Çin Mutfağı – En Lezzetli Çin Yemekleri

Çin Mutfağı – En Lezzetli Çin Yemekleri

Çin Mutfağı - En Lezzetli Çin Yemekleri
Çin Mutfağı – En Lezzetli Çin Yemekleri

Çin’de yaşamanın en güzel yönlerinden bir tanesi de Çin mutfağı olduğu tartışılmazdır. Söz konusu çin mutfağı olunca, binlerce blog yazısı bile Çin yemekleri konusunu anlatmaya yetmez. Bu yüzden bu yazımızı olabilidiğince kısa ve öz tutmaya çalışacağım. Çin’e geldiğinizde kesinlikle tadına bakmanız gereken 5 Çin yemeği neymiş öğreneceksiniz.

Her ne kadar Çin’in her bölgesinin kendisine has geleneksel yemekleri olsa da Çin mutfağı ‘nın en meşhur iki  malzemesi pirinç ve noodle’dır. Noodle Çin’in kuzeyinde, pirinç ise daha yaygın olarak Çin’in güneyinde tüketilmektedir.  Her bölge bu temel iki malzemeyi kullanarak binlerce çeşitli yemek ortaya çıkartmaktadır. Çin mutfağı tam da bu yüzden bu kadar çeşitli ve lezzetlidir.

Çin Mutfağı – En Lezzetli Çin Yemekleri Listesi

 1. Pekin Ördeği 北京烤鸭
 2. Güveç 火锅
 3. Hong Shao Rou 红烧肉
 4. Çin Mantısı饺子
 5. Biang Biang Mian 油泼扯面

LTL’e göre en en lezzetli Çin yemekleri bunlardır. Bu listeye daha onlarca hatta yüzlerce yemek eklenebilir, çünkü Çin mutfağı inanılmaz zengindir. Çin yüz ölçümü olarak çok büyük bir ülkedir ve gittiğiniz her yerde birbirinden farklı ve lezzetli yemeklerle karşılaşacaksınız!

Size göre en lezzetli Çin yemekleri hangileridir? Yorumlara yazmaktan çekinmeyin!

Geleneksel Çin Yemekleri

Geleneksel Çin Mutfağı #1 – Pekin Ördeği 北京烤鸭

Çin mutfağı- Pekin Ördeği
En Lezzetli Çin Yemekleri – Pekin Ördeği

Pekin Ördeği yabancılar ve yerliler için de en meşhur Çin yemekleri arasındadır.  Batı ülkelerinde birçok Çin restoranında menüde Pekin ördeğini görebilirsiniz, fakat Çin’de yiyeceğiniz asıl Pekin ördeğinin yanında bunlar bir hiçtir.

Pekin ördeği basit bir ördek yemeğinden çok ötedir. Şeker ile servis edilen ördek derisi ağzınızda eriyecektir. Küçük salatalık dilimleri, yeşil soğan ve hayal bile edemeyeceğiniz birçok malzeme ile servis edilen bu yemeğe bayılacaksınız. Ördeğin yanında ince lavaşa benzeyen pancake’ler göreceksiniz. Bu pancake’lerin yanında tatlı fasulyeden erik sosuna kadar bin bir çeşit sos bulabilirsiniz. Her restoran bu klasik yemeğe küçük küçük eklentiler katıp çeşitlendirmektedir. Pekin ördeğini uygun bir fiyata bulabilirsiniz  ya da dilerseniz Çin’in en meşhur Pekin ördeği restoranlarından Dadong Duck ya da Quanjude’ye gidip daha lüks bir yemek yiyebilirsiniz.

İlginç bir ayrıntı: Quanjude 1864 yılında kurulmuştur. Bunun gibi daha lüks restoranlara giderseniz Pekin Ördeğini gözünüzün önünde hazırlayacaklardır.

Gözlerinizin Önünde Hazırlanan Pekin Ördeği
Çin Yemekleri – Gözlerinizin Önünde Hazırlanan Pekin Ördeği

Ördek tabakta servis edilecektir, ördeğin çıtır derisi ise etin yanında ya da farklı bir tabakta getirilecektir. Daha önce bahsettiğimiz pancake’ler de bunların yanında servis edilecektir. Pekin ördeğinin etini ve getirilecek olan tüm diğer malzemeleri bu küçük pancake’lerin içine doldurup dürüm şeklinde yiyebilirsiniz.  Genellikle et dışında salatalık ve taze soğan olacaktır fakat ince kesilmiş soğan ya da marul gibi daha birçok malzemeyle de karşılaşabilirsiniz.

İsmine bakıp aldanmayın Pekin Ördeği’ni Pekin dışında da Çin’in tüm bölgelerinde bulabilirsiniz. Nerede bulunursanız bulunun inanılmaz lezzetli olan bu Çin yemeğinin tadına bakabilirsiniz. Çin’e gidip Çin mutfağı  nın en meşhur yemeği olan Pekin Ördeğini yemeden sakın geri dönmeyin!

Geleneksel Çin Mutfağı #2 – Güveç 火锅

Çin mutfağı deyince akla gelen diğer bir meşhur yemek ise mükemmel bir kış yemeği olan Güveç’tir (hele Çin’in kuzeyinde yaşıyorsanız!)

Güveç de diğer Çin yemekleri gibi Çin’in her bölgesinde küçük farklı detaylarla ve eklentilerle servis edilmektedir. En meşhur güveç restoranlarından bir tanesi ise Chongqing Hotpot’tır, burada güveç yedikten sonra her şeyin baharatta gizli olduğunu anlayacaksınız. (麻辣火锅). Güveç farklılıkları genellikle sosta ya da ette gizlidir. Her bölgenin favori sosu ve eti vardır. Güveç genellikle gayet baharatlı ve acılıdır, fakat acılı olmayan güveç yemek de gayet mümkündür.  İşte tam da bu yüzden söz konusu güveç olduğunda Chongqing ve Sichuan’dan iyisi yoktur.

Çin’e ilk defa geliyorsanız ve Çin mutfağı ilginizi çekiyorsa Hai Di Lao Huo Guo ‘ya kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyoruz 海底捞火锅.  Tripadvisor  ‘da görebileceğiniz gibi Hai Di Lao güveci ile ünlüdür. Çin’de güveç deneyiminizin olabildiğince kaliteli geçmesi için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, (her ne kadar İngilizce konuşamasalar da).

Onlarca sos çeşidi ile Çin Güveci
En Lezzetli Çin Yemekleri – Güveç

Lezzetli Çin yemekleri açısından Hai Di Lao çok popüler olduğu için hep doludur bu yüzden oraya gitmeden önce rezervasyon yapmanız şart. Eğer rezervasyonsuz giderseniz bir iki saat boyunca masa için beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Geldiğinizde size beyaz önlük ve  iPad menüsü verilecektir (İngilizce seçeneği mevcuttur). Yemek tavsiyesi için personelden her zaman yardım isteyebilirsiniz.  Öncelikle Güveç için çorba söylemelisiniz, eğer grubunuz ile damak tadınız farklıysa güveci ikiye bölebilirsiniz, örneğin acılı ve acılı olmayan iki kısım isteyebilirsiniz.

Hai Di Lao Güveç - Noodle Dansı
Hai Di Lao’da Dans Eden Noodle

Et ve sebze siparişinizi verdikten sonra “sos köşesine” gidebilirsiniz. Çin mutfağı sos ve baharatlar açısından da çok zengindir! Burada dilediğiniz her sosu kasenize doldurabilirsiniz. Soslardan bazıları şunlardır: BBQ, sirke, acılı yağlar, ince kesilmiş sebze ve et, susam ve macun. Sos ustası olmanıza gerek yok, sadece rastgele bir sürü sosu kasenize doldurup deneyin ve keyfinize bakın!  Bunun dışında sostan biraz uzak kalmak isterseniz karpuz ve portakal gibi çeşitli meyveler de alabilirsiniz.

Size özellikle tavsiye edeceğimiz son bir şey var o da “dans eden noodle” (烩面). Bununla ilgili çok bahsetmeyeceğiz, resimden az çok nasıl bir şey olduğunu anlamışsınızdır zaten. Dans Eden Noodle ‘a tanık olursanız Çin yemekleri serüveninizi hayat boyu unutmayacaksınız!

Yemek servisi çok hızlıdır ve burada saatler boyunca yiyip, içip arkadaşlarınızla güzel zaman geçirebilirsiniz. Sonuç olarak güveç sadece bir yemek değildir, Çin Mutfağı ‘nın başyapıtlarından bir tanesidir ve tadına bakmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Geleneksel Çin Mutfağı #3 – Hong Shao Rou 红烧肉

Sıradaki ise ilk iki yemekten biraz daha spesifiktir, fakat tadı o kadar güzel ki en lezzetli Çin yemekleri listemize bunu eklemeseydik olmazdı!

Hong Shao Rou 红烧肉 - En lezzetli 5 Çin Yemeği
En Lezzetli Çin Yemekleri – Hóng Shāo Ròu

Hong Shao Rou Şanghay’ın en popüler Çin yemekleri arasına girmektedir. Kavrulmuş domuz eti, zencefil, aromatik baharatlar, sarımsak, kırmızı biber, soya sosu, pirinç şarabı ve şeker ile beraber hazırlanır.

Diğer Çin yemekleri gibi Hong Shao Rou da Çin bölgelerinde farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Fakat en meşhur olan Hunan usulü Hong Shao Rou’dur.

Neden mi? 

毛氏紅燒肉 Máo shì Hóng Shāo Ròu Çin’in ve ÇKP’nin kurucusu Mao’nun en sevdiği yemeği olarak bilinmektedir. Bu yemeğin tadı gerçekten mükemmeldir ve bütün Çin’de Hunan restoranlarında bulabilirsiniz.

Geleneksel çin yemekleri - Hong Shao Rou
紅燒肉 Hóng Shāo Ròu – Geleneksel Çin Mutfağı
Şanghay’da Kesinlikle Tatmanız Gereken Lezzetler

Geleneksel Çin Mutfağı #4 – Çin Mantısı饺子

Birisi mantı mı dedi? Kızartılmış, kaynatılmış, sebzeli, etli… Çin mutfağı herkesin beğeneceği mantı çeşitlerine sahiptir! 饺子 kahvaltıda, öğle yemeğinde akşam yemeğinde yiyebilirsiniz. Çeşitli baharatlar ekleyin, soya sosuna ya da sarımsaklı sirke’ye bandırın. Çin mantısının istediğiniz zaman, istediğiniz şekilde yiyebilirsiniz ve tadı her zaman güzel olur. Çin yemekleri arasında en sevdiğim şey Çin Mantısı’dır !

En Lezzetli Çin Yemekleri - Çin Mantısı
En Lezzetli Çin Yemekleri – Çin Mantısı

Neredeyse tüm Çin yemekleri her bölgede kendine has bir şekilde hazırlanmaktadır. Bu Çin Mantısı  için de geçerlidir. Bunun sayesinde sayılamayacak kadar çok Çin Mantısı çeşidi ortaya çıkmıştır. Çin Mantısı’nın güzel yanı evde de kolaylıkla yapabiliyor olmanızdır. Çin mutfağı gözünüzü korkutmasın, Çin Mantı’sı hazırlamak çok kolaydır. Çinli arkadaşınız varsa bir pazar günü onlarla beraber mantı yapmayı deneyebilirsiniz. Çin Mantısı’nın hamurunu ekmekten, undan ya da patatesten yapabilirsiniz. Mantının içine ise gerçekten aklınıza gelebilecek her şeyi koyabilirsiniz. Et çeşitleri, peynir, balık, sebze hatta tatlı ve meyve ile bile mantı yapabilirsiniz. Çin Mantısını pişirebilir, kızartabilir, kaynatabilir ya da buharda hazırlayabilirsiniz.

Mantı sevmemek diye bir şey yoktur. Muhtemelen sadece damak tadınıza uygun mantıyı bulmamışsınızdır , o kadar.

Çin Mutfağı ‘nda Çok fazla çeşit Çin mantısı vardır. Bunlardan bazılarını size tanıtalım.

 • Jiǎozi 饺子 – Yukarıdaki resimdeki gibi hilal şeklindeki mantılardır. Kaynatarak ya da buharda hazırlayabilirsiniz.
 • Guōtiē 锅贴 – Kızartılmış jiaozi.
 • Bāozi 包子 – Buharda hazırlanmış büyük Çin Mantısı.
 • Xiǎo lóng bāo 小笼包 –Yukarıda bahsettiğimiz Baozi’den daha küçük olan pürüzsüz ve yarı saydam buharda hazırlanmış mantılar.
 • Shāomài 烧卖 – Üstü açık Çin Mantısı.
 • Dim Sum (Diǎn xīn 點心) – Kanton usulü Çin Mantısı.

En lezzetli Çin Mantısını nerede mi bulabilirsiniz? Her yerde. Üstelik mantı gerçekten ucuz bir yemek seçeneğidir. Küçük Çin lokantalarının çoğunda 1 dolara mantı yiyebilirsiniz! Çin yemekleri işte bu yüzden güzeldir, inanılmaz lezzetli yemekleri çok ucuza yiyebilirsiniz.

En lezzetli Çin yemekleri - Kızartılmış Çin Mantısı
En çok yenilen Çin yemekleri –  饺子 Kızartılmış Çin Mantısı

Geleneksel Çin Mutfağı #5 – Biang Biang Mian 油泼扯面

Sıradaki Çin mutfağı yemeğimiz ise paha biçilmezdir. Aynı zamanda bunu ünlü yapan başka bir şey ise inanılmaz zor olan Çince karakteri “Biang”tır. Yazılışı o kadar zordur ki birçok Çin restoranı bu karakteri pinyin ile değiştirmiştir. Bu yüzden yemeğin kendisine geçmeden önce biraz şu meşhur Çin karakterinden bahsedelim.

Yemeğinin başka bir ismi de vardır yóu pō chě miàn 油泼扯面.  Bunun yazılışı daha kolay olsa da telaffuzu o kadar da basit değildir.

Biang Biang Mian - Çin Yemekleri
Gördüğünüz Gibi Yazılışı Hiç De Basit Değil.
Biang - The Traditional Character
Biang – Geleneksel Karakter

Şuna bir baksanıza! O kadar zor bir karakter ki, bilgisayardan bile yazamıyoruz. Yazmayı denesek anlamsız ve uzun bir karakter dizisi gibi gözükecektir. O yüzden bunun yerine, gelin karakterin kendisine odaklanalım. Diğer bütün Çince karakterlerinde olduğu gibi bu da onu oluşturan yapı taşlarına ayrılmaktadır ve aslında göründüğü kadar zor değildir.

Gözü keskin olanlar aşağıdaki iki karakterin farkını görebilecektir. Aslında bu aynı anlama gelen karakterlerdir, fakat bir tanesi basitleştirilmiş Çince’dir diğeri ise Geleneksel Çince karakteridir.

Biang - The "Simplified" Character
Biang – Basitleştirilmiş Karakter

Geleneksel Çince karakteri 58 vuruştan oluşmaktadır! Basitleştirilmiş ise 43 vuruş içermektedir (çok da basit sayılmaz aslında, öyle değil mi?). Normalde yemek ismi iki tane aynı karakteri içermektedir, yani ismini yazmak için 100’den fazla vuruş yapmanız gerekmektedir! Bu yüzden restoranların neden yemeği BIANG BIANG 面! olarak yazdıklarını anlayabilirsiniz.

Biang Biang Mian’ın Kendisine Gelecek Olursak.

Konunun biraz dışına çıktık fakat Çin kültürü bizi sürekli gariplikleri ile şaşırtmaya devam ediyor biz de buna karşı koyamıyoruz! Her neyse Çin yemekleri konusuna geri dönelim.

Geleneksel Çin mutfağı - Biang Biang Mian
En Lezzetli Çin Yemekleri – Biang Biang Mian

Biang Biang Mian Çin’in Terracota Savaşçıları ile ünlü olduğu Xi’an bölgesinde ortaya çıkmıştır. Yemek genellikle büyük kaselerde gelmektedir yanında ise noodle’ın içine katacağınız birçok ikram verilmektedir.

Geleneksel Çin mutfağı - Biang Biang Mian - 陕西八大怪
Geleneksel Çin Mutfağı – Biang Biang Mian

Bu ikramların bazıları şunlardır: yumurta, et, domates, ince dilimlenmiş patates… Noodle ise bunların bir kat altında yağ ve sosun içinde bulunmaktadır. Bunların hepsini birbirine karıştırdığınız zaman inanılmaz bir tad şöleni yaşayacaksınız. Ve dilerseniz tabi ki de noodle’a acı katabilirsiniz. Bu yemeği sevmeyen tek bir insan bile bulamazsınız. Çin’deyken kesinlikle tadına bakmanız gereken Çin yemekleri arasındadır (hele Xi’an bölgesine gidiyorsanız).

Listeye eklemeyi unuttuğumuz Çin yemekleri var mı? Sizin en sevdiğiniz Çin yemekleri hangileridir? Çin mutfağı ile ilgili düşüncelerinizi ve listeye eklemek istediğiniz yemekleri yorum olarak bırakmaktan çekinmeyiniz ✌️

Oldu da bir gün Çin yemeklerinden sıkıldınız (ki pek muhtemel değil) gidip şöyle sağlam bi Subway sıpariş edebilirsiniz. Nasıl yapıldığını size video ile gösterelim!

Geleneksel Çin Yemekleri – Sıkça Sorulan Sorular

Çin’de farklı bölgelerde farklı yemekler mi yeniyor?

Çin’de her bölgenin kendine has yemekleri ve malzemeleri olduğu için Çin mutfağı çok zengindir.

Örneğin acılı yemek severleri Sichuan mutfağına bayılır (Batı’da restoranlarda Szechuan diye bilinir). Pekin’de dünyaca ünlü Pekin Ördeği meşhurdur. Shanghai ise leziz Xiaolongbao ile ün salmıştır…

Çin’de ortaya yemek söylenir mi?

Çin’de restoran kültürü batıya göre çok farklıdır. Herkes kendisine yemek söylemek yerine, genellikle ortaya herkesin istediği kadar alabileceği bol bol yemek söylenir. Çin’de aç kalmazsınız!

Çin’de yemek çubuğu yerine çatal bıçak kullanabilir miyim?

Yediğiniz yere göre değişir.

Normalde Çin restoranında yemek yiyorsanız,size yemek çubuğu verilecektir. Yabancı restoran zincirlerinde muhtemelen çatal bıçak alabileceksiniz. Fakat yerel küçük bir Çin restoranında yemek yiyorsanız çatal bıçakları olmayabilir, siz yine de istemekten çekinmeyin.

Çin’de Çin mantısı çok yenir mi?

Çin’de Çin mantısı en çok yenilen yemeklerden bir tanesidir. Çin’de farklı şekillerde, boyutlarda hatta renklerde Çin mantısı bulabilirsiniz. Kızartılmış, haşlanmış, buharda hazırlanmış. Etli, sebzeli, balıklı. Küçük, büyük, yassı, yuvarlak… Çin mantısını sevmemek diye bir şey yoktur,Çin mantısı sevmem diyorsanız, doğru Çin mantısını daha bulmamışsınızdır demek ki.

Çin’de pilav ve noodle ne kadar çok yeniyor?

Pilav ve noodle Çin’in her köşesinde tüketilmektedir. Pilav Çin’in güneyinde daha popülerken, noodle kuzeyde daha çok yenmektedir. Fakat yine de Çin’in her yerinde, her gün tonlarca pilav ve noodle yenmektedir.

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  PekinŞanghay, Chengde  ve Taipei şehirlerinde sunduğumuz Çince dil kurslarımıza göz atabilirsiniz.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

LTL Çince Dil Okulumuzdan daha sık haber almak istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Kaliteli Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? LTL okulları ve öğrenci yaşamı ile ilgili son haberler nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarına bültenimize kaydolarak ulaşabilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin