Çince Karakterlerin Tarihi ve Çince Karakterler Nasıl Öğrenilir

Çince Karakterlerinin Tarihi

Çince Dünya’nın en eski dillerinden bir tanesidir. Diğer birçok dilin aksine Çince’nin bir alfabesi yoktur. Ayrıca bir araya geldiğinde ses ve anlam oluşturan harfler ile değil, daha çok anlam ve ses içeren bir takım resimlerin peş peşe gelmesiyle yazılır. Tarihçiler 3000 yıl eskiye dayanan el yazıları keşfettiler fakat günümüzde kullanılan yazılar 2000 öncesine dayanır ve Han hanedanı zamanında geliştirilmiştir.

Ama tabi ki de diğer tüm diller gibi Çince de bu 2000 yıllık süre içinde gelişim katetti. Kantonezce (Hong Kong, ve Guangdong ana dili) ve Kanji (Japon Karakterleri) gibi birçok modern dilde benzer gelişimi görebiliyoruz. Çin topraklarında bu gelişim 1950 yıllarına kadar devam etti. 1950’de ise Çin’in düşük yazma-okuma oranını arttırmak için Basitleştirilmiş Çince kullanılmaya başladı. Çin’de çoğunlukla bu basitleştirilmiş karakterler kullanılıyor olsa da Taiwan ve Hong Kong’da geleneksel karakterlerin kullanımı devam etmektedir.

Womingbai’deki arkadaşlarımız Çin dilinin son 2000 yıl içinde gelişimini gösteren bir infografik hazırladılar.

Çince karakterlerinin evrimi ltl

 

Çince Karakterler Nasıl Öğrenilir

Genellikle kullanılan Çince karakter tablosunda 7500 farklı Çince karakteri bulabilirsiniz, fakat paniğe kapılmaya gerek yok. HSK 6, yani Çince’de varabileceğiniz en üst seviyeye ulaşmak için sık kullanılan 2500 karakteri bilmeniz yeterli olacaktır.

Herkesin kendi öğrenme yöntemi vardır, flashcard, mobil uygulama ya da ezber ve tekrar… Fakat, en etkili yöntem hangisidir? Açıkçası, en iyi yöntem diye bir şey yoktur. İnsanların yatkın ölduğu çalışma yöntemleri birbirinden farklıdır. Güncel olarak 3 temel öğrenme stili bilinmektedir: görsel öğrenme stili, işitsel öğrenme stili ve dokunsal öğrenme stili (kinesthetic)

Her stile göre birkaç Çince öğrenme tavsiyesi hazırladık.

Görsel Stil (Grafik inceleyerek, tanıtımlar izleyerek ve okuyarak öğrenenler )

Chineasy ltl çince karakterlerGörsel stiline yakın olanlar Çince öğrenmek için çok uygunlardır çünkü Çince karakterleri özlerinde birer resimdir. Karakterleri akılda tutmak için onların görünüşlerini kullanarak kendinize küçük hikayeler yaratın.  Örneğin resmi kullanacak olursak: İlk başta sadece iki ağaç vardı, bu ağaçların tepesinden ise müthiş bir dağ manzarası görülüyordu. Hikayeler herkes için anlamlı gelmek zorunda değildir, size özel olsun yeter.

Karakterleri resim olarak hayal edin. Çince karakterleri resim olarak hatırlamanıza yardım edecek Chineasy ve Womingbai gibi birçok uygulama vardır. İkinci olarak flashcard setlerini edinmenizi tavsiye ediyoruz. Flashcard’lar genellikle karakterler ile ilgili temel bilgileri öğretecektir. Bu temel bilgileri kaptıktan sonra çok daha kolay ilerleyebileceksiniz.

İşitsel Stil (Dinleyerek ve konuşarak öğrenenler)

王-vuruş-sırası

王 Vuruş Sırası

Sizler için iki temel aşama vardır. İlk olarak karakterleri öğreneceksiniz, ikinci olarak ise pratik yapacaksınız. En zor olan ilk kısımdır. 8 temel vuruşun isimlerini öğrenmenizi ve karakterleri yazarken bu vuruşları yüksek sesle söylemenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin wáng (王) karakterini yazarken ilk olarak kelimeyi yüksek sesle söylemelisiniz, bundan sonra karaktern 4  vuruşunu yazarken yine yüksek sesle heng, heng, shu, heng diye tekrar etmelisiniz. Yazdıktan sonra sesli bir şekilde karakterin ismini (wáng) okuyun. Bu şekilde Hanzi yazmanız kolaylaşacaktır ve vuruşları tekrarlamanız bazı bilgileri beyninize kazıyacaktır.

Karakterleri çözdükten sonra pratik yapmak için birçok farklı yol bulabilirsiniz. Altyazılı Çince dizi ve filmler izlemek çok etkili bir yoldur. Sık sık neyden bahsedildiğini anlamasanız bile konuşma ile alttaki karakterleri eşleştirip Çincenizi geliştireceksinizdir. Başka bir yol ise flashcard ile tekrar yaparken karakterleri sesli bir şekilde söylemektir. Bir arkadaşınızdan yardım isteyin ve karakteri bilemediğinizde onu size okusun. Çince öğrenmenin en hızlı yolu ise Hızlandırılmış Çince Programımıza katılıp 7/24 Çince dilini ve kültürünü yaşamaktır.

Dokunsal Stil (Dokunarak ve fiziksel bir aktivite yaparak öğrenenler)

Çince karakterler ltlBunu duymak hoşunuza gitmeyebilir fakat dokunsal stil size yakınsa karakterleri öğrenmenin en iyi yolu onları tekrar ve tekrar yazmaktır. Dokunsal stil ile öğrenenler genellikle her şeyde düzen ve mantık ararlar ve her ne kadar Çince kaotik çizgi ve virgüller gibi gelse de aslında bir mantığa dayalıdır ve belli kurallar çevresinde kurulmuştur. Çalışmaya başlamadan önce bu kuralları öğrenip, onları kullandığınız zaman not edebilirsiniz. Kağıt kalemle karakter yazmaktan sıkıldıysanız Skritter gibi mobil uygulamalara geçiş yapabilirsiniz.

Dilerseniz kendiniz flashcard’lar hazırlayabilirsiniz. Dokunsal stil ile öğrenenler genellikle uzun süre boyunca masa başında duramazlar bu yüzden performansınızı arttırmak için aralar verip çalıştığınızdan emin olun. Sizin için motivasyon başarının anahtarıdır, bu yüzden sıkıldığınızı hissediyorsanız birkaç dakikalık ara verip enerjinizi geri kazanmalısınız. Başka ilginç bir çalışma tarzı ise karakter öğrenmeyi bir oyun haline getirmektir. Örneğin flashcard’larınızı yere dağıtıp onlardan cümle kurmayı deneyebilirsiniz.

Doğru çalışma yöntemi bulursanız ve azim ile devam edip pes etmezseniz kısa süre içinde çok iyi bir şekilde Çince öğrenebilirsiniz. Hızlandırılmış Programa katılan ve Aile Yanında Konaklayan birçok öğrencimiz kendi uğraşları ile de beraber bir yıl içince akıcı bir şekilde Çince konuşmayı başarmıştır.

Tavsiyelerimizi yararlı bulduğunuzu umuyoruz. İşe yarayıp yaramadıklarını yorumlara yazabilirsiniz. Sizin de karakter öğrenme yönteminiz var ise bizimle paylaşabilirsiniz.

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  Pekin, Şanghay ve Chengde şehirlerinde sunduğumuz Çince dil kurslarımıza göz atabilirsiniz.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

LTL Çince Dil Okulumuzdan daha sık haber almak istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Kaliteli Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? LTL okulları ve öğrenci yaşamı ile ilgili son haberler nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarına bültenimize kaydolarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.