullanacağınız karakter sayısı çok daha azdır, o yüzden en…

Çince öğrenmek Zor Mu Tavsiye #1 Chinese Grammar Wiki

Çince gramerini öğrenmeye başlamanın en iyi yolu Chinese Grammar Wiki’dir.

Chinese Grammar Wiki Çince dil bilgisi dersleri ile dolu Wiki tarzı bir internet sitesidir. Açıklamalar nettir, tüm seviyeler için içerikler bulunmaktadır ve anlaması çok basittir.

Chinese Grammar Wiki logosu
Sitedeki açıklamaya göre Chinese Grammar Wiki “Pratik, ücretsiz, anlaşılır online Çince gramer kaynağıdır”

Çince öğrenmek zor geliyorsa, Chinese Grammar Wiki işinizi kolaylaştırmak için elinizin altında!

Bu site Çince derslerinin yanında ek çalışma olarak mükemmeldir, kendi kendine Çince öğrenenler için iyi bir kılavuz niteliğindedir, ve unuttuğunuz dil bilgisi kurallarını hatırlayabileceğiniz bir yerdir. Hatta Chinese Grammar Wiki, öğrencilerine olabildiğince basit bir şekilde Çince dil bilgisini anlatmanın yolunu arayan öğretmenler için bile çok kullanışlı bir kaynaktır.

Chinese Grammar Wiki sayfası ile çince öğrenmek
Wiki Tarzı Çince Öğrenme Sitesi

Sitede Çince Dil bilgisi dersleri CEFR seviyelerine göre sınıflandırılmıştır: A1(yeni başlayan) seviyesinden C2(ana dil) seviyesine kadar Çince dersleri bulabilirsiniz.

HSK sınavı için çalışıyorsanız, HSK seviyelerine göre ders sıralamasına da ulaşabilirsiniz.

Çince seviyeniz ne olursa olsun, Chinese Grammar Wiki ‘de size uygun dersler bulabilirsiniz.

Daha düşük seviyelerde, örnek cümleler için Çince karakterler, pinyin ve İngilizce çevirileri bulabilirsiniz.

Çince öğrenenlerin önce karakterleri ve pinyinleri okumasını teşvik etmek için kelimelerin İngilizcesi küçük punto ile yazılmıştır.

Çince Karakterlerin Tarihi 📚 Çince Karakterler Nasıl Öğrenilir Thumbnail

Çince Karakterlerin Tarihi 📚 Çince Karakterler Nasıl Öğrenilir

Çince Karakterleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Çince Karakterler – Çince Karakterlerinin TarihiÇince Karakterler – Çince Karakterleri Nasıl ÖğrenilirÇince Karakterler – Görsel ÖğrenmeÇince Karakterler – İşitsel ÖğrenmeÇince Karakterler – Dokunsal ÖğrenmeÇince Karakterler – Sıkça Sorulan sorular Çince Karakterlerinin Tarihi Çince Dünya’nın en…

Dil seviyeniz arttıkça derslerin zorluğu da artmaktadır.

C1 dil seviyesine ulaştığınızda, İngilizce çeviriler ve pinyinler ortadan kalkar ve sadece karakterler kalır.

Site daha yapım aşamasındadır, fakat hiç merak etmeyin! HSK 1’den HSK 5 seviyesine kadar ihtiyacınız olan tüm dil bilgisi derslerini burada bulabilirsiniz. Belki ileri seviye Çince’ye konuşanlar ve HSK 6 dil sınavı için çalışanlar bu siteyi yetersiz bulabilir. Onlara önerimiz tamamen Çince olan sitelerden çalışmaktır.

Çince öğrenmek zor mu? sorumuzun ilk cevabını buradan almış oluyoruz. Chinese Grammar Wiki kullanırsanız Çince öğrenmeniz çok kolaylaşır!

Temel Çince Dil Bilgisi Ve Cümle Yapısı - Bölüm 1 Thumbnail

Temel Çince Dil Bilgisi Ve Cümle Yapısı – Bölüm 1

Temel Çince Dil Bilgisi Ve Cümle Yapısı – Bölüm 1 Temel Çince Dil Bilgisi Bu yazımızda temel Çince dil bilgisi işleyeceğiz. Çince dil bilgisi kapsamında aşağıdaki konulardan bahsedeceğiz: Çince Temel Dil Bilgisi #1 – Özne + Fiil CümlesiÇince Temel Dil…

Çince Öğrenmek Zor Mu: Tavsiye #2 Baidu Translate

Baidu Translate, Çin’in en ünlü online çeviri sitesidir. Ayrıca Çingilizcesi ile de bayağı meşhurdur. Baidu Translate’ı kullanarak Çince öğrenme serüvenini çok kolaylaştırıyor.

Uzun metinler çevirme konusunda her ne kadar yetersiz olsa da, Çince öğrenirken ihtiyaç duyacağınız tüm sözcükleri Baidu’da bulabilirsiniz. Üstelik bu sözcüklerin cümle içinde nasıl kullanıldığını da görebilirsiniz!

Haberiniz olsun, bu örnek cümleler dili öğrenmeye yeni başlayanlar için biraz zor gelebilir. Fakat HSK 3 seviyesi üzerindeki öğrenciler Çince dilbilgisini tüm ayrıntılarıyla öğrenmek için Baidu’yu kullanabilir.

Baidu çeviri sayfası çift dilli cümleler
Baidu Çeviri ile Çince Dil Bilgisini Öğren
 1. Çeviriyi Çince-İngilizce olarak ayarlayın. Çevirinin 中文 (zhōngwén, Çince) ‘den 英文 (yīngwén, İngilizce) ‘ye olduğundan emin olun.
 2. Kelimeyi ya da cümleyi girin. Çeviri kısmına merak ettiğiniz kelimeyi ya da cümleyi girin.
 3. Enter’a basın. Telefondan bakıyorsanız mavi  butona dokunun.“翻译” (fānyì, çevirmek) .
 4. Aşağı inin. Basit çeviri ve Çince karşılıklarının olduğu kısımları atlayın. Aradığınız bölüm 双语例句(shuāngyǔ lìjù, Çift Dilli Cümleler) kısmıdır.
 5. Listeyi Genişletin. Varsayılan seçenek 5 örnek cümle göstermektedir. Daha fazlası için “展开全部” (zhǎnkāi quánbù, hepsini görüntüle ‘ye tıklayın.  

Bu şekilde 20’den fazla örnek cümle elde edebilirsiniz.

Bu cümleleri sırayla okuyun (Sadece İngilizce kısımları değil de, hem Çince hem İngilizce okumaya dikkat ediniz). Cümleleri iki dilde de okumak öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Baidu Translate, ders kitabı ya da sözlük kullanmaktan çok daha güvenilir bir çalışma yöntemidir. Çünkü Çince sözlüklerde genellikle bir kelimenin hangi bağlamda, nasıl kullanıldığını anlayamazsınız.

Baidu Translate ile Çince öğrenmek, normal sözlüklere kıyasla çok daha kolaydır.

Çince Öğrenmek Zor Mu Tavsiye #3 Kendi Cümlelerinizi Yazın

Yeni öğrendiğiniz dil bilgisini oturtmanın en iyi yolu – onu hemen örnek cümlelerde kullanmaktır.

Örnek cümleler yazmak her ne kadar ev ödevi gibi görünse de, yeni öğrendiğiniz şeyleri beyninize kazımanın en etkili yolu maalesef ki budur.

Çince zombi (僵尸,jiāngshī)
Eğlenceli Bir Şekilde Çalışmak Sizin Elinizde!

Cümle yazmak dünyanın en eğlenceli şeyi değildir, fakat yaptığınız şeyi eğlenceli hale getirmek sizin elinizde! Çince öğrenirken komik cümleler yazarak bu süreci biraz daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Çince öğrenme maceramın daha ilk günlerinde zombi kelimesini (僵尸,jiāngshī) öğrendim.

Örnek cümleler yazarken kullanmayı en sevdiğim kelime zombi oldu.

İş için Çince öğrenmeniz gerekiyorsa, sizi motive etmesi için işiniz ile ilgili cümleler yazabilirsiniz.

Kendiniz için Çince öğreniyorsanız, saçma sapan cümleler yazabilirsiniz. Hayvanlar, süper kahramanlar, ejderhalar… Kurduğunuz cümle ne kadar uçuksa, aklınızda kalma ihtimali o kadar yüksektir. Kulağa ne kadar gelse saçma gelse de çok etkili bir dil öğrenme yöntemdir.

Çince öğrenmek zor değil, hatta eğlenceli bile olabilir! Her şey, gerçekten bakış açınızda bitiyor. Çince öğrenmeye bir görev gözüyle değil de macera gözüyle bakmayı öğrenirseniz, başarıyı yakalayabilirsiniz!

Çince Şarkılar - Kesinlikle Dinlemeniz Gereken 12 Çince Şarkı Thumbnail

Çince Şarkılar – Kesinlikle Dinlemeniz Gereken 12 Çince Şarkı

Çince öğrenmek için Çince şarkı dinlemeye ne dersiniz? Gelmiş geçmiş en popüler Çince şarkılar ve en çok satan Çince müzik albümleri hangileridir?

Çince Öğrenmek Zor Mu: Tavsiye #4 Öğrendiklerinizi Konuşarak Pratiğe Dökün

Çince akıcı bir şekilde konuşmayı öğrenmek kolay değildir. Hele Çince konuşulmayan bir ülkede yaşıyorsanız.

Fakat bu, Çince konuşmamanız için bir sebep değildir!

Konuşma ve dinleme becerilerinizi geliştirmek çok önemlidir, çünkü bunun sayesinde dili içgüdüsel 语感 (dili ” içgüdüsel ” olarak hissetmek , yǔɡǎn) bir şekilde kavramayı öğrenirsiniz.

Çince vücüt bölümleri
Önce öğren, sonra pratiğe dök

Yazdığınız cümleleri sesli bir şekilde tekrar edin.

Bu cümleleri okurken ses kaydı alın, sonra da ses kayıtlarını dinleyin

Kendinizi Çince konuşurken dinlemek çok gariptir evet, fakat telaffuzunuzu geliştirmek ve öğrendiğiniz gramer kurallarını pekiştirmek için kendinizi dinlemek çok yararlı bir yöntemdir.

Cümleyi hangi konuşmalarda kullanabileceğinizi hayal edin. Kendi kendinizle ufak bir diyalog kurun, kendinize sorular sorup, onları cevaplayın (etrafta kimse yokken yapsanız daha iyi olur, yoksa akıl sağlığınızdan şüphe edebilirler…)

Örneğin mağazada bir kiyafeti sorduğunuzu, restoranda yemek sipariş ettiğinizi ya da arkadaşınızdan bir konuda yardım istediğinizi hayal edin.

Bir dilbilgisi kuralını öğrendikten sonra, o kuralı cümlede nasıl kullanabileceğinizi düşünün!

Hayvanlara Fısıldayan Adam Taktiği: öğrendiğiniz dilbilgisi kurallarını ev hayvanınızda deneyebilirsiniz. Sorularınızı muhtemelen cevaplamasalar da, beraber çalışabileceğiniz bir arkadaşınız yoksa çocuklarla ya da hayvanlarla Çince konuşmanız ilginç ve etkili bir yöntem olacaktır.

Yaratıcılığınızı kullanın ve severek çalışın. Bunu yaptığınız sürece Çince öğrenmek hiç zor gelmez.

Gramer Sadece Bir Araçtır, Çince Konuşmak İse Amaçtır.

Çince öğrenmeye başlayan birçok öğrenci tüm dikkatlerini dil bilgisine yöneltip bir dili öğrenmenin temel dört becerisini, yani okuma, yazma, dinleme ve konuşma geliştirmeyi unutuyorlar.

Çince konuşmaya başlamak için yeterince dil bilgisine sahip olmadığınızı söyleyip asıl işi ertelemeyin. Bu düşünce tarzı sizin gelişmenizi engellemekten başka bir şey yapmaz.

Gramer, kendinizi ifade edebilmeniz için size zemin sağlar. Çince konuşma pratiğine başlamadan önce, dil bilgisinde “ustalaşmanız” gerektiği düşüncesine kapılırsanız, gelişme kat etmek yerine olduğunuz yerde kalırsınız.

Yani pratik yapın! Size keyif veren çalışma yöntemleri keşfedin!

Bizim tavsiyelerimizi kullanarak öğrenebilirsiniz, kendi çalışma rutininiz varsa ona devam edebilirsiniz, fakat bu dört temel beceriyi geliştirmeyi unutmayın! Çince’ye yeni başlayanlar bile ilk günlerinden itibaren Çince konuşmaya atılmalı!

Çince öğrenmek zor değildir, hedeflerinizi belirleyip yılmadan devam ettiğiniz sürece başaracağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Online Çince çalışın, Çin’de Çince okuyun ya da Çin’de staj yapın! Ve unutmayın: 好好学习,天天向上(hǎo hǎo xué xí , tiān tiān xiàng shàng, Her gün çok çalış ve kendini geliştir!)

Aşırı Yararlı Videolar

Kendimizi çok övmek istemiyoruz, ama YouTube kanalımızda Çince öğrenme konusunda yüzlerce içeriğe ulaşabilirsiniz! Videolarımıza bir göz atın. Çince öğrenmek sandığınız kadar zor değil, göreceksiniz.

Örneğin bir defa Çince sayıları öğrendiniz mi, Çince ay, hafta ve günleri saymayı ve Çince saat söylemeyi öğrenmiş sayılırsınız.

Elektrik anlamına gelen kelimeyi öğrenen, telefon, lamba ve bilgisayar gibi sözcükleri de kavrıyor. Çince öğrenmek zor değildir, çünkü Çince öğrenmek aslında kocaman bir yapbozu yapmaya benzer, evet, zamanınızı alır ama aynı zamanda eğlencelidir.

Çince öğrenirken ihtiyaç duyacağınızı düşündüğümüz videolardan bazılarına göz atın!

Online Çince Öğrenmenin En İyi Yolu
En İyi 11 Çin Drama Dizisi
Çince Futbol

Çince Öğrenmek Zor Mu – Sıkça Sorulan Sorular

Çince öğrenmek zor mu?

Çince öğrenmek sandığınız kadar zor değildir! Çince öğrenenler istisnalar, düzensiz fiiller, kelimelerin cinsiyetleri gibi kafa karıştırıcı dil bilgisi kurallarına maruz kalmak zorunda değiller.

Çince öğrenmek için hangi kaynaklara başvurabilirim?

1. Chinese Grammar Wiki : Çince dil bilgisi dersleri ile dolu Wiki tarzı bir internet sitesidir. Açıklamalar nettir, tüm seviyeler için mevcuttur ve anlaması çok basittir.
2. Baidu Translate : Çin’in en ünlü online çeviri sitesidir. Çince öğrenirken ihtiyacınız olacak tüm kelimeleri, ve bunların hangi bağlamda nasıl kullanıldığını gösteren örnek cümleleri Baidu’da bulabilirsiniz.
3. LTL Blog : Çince dil bilgisi, Çince karakterler, Çin alfabesi, Çince öğrenme uygulamları, Çince sayılar, renkler, isimler gibi birçok konuyu kapsayan blogumuz sayesinde Çince hakkında birçok yeni bilgi öğrenebilirsiniz.

Çince dil bilgisi zor mu?

Çince dil bilgisi gerçekten kolaydır. Franzısca, Rusça gibi dillerin yanında Çince’nin dil bilgisi çocuk oyuncağı kalır! İnanmıyorsanız kendi gözlerinizle görün.

Çince öğrenmek bir mantığa dayalı mıdır?

Çince inanılmaz mantıklı bir dildir. Bunu görmek için “Elektrik” örneği ile başlayabiliriz.
Elektrik kelimesinin karakteri 电’dir (Diàn). Bu karaktere farklı yapı taşları ekleyip ortaya yeni bir kelime çıkartabilirsiniz. Örneğin “Bilgisayar” tam olarak “Elektrik Beyin” demektir, “Film” kelimesi ise “Elektrik Gölge” anlamına gelmektedir.

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  PekinŞanghay, Taipei ve Chengde şehirlerinde sunduğumuz Çince dil kurslarımıza göz atabilirsiniz.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

LTL Çince Dil Okulumuzdan daha sık haber almak istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Kaliteli Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? LTL okulları ve öğrenci yaşamı ile ilgili son haberler nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarına bültenimize kaydolarak ulaşabilirsiniz.

.

2 comments

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

 1. Gerçekten özellikle gramer kısmına değinmeniz çok iyi olmuş, ben de biraz Çince öğrenen biri olarak demeliyim ki belki de dünyanın en kolay gramerine sahip dili, İngilizceden bile kolay olabilir. 我 (ben) 去 (gitmek) 学校 (okul)

  我去学校 – (Okula gidiyorum/giderim)

  我 (ben) 要 (istemek fiili) 电话 (telefon) – 我要电话 (telefon istiyorum)

  你 (sen) 喝 (içmek fiili) 水 (su) – 你喝水 (sen su içiyorsun/içersin)

  Görsel hafızanız iyi ise, karakterleri öğrenmekte de pek sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum fakat tonlamalar gerçekten kafa karıştırıcı olabiliyor ve tonları yanlış söylemek bambaşka bir cümle oluşturabiliyor veya karşıdaki kişinin hiçbir şey anlamamasına yol açabiliyor. Bu yüzden akıcı Çince konuşup anlamak için birkaç ay veya yıl Çince konuşulan bir ülkede kalmak gerekebilir.

  1. Nazik sözlerin için teşekkürler

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin