Unutulmaz Filmler – En İyi Çince Film Replikleri

Yenilikçi Çince öğrenme uygulaması ve bilgisayar yazılımı kullanarak öğrencilere Çince öğretmeyi amaçlayan Online Çince öğretmen hizmeti tarafından hazırlanmış bir yazıdır.

Bugün dünyaca ünlü film repliklerinin Çince halini göreceğiz, bakalım bu filmler ile ilgili neler hatırlıyorsunuz!

Çince Film Replikleri : Forrest Gump, 1994

“Hayat bir kutu çikolata gibidir, içinden ne çıkacağını asla bilemezsin.”

生命就像一盒巧克力,你永远不知道你会拿到什么。— 阿甘正传 – Shēngmìng jiù xiàng yī hé qiǎokèlì, nǐ yǒngyuǎn bù zhīdào nǐ huì ná dào shénme. — Ā gān zhèng zhuàn

Ya da : 生命就像一盒巧克力,结果往往出人意料。(出人意料 “öngörülemeyen” anlamına gelir ) – Shēngmìng jiù xiàng yī hé qiǎokèlì, jiéguǒ wǎngwǎng chūrényìliào.

Unutulmaz Filmler Forrest Gump - Çince Film Replikleri
Unutulmaz Filmler Forrest Gump – Çince Film Replikleri

Koş! Forrest, koş! Hatırladınız değil mi! Tom Hanks’in baş rolde olduğu “Forrest Gump” güzel film replikleri ile doludur ve unutulmaz filmler listemizdedir. Kafası biraz ağır basan fakat özünde çok iyi kalpli olan Forrest “Aptallık yapanlar aptaldır” (傻人有傻福, Shǎ rén yǒu shǎ fú) der ve insanlara, uğraşları ne olursa olsun devamlı kendilerini geliştirmeleri ve hiçbir zaman pes etmemeleri için ilham verir.

Çince Film Replikleri :  Örümcek Adam, 2002

“Unutma, büyük güç büyük sorumluluk getirir.”

要记得,能力越强,责任越大。—蜘蛛侠 – Yào jìdé, nénglì yuè qiáng, zérèn yuè dà. —Zhīzhū xiá

Unutulmaz Filmler Spiderman - Film Replikleri
Unutulmaz Filmler Örümcek Adam – Çince Film Replikleri

Unutulmaz filmler arasında yerini kazanmış Örümcek Adam’ın ilk filmlerinde gerçekten çok güzel film replikleri bulabilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz söz, Ben amcadan yeğeni Peter’a çok güzel bir tavsiyedir. Ne yazık ki Peter, onunla bu bilgeliği paylaşmaya çalışan amcasına karşı sabırsız davranır. Fakat amcasının zamansız ölümünden sonra bu söz Peter’in aklına kazınır ve hayatını şekillendirmesine yardımcı olur.

Çince Film Replikleri :Aslan Kral, 1994

 Evet, geçmiş can acıtır. Ama ya geçmişinden kaçarsın, ya da ondan ders alırsın.” 

是的,也许过去令人伤痛,但是你可以选择逃避,或者选择从中学习。 —狮子王 – Shì de, yěxǔ guòqù lìng rén shāng tòng, dànshì nǐ kěyǐ xuǎnzé táobì, huòzhě xuǎnzé cóngzhōng xuéxí. —Shīzi wáng

Unutulmaz Filmler Aslan Kral- Film Replikleri
Unutulmaz Filmler Aslan Kral – Çince Film Replikleri

Aslan Kral’ın bir çizgi film olmasına rağmen unutulmaz filmler arasına girebilmiştir. İzlerken inanılmaz derecede düşündürücü ve ilham verici film replikleri bulabilirsiniz. Rafiki bu sözüyle Simba’yı eve dönmesi için cesaretlendirir. Ne yapması gerektiğini söylemek yerine ona iki farklı seçim sunar. Bu sahne sayesinde Simba evine dönüp geçmişi ile yüzleşmeye ve geleceği için, kendisi için, şerefi için ve ekosistemdeki bütün hayvanlar için mücadele vermeye karar verir.

Çince Film Replikleri : Dingin Savaşçı, 2006

 “Yolculuğun kendisi bizi mutlu eder; varış yeri değil” 

带给我们快乐的,是过程,不是结果。—和平战士 – Dài gěi wǒmen kuàilè de, shì guòchéng, bùshì jiéguǒ. — Hépíng zhànshì

Taywan film çevirisi: 深夜加油站遇见苏格拉底, Shēnyè jiāyóu zhàn yùjiàn sū gélā dǐ.

Unutulmaz Filmler Dingin Savaşçı - Film Replikleri
Unutulmaz Filmler Dingin Savaşçı – Çince Film Replikleri

Bu filmi unutulmaz filmler listesinde görmek sizi şaşırtmış olabilir, çünkü bir öncekiler kadar popüler değil. Fakat sırf film replikleri için bile bu filmi izleyebilirsiniz. Size birçok şey katacaktır güvenin bana. Dingin Savaşçı içimli felsefi dram filmi jimnastikte şampiyon olabilecek potansiyele sahip fakat depresyonda olan bir öğrenciyi konu alır. Bir araba kazası sonucunda, genç bütün ününü ve başarısını kaybeder. “Socrates” ya da “Soc” un eğitimi ve antrenmaları sayesinde, Dan kendisiyle gerçek anlamda nasıl konuşacağını öğrenir.

Dış dünyadan gelen sözleri dinlemek yerine kendi derinliklerinden gelen sese kulak ver. Arınmış ve huzurlı bir zihinle yaşa. Dan’ın yarışmasındaki son sahne filmin en etkileyici sahnelerinden birisidir. Bu sahnede Socrates’in sözleri Dan’ın kendisini tam anlamıyla bulmasını ve gerçekleştirmesini sağlar.“Neredesin?” Burada. “Ne zaman?” Şimdi. “Kimsin?” Şu an. (你在哪里?这里。你身在何时?现在。你是谁?当下此刻。)

Çince Film Replikleri : Titanik, 1997

“Hayat bir hediyedir ve onu boşa harcamaya hiç niyetim yok. İleride ne ile karşılaşacağını hiçbir zaman bilemezsin. Bu yüzden hayatı olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmelisin” 

我觉得生命是一份礼物,我不想浪费它,你不会知道下一手牌会是什么,要学会接受生活。铁达尼号 – Wǒ juédé shēngmìng shì yī fèn lǐwù, wǒ bùxiǎng làngfèi tā, nǐ bù huì zhīdào xià yīshǒu pái huì shì shénme, yào xuéhuì jiēshòu shēnghuó. —Tiě dá ní hào

Unutulmaz Filmler Titanik - Film Replikleri
Unutulmaz Filmler Titanik – Çince Film Replikleri

Büyük, küçük, kız, erkek herkesi ağlatan ve herkesin aklına kazınan Titanik tabi ki de unutulmaz filmler listemizdedir. Aşk ve hayat ile ilgili film replikleri arıyorsanız – Titanik doğru adrestir. Rose, Jack’i annesi ve nişanlısının da olacağı akşam yemeğine davet eder. Beş parasız ve evsiz Jack iyi kalplidir, dürüsttür ve gelecek ile ilgili olumlu düşünür. Jack yarın ne olacağımızın belli olmadığını bu yüzden hayatın her saniyesinin değerli olduğunu söyler ve bu yüzden her anı hakkını vererek yaşamak ister. Filmin sonunda bu sözün ne kadar doğru ve önemli olduğunu anlayacaksınız!

Çince Film Replikleri:Rüzgar Gibi Geçti, 1939

Ne de olsa, yarın yeni bir gün!

无论如何,明天又是新的一天。乱世佳人 – Wúlùn rúhé, míngtiān yòu shì xīn de yītiān. — Luànshì jiārén

Unutulmaz Filmler Rüzgar Gibi Geçti - Film Replikleri
Unutulmaz Filmler Rüzgar Gibi Geçti – Çince Film Replikleri

Rüzgar Gibi Geçti 1939 yılında olmasına rağmen unutulmaz filmler arasına girdiyse demek ki bir sebebi vardır. Bu yüzden lütfen ön yargı ile yaklaşmayın ve filmi izlemediyseniz bir an önce izleyin. Emin olun ki film replikleri çok hoşunuza gidecektir. “Yarın yeni bir gün.” Bu alıntı son zamanlarda çok fazla kullanılmaya başlandı. İnsanlar hep geçmişlerindeki başarısızlıklara takılıp kalırlar, fakat önemli olan geleceğe doğru ilerlemektir.

Çince Film Replikleri:  Muhteşem Gatsby, 2013

“Ne zaman birini yargılamaya niyetlenirsen, bu dünyada herkesin sendeki ayrıcalıklara sahip olmadığını hatırla.” 

每当你觉得想要批评什么人的时候,你要记得,这个世界上的人并非都具备你拥有的优势。 大亨小传 – Měi dāng nǐ juédé xiǎng yào pīpíng shénme rén de shíhòu, nǐ yào jìdé, zhège shìjiè shàng de rén bìngfēi dōu jùbèi nǐ yǒngyǒu de yōushì. —Dàhēng xiǎozhuàn

Unutulmaz Filmler Muhteşem Gatsby - Film Replikleri
Unutulmaz Filmler Muhteşem Gatsby – Çince Film Replikleri

Muhteşem Gatsby filminin başında Nick Carraway babasından bir zamanlar duyduğu bu sözü söyler. Düşüncelerini yazıya dökmesini tavsiye edilen Nick Carraway filmin anlatıcısıdır. Bu nedenle Muhteşem Gatsby filminde Nick hayatı boyunca tanıştığı en umut dolu adam – Jay Gatsby hakkında konuşur. Unutulmaz filmler listemizde Leonardo DiCaprio’nun filmi olmasaydı olmazdı. Daha fazla güzel film replikleri keşfetmek istiyorsanız Muhteşem Gatsby filminin tamamını izlemenizi tavsiye ediyoruz!

