Çince Karakterlerin Tarihi 📚 Çince Karakterler Nasıl Öğrenilir

Çince Karakterleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çince KarakterlerÇince Karakterlerinin Tarihi

Çince KarakterlerÇince Karakterleri Nasıl Öğrenilir

Çince Karakterler Görsel Öğrenme

Çince Karakterlerİşitsel Öğrenme

Çince KarakterlerDokunsal Öğrenme

Çince Karakterler Sıkça Sorulan sorular

Çince Karakterlerinin Tarihi

Çince Dünya’nın en eski dillerinden bir tanesidir.

我 Çince “Ben”

Diğer birçok dilin aksine Çince’nin bir alfabesi yoktur. Ayrıca bir araya geldiğinde ses ve anlam oluşturan harfler ile değil, daha çok anlam ve ses içeren bir takım resimlerin peş peşe gelmesiyle yazılır.

Tarihçiler 3000 yıl eskiye dayanan el yazıları keşfettiler fakat günümüzde kullanılan yazılar 2000 öncesine dayanır ve Han hanedanı zamanında geliştirilmiştir.

Ama tabi ki de diğer tüm diller gibi Çince de bu 2000 yıllık süre içinde gelişim kat etti. Kantonca (Hong Kong, ve Guangdong ana dili) ve Kanji (Japon Karakterleri) gibi birçok modern dilde benzer gelişimi görebiliyoruz.

Çin topraklarında bu gelişim 1950 yıllarına kadar devam etti. 1950’de ise Çin’in düşük yazma-okuma oranını arttırmak için Basitleştirilmiş Çince kullanılmaya başladı.

En Çok Kullanılan Çince Karakterler Thumbnail

En Çok Kullanılan Çince Karakterler

Bilmeniz Gereken 10 Çince Karakter 🈶 Çince öğrenmeye başladığınız zaman birçok karakterler tanışacaksınız. Bu yüzden biz size en çok kullanılan Çince karakterler listesini hazırladık! Çince’de binlerce karakter var ama günlük hayatta kullanacağınız karakter sayısı çok daha azdır, o yüzden en…

Çin’de çoğunlukla bu basitleştirilmiş karakterler kullanılıyor olsa da Taiwan ve Hong Kong’da geleneksel karakterlerin kullanımı devam etmektedir.

Womingbai’deki arkadaşlarımız Çin dilinin son 2000 yıl içinde gelişimini gösteren bir infografik hazırladılar.

Çince karakterlerinin evrimi ltl

Çince Karakterler Nasıl Öğrenilir

Teknik olarak kullanılan toplam Çince karakter sayısı 7500’e yakındır, fakat paniğe kapılmaya gerek yok.

HSK 6, yani Çince’de varabileceğiniz en üst seviyeye ulaşmak için sık kullanılan 2500 karakteri bilmeniz yeterli olacaktır.

En Çok Kullanılan 100 Çince Karakter

Herkesin kendi öğrenme yöntemi vardır, flashcard, mobil uygulamalar ya da ezber ve tekrar… Fakat, en etkili yöntem hangisidir?

Açıkçası, en iyi yöntem diye bir şey yoktur. İnsanların yatkın olduğu çalışma yöntemleri birbirinden farklıdır.


Güncel olarak 3 temel öğrenme stili bilinmektedir:

  1. Görsel öğrenme
  2. İşitsel öğrenme
  3. Dokunsal öğrenme (kinestetik)

Her stile göre birkaç Çince öğrenme tavsiyesi hazırladık.

Görsel Öğrenme (Grafik inceleyerek ve okuyarak öğrenenler )

Chineasy ltl çince karakterler

Görsel stiline yakın olanlar Çince öğrenmeye çok yatkınlardır çünkü Çince karakterleri özlerinde birer resimdir.

Karakterleri akılda tutmak için onların görünüşlerini kullanarak kendinize küçük hikayeler yaratın.

Örneğin resmi kullanacak olursak: İlk başta sadece iki ağaç vardı, bu ağaçların tepesinden ise müthiş bir dağ manzarası görülüyordu. Hikayeler herkes için anlamlı gelmek zorunda değildir, size özel olsun yeter.

Karakterleri resim olarak hayal edin. Çince karakterleri resim olarak hatırlamanıza yardım edecek Chineasy ve Womingbai gibi birçok uygulama vardır.

İkinci olarak flashcard setlerini edinmenizi tavsiye ediyoruz. Flashcard’lar genellikle karakterler ile ilgili temel bilgileri öğretecektir. Bu temel bilgileri kaptıktan sonra çok daha kolay ilerleyebileceksiniz.

Çince Nasıl Öğrenilir 📚 İlk Ücretsiz E-kitabımız Thumbnail

Çince Nasıl Öğrenilir 📚 İlk Ücretsiz E-kitabımız

Çince Nasıl Öğrenilir? Ücretsiz E-Kitap 2002’de Çince öğrenmeye başladığım zaman, Çin’deki üniversiteler yabancı öğrenciler ile Çinli öğrencileri olabildiğince ayrı tutmaya çalışıyordu. Ayrı yatakhanelerde uyuyorlar, ayrı binalarda ders alıyorlar ve genel olarak sürekli farklı yerlerde zaman geçiriyorlardı. Kocaman sözlükler kullanıyorduk ve…

İşitsel Öğrenme (Dinleyerek ve konuşarak öğrenenler)

王-vuruş-sırası
王 Vuruş Sırası

İşitsel öğrenenler için iki temel aşama vardır.

İlk olarak karakterleri öğreneceksiniz, ikinci olarak ise pratik yapacaksınız.

En zor olan ilk kısım karakterleri ezberlemektir. 8 temel vuruşun isimlerini öğrenmenizi ve karakterleri yazarken bu vuruşları yüksek sesle söylemenizi tavsiye ediyoruz.

Örneğin wáng (王) karakterini yazarken ilk olarak kelimeyi yüksek sesle söylemelisiniz, bundan sonra karakterin 4  vuruşunu yazarken yine yüksek sesle heng, heng, shu, heng diye tekrar etmelisiniz. Yazdıktan sonra sesli bir şekilde karakterin ismini (wáng) okuyun.

Bu şekilde Hanzi yazmanız kolaylaşacaktır ve vuruşları tekrarlamanız bazı bilgileri beyninize kazıyacaktır.

LTL Şanghay'da Çince öğrenmek
LTL Şanghay’da Çince öğrenmek

Karakterleri çözdükten sonra pratik yapmak için birçok farklı yol bulabilirsiniz. Altyazılı Çince dizi ve filmler izlemek çok etkili bir yoldur. Sık sık neyden bahsedildiğini anlamasanız bile konuşma ile alttaki karakterleri eşleştirip Çincenizi geliştireceksinizdir.

Başka bir yol ise flashcard ile tekrar yaparken karakterleri sesli bir şekilde söylemektir. Bir arkadaşınızdan yardım isteyin ve karakteri bilemediğinizde onu size okusun. Çince öğrenmenin en hızlı yolu ise Hızlandırılmış Çince Programımıza katılıp 7/24 Çince dilini ve kültürünü yaşamaktır.

Temel Çince Dil Bilgisi Ve Cümle Yapısı - Bölüm 1 Thumbnail

Temel Çince Dil Bilgisi Ve Cümle Yapısı – Bölüm 1

Temel Çince Dil Bilgisi Ve Cümle Yapısı – Bölüm 1 Temel Çince Dil Bilgisi Bu yazımızda temel Çince dil bilgisi işleyeceğiz. Çince dil bilgisi kapsamında aşağıdaki konulardan bahsedeceğiz: Çince Temel Dil Bilgisi #1 – Özne + Fiil CümlesiÇince Temel Dil…

Dokunsal Öğrenme (Dokunarak ve fiziksel bir aktivite yaparak öğrenenler)

Çince karakterler ltl

Bunu duymak hoşunuza gitmeyebilir fakat dokunsal stil size yakınsa karakterleri öğrenmenin en iyi yolu onları tekrar ve tekrar yazmaktır.

Dokunsal stil ile öğrenenler genellikle her şeyde düzen ve mantık ararlar ve her ne kadar Çince kaotik çizgi ve virgüller gibi gelse de aslında bir mantığa dayalıdır ve belli kurallar çevresinde kurulmuştur. Çalışmaya başlamadan önce bu kuralları öğrenip, onları kullandığınız zaman not edebilirsiniz.

Kağıt kalemle karakter yazmaktan sıkıldıysanız Skritter gibi mobil uygulamalara geçiş yapabilirsiniz.

Dilerseniz kendiniz flashcard’lar hazırlayabilirsiniz. Dokunsal stil ile öğrenenler genellikle uzun süre boyunca masa başında duramazlar bu yüzden performansınızı arttırmak için aralar verip çalıştığınızdan emin olun.

Sizin için motivasyon başarının anahtarıdır, bu yüzden sıkıldığınızı hissediyorsanız birkaç dakikalık ara verip enerjinizi geri kazanmalısınız. Başka ilginç bir çalışma tarzı ise karakter öğrenmeyi bir oyun haline getirmektir. Örneğin flashcard’larınızı yere dağıtıp onlardan cümle kurmayı deneyebilirsiniz.


Doğru çalışma yönteminizi bulursanız ve azim ile devam edip pes etmezseniz kısa süre içinde çok iyi bir şekilde Çince öğrenebilirsiniz. Sizin için doğru çalışma yöntemini bulmakta zorlanıyorsanız birebir Online Çince derslerimize katılın ve size özel bir ders programı hazırlayalım


Tavsiyelerimizi yararlı bulduğunuzu umuyoruz. İşe yarayıp yaramadıklarını yorumlara yazabilirsiniz. Sizin de karakter öğrenme yönteminiz var ise bizimle paylaşabilirsiniz.

Çin Alfabesi ve Çince Harfler🗣Bilmeniz Gereken Her Şey Thumbnail

Çin Alfabesi ve Çince Harfler🗣Bilmeniz Gereken Her Şey

Çin Alfabesi ve Çince Harfler Çin alfabesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi tek bir çatı altında topladık. İnceleyeceğimiz konu başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Bölüm 1 – Çin Alfabesi TarihiBölüm 2 – Çin Alfabesi Nasıl Öğrenilir?Bölüm 3 – Çince Mantıklı Bir Dil Mi?Bölüm 4 – Çin Alfabesinde Toplam…

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz? Yeni başlattığımız Online Çince Kursumuza göz atın ve hemen öğrenmeye başlayın.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

Çin hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını keşfedin!

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin