Çin Uyku Treni

Çin Seyahat Rehberi – Çin Uyku Treni

Çin’de trenle mi seyahat ediyorsunuz? Yataklı vagon mu tercih etmelisiniz yoksa standart kompartımanlı vagon mu? Hızlı tren işime yarar mı?

Çin çok büyük bir ülkedir, bundan kimsenin şüphesi olmasın! Çin’deyken ” Trenle 7 saat mi? Uzak değilmiş” gibi şeyleri duyarsanız şaşırmayın..

Çin’in büyüklüğünden dolayı şehirler arası seyahat edebilmeniz için trene binmek zorundasınız. Birçok farklı tren çeşidi vardır fakat genellikle trenler Çin’de 3 kategoriye ayrılır: hızlı tren, uyku treni(yataklı vagonlar) ve yavaş tren.

Çin’de tren yolculukları pek kolay değildir fakat size sunacağımız tavsiyeleri okursanız uyku treninde uzun yolculuğunuz çok keyifli bir hale gelebilir.

Çin Uyku Treni Neye Benzer?

Çin Uyku Treni LTL - Zoe

Çin Uyku Treni LTL – Zoe

Her kompartımanın kabinleri birbirinden çok farklıdır. Kompartımanlar genellikle şunlara ayırılır: Hard sleeper, Soft sleeper ve oturma vagonu. Hard sleeper ve soft sleeper vagonlarında yataklar aynidir. The beds in both hard and soft sleeper are the same. Biraz küçük ve darlar fakat kesinlikle rahat ve temizler.

Trende insanlar genellikle gerçekten saygılı ve düşüncelidir. Işıklar genellikle saat 10 civarında kapatılmaya başlar ve bundan sonra yolcular uyumaya hazırlanır. Şanssızsanız, gece boyunca telefonda bağırarak konuşan birisine denk gelebilirsiniz tabi…

Çevreye saygı duyduğunuzdan emin olun ve etrafınızdaki insanların da uyumaya çalıştığını unutmayın. Bir şeyler içmek isterseniz restoran vagonuna gidebilirsiniz, fakat aklınızda bulunsun restoranlar gayet erken kapanır ve sessiz durup bir şeyler satın almazsanız sizi dışarı atarlar…

Trenin her vagonun girişinde musluk (sıcak ve içilebilir su), tuvalet (genellikle Çin usulü) ve el yıkama alanı olacaktır.

软卧 (ruan wo) – Soft Sleeper Kompartımanı

Uzak mesafe uyku treninde alabileceğiniz en “lüks” biletlerdir. Kabininizde 4 yatak, kapı, bagaj yeri, priz, damacana ve pencere olacaktır. Trenin doluluğuna göre tüm oda size kalabilir ya da başka 3 yolcu ile paylaşabilirsiniz.

Soft Sleeper kompartımanı genellikle restoran’ın yanında bulunmaktadır.

硬卧 (ying wo) – Hard sleeper Kompartımanı

Çin Uyku Treni LTL

Çin Uyku Treni LTL

Hard Sleeper bileti ile 6 kişilik bir odada kalacaksınız. Üst orta ya da alt ranzada yatacaksınız.  Bir vagonda 5 i ya da 6 yatak kısmı bulunmaktadır bu da demek oluyor ki bir vagonda 30dan fazla kişi bulunabilir. Genellikle vagon başına en fazla 2 priz bulunmaktadır.

Alt ranza sizin ise yolculuk boyunca diğer yolcular ile onu paylaşacaksınız, Kafaya takacak bir şey yok- yerliler ile samimi ve arkadaş canlısı olun ve eğlenmeye bakın!

硬座 (ying zuo) – Standart Kompartıman

Tren’de çok zaman geçirecekseniz size bu kompartımanı tavsiye etmiyoruz. Birkaç saatlik yolculuk için mükemmeldir fakat trende geceleyecekseniz kesinlikle yataklı vagonda kalmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu alan diğer bütün trenlere çok benzer. Odada 6 oturma alanı olacaktır her tarafta 3er yer ve ortada küçük bir masa. Standart vagon ile anlatılacak başka bir şey yok-yolculuğunuzu oturarak geçireceksiniz.

Çin Uyku Trenini Neden Kullanmalıyım?

Çin Uyku Treninde Çok Güzel Zaman Geçirebilirsiniz

Çin Uyku Treninde Çok Güzel Zaman Geçirebilirsiniz

Öncelikle, Çin uyku trenleri uçaklardan çok daha ucuzdur, ayni zamanda yolculuğunuz boyunca bu kocaman ülkeyi camınızdan keşfetmek de ayrı bir keyiftir. Birçok şehirden geçeceksiniz, bazıları kalabalık bazıları terk edilmiş olacak, başka şekilde göremeyeceğiniz yerleri bu tren sayesinde keşfedeceksiniz. Ayni zamanda Çinli komşularınızla da tanışıp güzel zaman geçireceksiniz.

Çin’de yapılacak farklı aktiviteler arasına kesinlikle uyku treni yolculuğunu ekleyebilirsiniz.  Uyku Trenleri Çin’i gezmenin eğlenceli ve güvenli yoludur.

Çin Uyku Treni İçin Nasıl Hazırlanabilirim?

3 ya da 4 defa Uyku treni ile seyahat ettikten sonra kendi alışkanlıklarınızı ve rutininizi edineceksiniz, yanınıza ne almanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Yanınıza almanızı tavsiye ettiğimiz temel şeyler şunlardır:

 • Islak Mendil
 • Kulak tıkacı
 • Uyku Maskesi
 • Tuvalet Kağıdı
 • Kulaklık
 • Telefon Şarjı (kablo ve adaptör)
 • Taşınabilir Batarya
 • Terlik
 • Ek giyisi, (uyku ya da ertesi gün için )
 • Sıcak su doldurabileceğiniz bir kupa (dilerseniz çay poşeti de getirebilirsiniz)
 • Atıştırmalık / hazır noodle
 • Nakit para– WeChat ödemesi kabul etmeyebilirler!
 • … ve tabii ki de Çince ders kitaplarınız

Ayni zamanda sizi meşgul tutacak şeyler hazırlayabilirsiniz. Bu tamamen ne ile ilgilendiğinize bağlıdır. En sevdiğim Çin Mobil Uygulamalarından birisi IQIYI’dir. Netflix’e çok benzer fakat bence ondan çok daha iyidir.Yüksek hızda dilediğiniz kalitede çeşitli kitap, film ve dizi indirmenizi sağlar. Çin Uyku Treninde uzun yolculuğa çıkmış yolcular için hayat kurtarıcı bir uygulamadır bence.

Bir kitap getirmeyi de düşünebilirsiniz. Çince bilmiyorsanız temel Çince cümlelerini öğrenebileceğiniz bir kılavuz alabilirsiniz yanınıza.! Çok yüksek ihtimalle vagondaki tek yabancı olabilirsiniz ve birçok Çinli sizinle iletişime geçmeye çalışacaktır. Bunu bir avantaja çevirip Çince’nizi geliştirebilirsiniz.

Acıktıysanız ya da odada canınız sıkıldıysa, restoran alanına gidip fena olmayan tren yemeği ve bira alabilirsiniz.

Çin Uyku Trenine Nasıl Bilet Alırım?

Çin’de tren yolculuğu organize etmek pek kolay değildir. Bilet satın alma sistemi zordur, bazen tren saatleri net değildir ve istediğiniz trenin uygun olup olmadığını anlayamayabilirsiniz. Eğer Çinceniz çok iyi değilse, bu durum size biraz sorun yaratabilir.

Öncelikle tren yolculuğunuzun tarihi ve saatini belirlemelisiniz. Sonrasında ise yolculuk şeklinizi belirlemelisiniz: ‘soft sleeper ticket’, ‘hard sleeper ticket’ ya da standart bilet. Yolculuğunuzun süresine göre en azından ‘hard sleeper ticket’ almanızı tavsiye ederiz.

软卧票 – Soft sleeper ticket

硬卧票 – Hard sleeper ticket

硬座票 – Hard seat ticket

站票 – Standing ticket

Tren yolculuğunuzu planlamanız için 2 temel seçeneğiniz var.

Ayrıca, Trip.com kadar komisyon almayan başka Çin rezervasyon siteleri de seçenekleriniz arasında

1. Trip.com (bir diğer adı ise CTrip)

Trip.com seçenekler arasında en basit ve kolay olanıdır. Oldukça anlaşılır ve kullanışlı bir internet siteleri var. Üstelik İngilizce uygulaması ile rezervasyonunuz sırasında Çince bilmemeniz bir sorun yaratmıyor ve güvenle rezervasyonunuzu yapabiliyorsunuz. Tren rezervasyonlarının haricinde uçak ve otel rezervasyonları da yapabilirsiniz. Yolculuğunuzu ödemek için WeChat ya da Alipay uygulamalarından da yararlanabilirsiniz!

Basit olarak treninizi ve saatini seçiyorsunuz, isminizi ve pasaport bilgilerinizi de girdikten sonraa bingoo! Biletinizi aldınız, yolculuğunuz için hazırsınız! İşleminizi tamamladıktan sonra size bir kod yollanacak ve de biletinizi yolculuktan önce tren istasyonundan alabilirsiniz. Biletinizi almak için yeterli zamanınız olduğundan emin olun!)

Trip.com ‘un tek pek de iyi olmayan yanı size sundukları bu rahatlık için fazladan ücret almaları… Fakat, bana kalırsa huzurlu bir yolculuk adına buna değer!

2. Çin’de Tren İstasyonuna Gitmek

Çincenize güveniyorsanız doğrudan tren garına gidip bilet satın alabilirsiniz. Bunun için paraya ve pasaporta ihtiyacınız olacaktır. Biletinizi erkenden almanızı tavsiye ediyoruz, özellikle Çin bayramları yaklaşıyorsa.

*Bonus Tavsiye! 

Eğer yataklı vagon için bilet alamadıysanız ve geriye sadece standart kompartıman biletleri kaldıysa hiç merak etmeyin. Bunun için bir çözüm vardır fakat bunun için Çincenizi kullanmanız gerekecek!

 

Yavaş tren iki kısma ayrılır, standart kompartıman ve yataklı kompartıman. Yataklı vagon için biletiniz yoksa o kısma geçemiyorsunuz fakat trene bindikten sonra standart biletinizi yataklı bilete çevirebilirsiniz.

Nasıl mı?

Oturma alanından trenin önüne doğru ilerleyin. En önde tren kondüktörünün ofisi olacaktır, bu ofisin etrafında genellikle birçok insan toplanır. Bekleme listesine isminizi yazdırın ve her durakta gidip boş yataklı vagon var mı diye kontrol edin.  Bunu birkaç durak boyunca tekrarlamanız gerekebilir fakat eninde sonunda sıra size gelecek ve yataklı bir oda elde edeceksiniz. Sıra size geldiğinde ekstra ücret ödeyip biletinizi yataklı bilet olarak değiştirebilirsiniz. Bu kadar basit!

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  Pekin, Şanghay ve Chengde şehirlerinde sunduğumuz Çince dil kurslarımıza göz atabilirsiniz.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

LTL Çince Dil Okulumuzdan daha sık haber almak istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Kaliteli Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? LTL okulları ve öğrenci yaşamı ile ilgili son haberler nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarına bültenimize kaydolarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.