Çince Film Replikleri: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, 2007

“Zayıf olan sensin. Sevgiyi ya da arkadaşlığı asla bilemeyeceksin ve ben senin için üzülüyorum.” 

你才是懦弱的人,你永远不会懂得爱,也不懂得友情,我可怜你。哈利波特: 凤凰会的密令 – Nǐ cái shì nuòruò de rén, nǐ yǒngyuǎn bù huì dǒngdé ài, yě bù dǒngdé yǒuqíng, wǒ kělián nǐ. Hā lì bō tè: Fènghuáng huì de mìlìng

Unutulmaz Filmler Harry Potter - Film Replikleri
Unutulmaz Filmler Harry Potter – Çince Film Replikleri

Sizin de tüyleriniz diken diken olmadı mı? O kadar unutulmaz ve dokunaklı bir sahne ki! Voldemort Harry’nin bedenini ve zihini ele geçirip ona işkence çektirdiği sırada Harry’nin söylediği söz.

Sirius’u kaybetmenin verdiği üzüntü ve acı ile Harry arkadaşları ve Sirius ile ilgili mutlu anılarını hatırlamaya başlar. Basit olduğu kadar güçlü olan tek bir cümle ile Harry Voldemort’u kendisindenn uzaklaştırır ve bu an filmin nefes kesen unutulmaz sahnesi olur. Harry Potter serisinin her bölümünden çok güzel film replikleri bulabilirsiniz.

Çince Film Replikleri: Dumbo, 1941

 “Seni aşağı çeken şeyler, seni bir gün uçuracak olan şeylerdir.” 

Unutulmaz Filmler Dumbo - Film Replikleri
Unutulmaz Filmler Dumbo – Çince Film Replikleri

在哪里失败,就从哪里再站起来。小飞象 – Zài nǎlǐ shībài, jiù cóng nǎlǐ zài zhàn qǐlái. — xiǎo fēi xiàng

Uçan fil Dumbo denince aklımıza çocukluğumuz gelir. Disney’in tüm yapıtları ilham verici ve etkileyici film replikleri doludur.

Daha önce Aslan Kral’da da gördüğümüz gibi çizgi filmler de unutulmaz filmler arasına girebiliyor. Çünkü bir filmi güzel yapan asıl şey görüntüsü kalitesi, yapım yılı ya efektler değildir. Önemli olan şey hikayenin derinliği ve anlamıdır!

Her ne kadar diğerlerinden farklı olsanız da asla potansiyelinizi azımsamayın ve küçük görmeyin. Zayıflıklarınızdan dolayı kendinizi asla diğerlerinden değersiz görmeyin. Bu çizgi filmde bunlar gibi birçok pozitif ve ilham verici mesaj vardır.

Çince Film Replikleri:Umudunu Kaybetme, 2006

“Bir hayalin varsa, peşini bırakmamalısın, onu korumalısın. İnsanlar kendilerinin yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını söyler. Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma. Git ve al. O kadar.“ ” 

如果你有梦想的话,就要去捍卫它。那些一事无成的人想告诉你你也成不了大器。如果你有理想的话,就要去努力实现。就这样。 当幸福来敲门 – Rúguǒ nǐ yǒu mèngxiǎng dehuà, jiù yào qù hànwèi tā. Nàxiē yīshìwúchéng de rén xiǎng gàosù nǐ nǐ yě chéng bùliǎo dà qì. Rúguǒ nǐ yǒu lǐxiǎng dehuà, jiù yào qù nǔlì shíxiàn. Jiù zhèyàng.  — Dāng xìngfú lái qiāo mén

Unutulmaz Filmler Umudunu Kaybetme - Film Replikleri
Unutulmaz Filmler Umudunu Kaybetme – Film Replikleri

Chris ilk başlarda her ne kadar zor şartlar altında yaşasa da oğlunu olabildiğince pozitif ve cesaretlendirici bir ortamda yetiştirmeye çalışmıştır. Umudunu Kaybetme filminde başarısızlıkların Chris’in peşini hiç bırakmadığını görüyoruz, bir dönem boyunca işsiz ve evsiz bile kalıyor! Fakat bütün bu olumsuzluklara rağmen hiç pes etmiyor ve çocuğuna imkan parlak bir gelecek sunmak için elinden gelenini yapıyor. Filmin sonunda ise Chris’in azmin ve emeğinin karşılığını aldığını görüyoruz.

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  Pekin, Şanghay ve Chengde şehirlerinde sunduğumuz Çince dil kurslarımıza göz atabilirsiniz.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

LTL Çince Dil Okulumuzdan daha sık haber almak istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Kaliteli Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? LTL okulları ve öğrenci yaşamı ile ilgili son haberler nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarına bültenimize kaydolarak ulaşabilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin