Çin’de Gezilecek Yerler – Çin’in En Güzel 5 Manzarası

Çin’de Gezilecek En Güzel 5 Yer

Pekin ya da Şanghay‘da okuyorsunuz ve ara verip biraz gezmek mi istediniz?

Belki de sadece Çin’i gezip, güzelliklerini keşfetmek mi istiyorsunuz?

Çin’de görülecek o kadar çok yer var ki, sizin işinizi kolaylaştırmak için Çin’de gezilecek en iyi 5 yer yazımızı hazırladık. Bu yazımızda Çin’in en güzel manzaraları neredeymiş öğreneceksiniz.

Çin’de Gezilecek Yerler #1 – Guilin/Yangshuo, Guangxi

Çin’de Gezilecek Yerler #2 – Zhangye Danxia, Gansu

Çin’de Gezilecek Yerler #3 – Zhangjiajie, Hunan

Çin’de Gezilecek Yerler #4 – Yuanyang Pirinç Tarlaları, Yunnan

Çin’de Gezilecek Yerler #5 – Changbaishan, Jilin

Çin Coğrafyası

Çin dendiğinde herkesin aklına tek bir şey gelir – insanlar.

Herkesin aklında canlanan görüntü şudur – büyük ve kalabalık şehirlerde yaşayan milyonlarca insan. Bir yerleri keşfetmek için gerçekten dolaşıp gezmeniz gerekiyor 人山人海 (Rénshānrénhǎi – ‘insan dağ insan deniz’).

Şanghay sokakları

Evet Çin’de 1.3 milyardan fazla insan yaşamaktadır, fakat Çin ayni zamanda çok geniş bir bölgedir. Çin’in yüz ölçümü 9.706.961 km², bu da onu Rusya ve Kanada’dan sonra Dünya’nın en büyük  3. ülkesi yapmaktadır.

Ve doğal olarak bu kadar büyük bir ülkenin, coğrafi bakımdan çok çeşitli bölgeleri bulunmaktadır:  çöller, sulak alanlar, dağlar, ormanlar, sahiller, say say bitmez.

Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki Çin’in uydu görüntüsünü ve iklim haritasını inceleyebilirsiniz.

Yeşil renkle yağış alan güney-doğu, kahverengi  ile ise daha kuru iklime sahip olan kuzey-batı bölgeleri gösterilmiştir.

Çin'de Gezilecek Yerler - Çin İklim Haritası
Çin’de Gezilecek Yerler – Çin İklim Haritası
Çin'de Gezilecek Yerler - Çin Uydu Görüntüsü
Çin’de Gezilecek Yerler – Çin Uydu Görüntüsü

Tıpkı Türkiye’de de olduğu gibi Çin’de de de ayni anda birçok iklim yaşanmaktadır. Bu coğrafi çeşitliliğinden dolayı Çin’de gezip görebileceğiniz birçok güzel manzara vardır.

Çin’in en güzel manzaralarını sizin için bir liste haline getirdik.

Çin’de Gezilecek En İyi Yerler

1. Guilin & Yangshuo, Guangxi Bölgesi

Çin'de Gezilecek Yerler - Li Nehri, Guilin
Çin’de Gezilecek Yerler – Li Nehri, Guilin

Çin’in en güzel manzaraları listesinde ilk sırada Guilin vardır. Guilin (桂林) Çin’e giden herkesin kesinlikle görmesi gereken bir yerdir. Güney Çin’de bulunan bu şehir, onu çevreleyen karstik tepelerin oluşturduğu nefes kesen manzarası ile ünlüdür.

Li Nehri (漓江) bu ilginç görüntülü dağların arasından akmaktadır. Yandaki fotoğraftan da gördüğünüz gibi ortaya müthiş bir manzara çıkıyor.

Buradaki en popüler nokta Xingping şehridir (兴坪镇). Yangshuo (阳朔)’dan kalkan otobüs ile birkaç dakikada buraya varabilirsiniz.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ: Buradan açılan manzara 20 Yuanlık banknotun arkasındaki manzaradır.

Buraya gelip, bu doğaüstü güzelliğe sahip manzaranın keyfini çıkarmak ve tonlarca fotoğraf çekmek hayat boyu unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.

Guilin’den yaklaşık 100 km uzakta Güzel Longji Pirinç Tarlalarını (龙胜梯田) görebilirsiniz. İsmin anlamı Ejderha Omurgasıdır. Tarlalar bu ismi görünüşlerinden dolayı almışlardır. Dağların tepeleri omurgaya benzemektedir, kat kat inen tarlalar ise ejderha pulları gibidir.

Nasıl gidilir:

Bulunduğunuz yere göre Guilin’e tren ya da otobüs ile gidebilirsiniz. Şanghay ve Pekin’den her gün birkaç tane tren ve hızlı tren kalkmaktadır. Macerayı sevenler ve zamanı olanlar ise Çin uyku trenlerini deneyebilirler. Guilin’den otobüs ile Yangshuo’ya gidebilirsiniz, hatta isterseniz bot ile Li nehrinden aşağıya inebilirsiniz.

Çin'de Yataklı Tren🚃2021'de Bilmeniz Gereken Her Şey Thumbnail

Çin’de Yataklı Tren🚃2021’de Bilmeniz Gereken Her Şey

Çin Seyahat Rehberi – Çin’de Yataklı Tren Çin’de trenle mi seyahat ediyorsunuz? Yataklı vagon mu tercih etmelisiniz yoksa standart kompartımanlı vagon mu? Hızlı tren işime yarar mı? Çin çok büyük bir ülkedir, bundan kimsenin şüphesi olmasın! Çin’deyken “Trenle 7 saat…

2. Zhangye Danxia, Gansu Bölgesi

Çin'de Gezilecek Yerler - Gökkuşağı Dağları, Zhangye
Çin’de Gezilecek Yerler – Gökkuşağı Dağları, Zhangye

Çin’in en güzel manzaraları listesinde ikinci sırada Avrupalıların daha az bildiği bir bölge bulunmaktadır.

Çin’in Kuzey-Batı bölgesinde bulunan Zhangye şehrinin hemen dışında bu rengarenk kaya oluşumlarını bulabilirsiniz. Bu masalsı manzaraya sahip olan Zhangye Ulusal Jeoparkı (张掖国家地质公园) ayni zamanda Gök kuşağı Dağları ve Çizgili Dağlar diye de isimlendirilmektedir.

Doğal park 322 km² lik alanı kaplamaktadır. Kayaların zarar görmesini engellemek için dağlara tırmanmak ve yürüyüş yapmak yasaktır, bu yüzden geziler için inşa edilmiş patikadan yürümek zorundasınız.

Bu müthiş manzaranın keyfini %100 çıkarmak için gün doğumu ya da gün batımında gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Bunun dışında parkın hemen yanında Kapadokya’daki peri bacalarına çok benzeyen Danxia Ice Ditch  kayalarını görebilirsiniz (冰沟丹霞). Tıpkı Peri Bacalarının olduğu gibi, buradaki kayalar da farklı farklı şekiller almıştır.

Kaya oluşumları bir yana, Zhangye’de ilginizi çekecek birçok manzara bulabilirsiniz:  Büyük uyuyan Buddha ( Asya’daki en büyük uyuyan Buddha), sulak alanlar, park ve müze. Dağ eteğinde oyulan Buddhist mağaraları ve tapınakları  (马蹄寺 –  Mati Si) ve müthiş manzaralara sahip Büyük Pingshan Vadisi (平山湖大峡谷 ).

Nasıl gidilir:

Ulusal Zhangye Danxia Jeolojik Parkı’na Zhangye şehrinden kolayca ulaşabilirsiniz. Yerel hosteller ve seyahat acenteleri parka çeşitli ulaşım seçenekleri sunmaktadır. Zhangye şehrinin kendisi ise Gansu bölgesinin ana tren hattında bulunmaktadır. Tren ve Hızlı Trenler ile buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

3. Zhangjiajie, Hunan Bölgesi

Çin'de Gezilecek Yerler - Uçan Dağlar, Zhangjiajie
Çin’de Gezilecek Yerler – Uçan Dağlar, Zhangjiajie

Çin’de gezilecek en iyi yerler listemizin bir sonraki bölgesini birçoğunuza tanıdık gelebilir. UNESCO Dünya Mirası olan  Wulingyuan (武陵源)‘da bulunan bu dağlar 2009 yılında çıkan Avatar filmi ile ünlenmiştir.

Her ne kadar film yönetmeni James Cameroon bunu kabul etmese de, Avatar filmi Zhangjiajie için müthiş bir reklam olmuştur.

Dünyamıza ait olamayacak kadar büyüleyici olan bu alan birçok şelaleden, gölden, nehirden ve 3000 den fazla kum taşı sütunundan oluşuyor.

Bunun dışında burada iki tane doğal köprü ve dünyanın en yüksek ve uzun cam köprüsü bulunmaktadır.

Otobüsler ziyaretçileri parkın çeşitli alanlarına götürmektedir, fakat kalabalıktan uzaklaşıp dolaşmayı ve her şeyi kendi başınıza keşfetmeyi de seçebilirsiniz.

Nefes kesen manzaraya sahip bu devasa alanı tüm güzellikleri ile keşfedebilmeniz için burada en az birkaç gün geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Çin'de Bulunan En Popüler Film Setleri Thumbnail

Çin’de Bulunan En Popüler Film Setleri

Şimdi size Çin’deki en popüler film setlerinin bazılarını tanıtacağız. Bunları Çin’de gezilmesi gereken ziyaret noktaları listenize ekleyebilirsiniz.

Nasıl gidilir:

Zhangjiajie Hehua hava limanı Zhangjiajie şehir merkezinden yaklaşık 4 km uzaklıktadır. Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerden aktarmasız uçuş bulabilirsiniz. Ayni zamanda şehre trenle de gidebilirsiniz fakat Uyku treninde 20den fazla saat geçirmeye hazır olun! Zhangjiajie şehrinden Wulingyuan doğal alanına otobüsle 45 dakikada varabilirsiniz. Gün içi  her 10 dakikada bir otobüsler kalkmaktadır.

4. Yuanyang Pirinç Tarlaları, Yunnan Bölgesi

Çin'de Gezilecek Yerler - Yuanyang Pirinç Tarlaları, Yunnan
Çin’de Gezilecek Yerler – Yuanyang Pirinç Tarlaları, Yunnan

Yuanyang Pirinç Tarlaları(元阳梯田景区) Yunnan Bölgesinin güneyinde bulunmaktadır ve Ailao Dağının güney yamacının inşa edilmiştir.

Nesiller boyunca Han ulusu bu rengarenk ve kat kat tarlayı inşa etmiştir. 2500 yıl önce hayatta kalma savaşı veren halk daha fazla pirinç yetiştirmek için dağın yamaçlarını verimli toprağa dönüştürmeye başlamıştır.

Yuanyang Tarlaları toplam 113km²lik alanı kaplamaktadır, fakat temel üç doğal alana ayrılmıştır: Duoyishu, Bada, Laohuzi Pirinç Tarlaları.

2013’te bu alan UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiştir.

En güzel manzarayı pirinç tarlaların sularla dolu olduğu kış aylarında yakalayabilirsiniz. Çin’in en güzel manzaraları arasında olan Yuanyang’a gitmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Pişman olmayacaksınız!

Nasıl Gidilir:

Çin’in en güzel manzaraları listesine giren Yuanyang’ı ziyaret etmek istiyorsanız en iyisi bir gün önceden Yuanyang Eski Şehrine gidip geceyi Duoyishi’de geçirdikten sonra gün doğumunda Yuanyang Pirinç tarlalarına gitmektir. Güneşin doğduğu saatlerde karşılaşacağınız manzara sizi büyüleyecektir. Yuanyang Eski Şehrinde hava limanı olmadığı için oraya varmanın tek yolu Yunnan Bölgesinin başkenti olan Kunming’ten otobüse binmektir (yolculuk yaklaşık 7 saat sürecektir).

5. Changbai Shan, Jilin Bölgesi

Çin'de Gezilecek Yerler - Cennet Gölü, Changbaishan
Çin’de Gezilecek Yerler – Cennet Gölü, Changbaishan

Çin’in en güzel manzaraları listemizin sonuncu,fakat güzellik bakımından diğerlerinden hiç de geri kalmayan bölgemiz – Changbai Shan dağları ve doğal rezervi (长白山脉).

Çin’in Kuzey-doğusunda Jilin bölgesinde bulunan dağ sırası Kuzey Kore sınırından da geçmektedir.

Çin’de gezilecek en iyi yerlerden bir tanesidir Changbaishan. Toplam 2000 km² yı aşan yüz ölçümüne sahiptir ve dağ tepeleri deniz seviyesinden 2000 metreye ulaşmaktadır.

Dağın en meşhur bölgesi ve en çok sevilen manzarası ise sağda gördüğünüz Cennet Gölüdür (天池). En yüksek tepedeki kraterde (Changbai Dağı, uyuyan yanardağ), bulunan Cennet Gölü, Songhua Nehrinin kaynağıdır.

Bu büyüleyici manzarayı kesinlikle görmelisiniz. Bir masaldan, ya da bilim kurgu filminden çıkmış gibi duran gölde çeşitli canavarların yaşadığına dair efsaneler bile duyabilirsiniz.

Gölün bir tarafı Çin’de, öbür tarafı ise Kuzey Kore’de bulunmaktadır. Bu sınır net belirtilmediği için, ana yürüme alanından çok uzaklaşmamanızı tavsiye ederiz, aksi halde yanlışlıkla Kuze Kore topraklarına girebilirsiniz.

Bu doğal rezervde  kaplıcalar, şelaleler, ikiz göller ve doğal müze gibi keyfini çıkarabileceğiniz daha birçok manzara vardır. Alanlar arasında ulaşım için ziyaretçiler genellikle rezervin otobüs servislerini kullanmaktadır.

Nasıl Gidilir:

Changbai Dağı’na Kuzey, Batı ve Güney yamaçlarından ulaşabilirsiniz, fakat Kuzey ve Batı yamaçları çok daha fazla tercih edilmektedir. Oraya varmanın en kolay yolu Jilin bölgesinin başkenti Changchun’dan trenle Baihe (Kuzey yamaç) ya da Songjianghe’ye (Batı Yamaç) gitmektir.

Çin çok büyük bir ülkedir ve keşfedilecek sayısız güzelliği vardır. Çin’in en güzel manzaraları listemiz Çin’in doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerinin sadece çok çok küçük bir kısmını tanıtmaktadır. Umarım “Çin’de gezilecek en iyi yerler nedir ” sorusuyla sayfamıza göz atanlara yardımcı olmuşuzdur.

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  Pekin ve Şanghay dahil, Çin’in birçok farklı şehrinde sunduğumuz özel ya da grup derslerine kaydolabilirsiniz!

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

Çin hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını keşfedin!

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin