Çince Dil Sınavı 📚 HSK Hakkında Her Şey

HSK’nin açılımı Hanyu Shuiping Kaoshi’dir  (汉语水平考试)  ve “Çince Dili Seviye Sınavı” anlamına gelmektedir.

Birçok öğrenci Çince seviyelerini belirlemek için, kişisel hedeflerine ulaşmak için ve kariyerlerinde ilerlemek için Çinde HSK sınavına girmeyi tercih ediyor.

HSK SınavıPuanlama Sistemi

HSK SınavıYazma Bölümü

HSK SınavıSınav Süresi

HSK Sınavıİnfografik

HSK SınavıSıkça Sorulan Sorular

HSK Puanlama Sistemi

LTL'de HSK sertifikası
  • HSK 1 ve HSK 2 sınavları 2 farklı bölümden oluşur
  • HSK 3 – 6 sınavları 3 farklı bölümden oluşmaktadır.
  • Sınavın her bölümü 100 puan üzerindendir
  • Sınav seviyelerine göre soruların puanları da değişmektedir.

Örneğin HSK 1 dinleme sınavında toplam 20 soru vardır ve her soru 5 puan değerindedir.

Bunun dışında, bazı sınav bölümleri alt kısımlara ayrılmaktadır. Örneğin HSK yazma sınavında ilk kısımda 60 puan değerinde 5 soru vardır (soru başına 12 puan). İkinci kısım ise 5 soru içermektedir ve toplam 40 puan değerindedir (Soru başı 8 puan).

  • Yeni HSK sınavında her bölümden geçer puan almak zorunda değilsiniz.

Bazı bölümlerde ortalamanın altında alsanız bile genel ortalamayı aştığınız sürece sınavı geçebiliyorsunuz. Bu büyük bir avantajdır, çünkü zayıf olduğunuz alanlar olsa bile sınavı geçme şansınız yüksektir.

Temel Çince Dil Bilgisi Ve Cümle Yapısı - Bölüm 1 Thumbnail

Temel Çince Dil Bilgisi Ve Cümle Yapısı – Bölüm 1

Temel Çince Dil Bilgisi Ve Cümle Yapısı – Bölüm 1 Temel Çince Dil Bilgisi Bu yazımızda temel Çince dil bilgisi işleyeceğiz. Çince dil bilgisi kapsamında aşağıdaki konulardan bahsedeceğiz: Çince Temel Dil Bilgisi #1 – Özne + Fiil CümlesiÇince Temel Dil…

HSK Sınavı Yazma Bölümü

LTL Öğrencisi HSK 4 Yazma Sınav Sonucundan Memnun Görünüyor
LTL Öğrencisi HSK 4 Yazma Sınav Sonucundan Memnun Görünüyor

Yazma bölümü, dil sınavının üçte birini oluşturduğu için HSK’yı geçmeniz için bu bölümü anlamanız ve doğru çalışmanız çok önemlidir. Yazma bölümü çeşitli kısımlardan oluşmaktadır ve her kısmın düzeni farklıdır.

HSK 3, 4 ve 5’in yazma bölümlerinin ilk aşamaları benzerdir.

Yazma bölümünde aklınızda tutmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi, boş bıraktığınız her sorudan 0 puan alacağınızdır.

Bu yüzden cevaptan emin olmasanız dahil bir şeyler yazmak boş kağıt vermekten her zaman daha iyidir.

Unutmayın, Çince demek – karakter demektir. Bu yüzden karakterleri ne kadar erken öğrenirseniz o kadar iyi. En sık kullanılan Çince karakterlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Çin Alfabesi ve Çince Harfler🗣Bilmeniz Gereken Her Şey Thumbnail

Çin Alfabesi ve Çince Harfler🗣Bilmeniz Gereken Her Şey

Çin Alfabesi ve Çince Harfler Çin alfabesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi tek bir çatı altında topladık. İnceleyeceğimiz konu başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Bölüm 1 – Çin Alfabesi TarihiBölüm 2 – Çin Alfabesi Nasıl Öğrenilir?Bölüm 3 – Çince Mantıklı Bir Dil Mi?Bölüm 4 – Çin Alfabesinde Toplam…

Düşük Puan: Cümle yapınız veya karakterleriniz hatalı ise düşük olsa bile bir puan alacaksınızdır. Bu yüzden tüm soruları cevaplamaya çalışmanızı öneriyoruz.

Ortalama Puan: Cümle yapınız doğru ise, fakat çok fazla/az kelime  ya da yanlış karakterler kullanıyorsanız ortalama puan alabilirsiniz.

Yüksek Puan: Dil bilgisinde iyi olup, doğru karakterleri kullanıp sorulara beklenen mantıklı cevapları verirseniz HSK Çince Dil Sınavından yüksek puan alabilirsiniz.

HSK 3 Yazma Bölümü

HSK 3 Çince Dil Sınavının yazma bölümünün ikinci kısmında ise karakter yazmanız istenecektir. Boş bıraktığınız durumda hiç puan almayacaksınızdır, karakteriniz yanlış olsa da doğrusuna benziyorsa ortalama bir puan alabilirsiniz.

HSK 4 Yazma Bölümü

HSK 4  Çince Dil Sınavının yazma bölümünün ikinci kısmında resimlere dayanarak cümle kurmanız istenecektir.  Sınavın ilk kısmında da olduğu gibi, dili ne kadar iyi biliyorsanız, puanınız o kadar yüksek olacaktır.

HSK 5 Yazma Bölümü

HSK 5 Çince Dil Sınavının yazma bölümünün ikinci kısmında yaklaşık 80 karakter uzunluğunda iki yazı yazmanız istenecektir. İlk yazınızı verilecek olan 5 kelime yardımıyla yazmanız gerekecek. İkinci yazınızı ise verilecek olan bir resme dayanarak yazacaksınız.

Unutmayın, yüksek bir puan alabilmek için verilen kaynakları kullanmak ZORUNDASINIZ. Ayrıca resmi anlatmak yerine o resim üzerinden bir hikaye yazmalısınız.

HSK 6 Yazma Bölümü

HSK 6 Çince Dil Sınavının yazma bölümü tek bir sorudan oluşmaktadır ve 100 puan üzerinden hesaplanmaktadır. Uzun bir makaleyi okuduktan 10 dakika sonra  anlatılanı özetleyen 400 karakterlik bir yazı yazmanız gerekecektir.

Tüm karakterleri akılda tutmak her ne kadar zor gibi gelse bile doğru bir şekilde çalışan ve kendisini buna adayan birçok öğrencimiz HSK 6 seviyesine ulaşmıştır. Yani aslında Çince zannettiğiniz kadar zor bir dil değildir.

Birbirine Benzeyen Çince Karakterler Thumbnail

Birbirine Benzeyen Çince Karakterler

Birbirine Benzeyen Çince Karakterler  😲 Ayırt Etmeniz Gereken Karakterleri Öğrenin Birbirine Benzeyen Çince Karakterler – Bu Karakterleri Ayırt Edebiliyor Musunuz? Toplamda çok fazla Çince karakteri vardır! Ne kadar mı fazla? Çok fazla! Üstelik bazıların yazılışı çok benzerdir. Bu yazımızda birbirine benzeyen…

HSK Sınav Süresi

HSK SeviyesiDinlemeOkumaYazmaEkstra dinleme süresiToplam Süre
HSK 120 Soru / 15 dakika20 Soru / 15 dakikaYok3 dakika35 dakika
HSK 235 Soru / 25 dakika25 Soru / 25 dakikaYok3 dakika50 dakika
HSK 340 Soru / 35 dakika30 Soru / 30 dakika10 Soru / 15 dakika5 dakika1 saat 25 dakika
HSK 445 Soru / 30 dakika40 Soru/ 40 dakika15 Soru / 25 dakika5 dakika1 saat 40 dakika
HSK 545 Soru / 30 dakika45 Soru / 45 dakika10 Soru / 40 dakika5 dakika2 saat
HSK 650 Soru / 35 dakika50 Soru / 50 dakika1 Soru / 45 dakika5 dakika2 saat 15 dakika

Dinleme bölümünü bitirdikten sonra ekstra sürenizi kullanıp cevaplarınızın tekrar kontrol etmelisiniz. Çünkü bölüme ayrılan zaman bittikten sonra geri dönüp herhangi bir düzeltme yapamayacaksınız.

Zamanınızı ayarlamak çok önemlidir, çünkü bölümleri erken bitirip diğerlerine geçme hakkınız yoktur. Fakat, çok düşük bir ihtimalle bu kurala dikkat etmeyen sınav görevlilerine denk gelme şansınız da vardır.

HSK Sınavına LTL Çince Dil Okulu ile beraber çalışan öğrencilerimizin tamamı hedefledikleri seviyelere ulaştılar. Sunduğumuz HSK derslerine katılabilirsiniz, ayrıca LTL Blog sayfamızda Çince öğrenmenizi kolaylaştıracak birçok yararlı yazı bulabilirsiniz bkz.

HSK Çince Dil Sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgiye, fiyatlara ve tarihlere ulaşmak için buraya tıklayınız. Ayrıca HSK ile ilgili birçok bilgi içeren aşağıdaki HSK infografiğini de inceleyebilirsiniz.

HSK İnfografik

HSK Çince Dil Sınavı İnfografik

HSK Sınavı – Sıkça Sorulan Sorular

HSK seviyemi nasıl öğrenebilirim?

Dil kursunuz boyunca HSK öğretmeniniz sizi yönlendirip seviyenizi belirleyecektir. Size dil seviyenizi ve hedeflemeniz gereken HSK sınavının ne olduğunu söyleyeceklerdir. Bundan sonra aldığınız bilgiye göre hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz.

Sınavlara nerede giriliyor?

HSK, sınava özel ayarlanmış dil merkezlerinde gerçekleşiyor. Sınava kayıt yaptıracağınız zaman bu konu hakkında size ayrıntı bilgi vereceğiz.

Yazılı sınav neden bilgisayardan girilen sınava göre daha zordur?

Bilgisayar sınavında hata yapma ihtimaliniz azaldığı için daha başarılı olacağınıza inanıyoruz.
Yazılı sınavda bütün karakterleri elinizle kağıda yazmalısınız. Karakteri bilseniz bile onu kağıda düzgün bir şekilde aktaramazsanız, puan kaybedersiniz. Bilgisayarda ise pinyin yazdıktan sonra karakterler otomatik belirecektir. Yazmanız gereken karakterin ne olduğunu yine de bilmeniz gerekecek fakat onu yazarken hata yapma ihtimalinden kurtulacaksınız. Cevabı bilmeseniz bile mantığa dayanarak tahminde bulunabilirsiniz ve doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

HSK sınavına girmek zorunda mıyım?

Çince öğrenirken herhangi bir sınava katılma zorunluluğunuz yoktur.
Sözlü sınav ise sadece bir seviye elde etmek içindir. Bazı iş başvuruları için CV’nize HSK sınavını eklemek işinize yarayabilir. Eğer kişisel bir hedefiniz var ise ve belirli bir Çince seviyesine ulaşmak istiyorsanız sınava girip girmemek size kalmıştır.

Çince öğrenmek istiyorsanız Online Çince Kursumuza göz atın ve hemen Çince öğrenmeye başlayın.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

Çin hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını keşfedin!

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin