Çin’de Taksi: DiDi Taksi Uber’i Yendi

Çin’de Taksi: DiDi Taksi Uber’i Yendi

Çin'in Olmazsa Olmaz Uygulamalarından Bir Tanesi-DiDi

Çin’in Olmazsa Olmaz Uygulamalarından Bir Tanesi – DiDi

Çin’e birkaç haftalık tatile mi gidiyorsunuz yoksa uzun süreli staj veya Çince ders programlarına mı katılacaksınız?  Burada ne kadar kalacaksanız kalın, Çin’de taksilerin nasıl çalıştığını öğrenmeden olmaz.

Çin’de taksiler ucuz ve rahattır. Büyük şehirlerde taksi olmazsa olmazdır ,fakat ayni zamanda toplu taşımanın pek gelişmiş olmadığı küçük şehirlerde de işinize çok yarayabilirler.

Her şekilde Çin’de kalacağınız süre boyunca taksiye ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden Çin’de taksi nasıl işler öğrenmelisiniz ve ayni zamanda işinize yarayacak birkaç cümle de ezberlemek işinizi kolaylaştıracaktır.

Zorluk çekmeden Çin’de Taksi kullanın!

Çin’de Taksi: Nasıl Taksi Tutulur & İşinize Yarayabilecek Cümleler

Çin’de taksi tutmanın en kolay yolu Çin’in Uber versiyonunu yani DiDi Taksi uygulamasını kullanmaktır. Çin’de işinize yarayacak diğer mobil uygulamalara buradan erişebilirsiniz.

Bunun dışında, dünyanın geri kalanında da olduğu gibi taksi çevirebilirsiniz. Caddeye çıkıp elinizi havaya kalldırıp, boş bir taksinin geçmesini bekleyebilirsiniz.  Beklediğiniz yere, saate ve taksinin yabancı almak isteyip istememesine bağlı olarak bekleme süreniz değişebilir.

Tren istasyonları ve havalimanları da taksilerin bol bol bulunduğu alanlardır.

“Taksi , Taksi!” diye bağıranların arabalarına binmenizi tavsiye etmiyoruz, çünkü sizin yabancı olduğunuzu fark ettikleri anda size çok para “kitleyebilirler”.

Arabaya bindikten sonra zor kısmın bittiğini sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Çin’de taksicilerin çoğu İngilizce konuşmaz. Aslında bakarsanız çoğu Standart Çince bile konuşmamaktadır ve yüksek ihtimalle ağır bir Çince lehçesiyle karşı karşıa kalacaksınız.

Çin’de Taksi’ye binecekseniz ve Çince konuşmuyorsanız, gideceğiniz yerin büyük harflerle yazılı olduğu bir kağıt bulundurmanız sizi birçok uğraştan ve problemden kurtarabilir. Yazıların hem Çince Karakterlerle hem pinyin ile yazıldığından emin olunuz. Gideceğiniz yer bir otel ise, otelin ismini yazmanızı da tavsiye ediyoruz.

Çince birkaç şey öğrenmek ister misiniz?
Çin’de taksi kullanırken ihtiyacınız olacak birkaç temel cümleyi aşağıda bulabilirsiniz.

Çin’de Taksi Kullanırken İşinize Yarayabilecek Kelimeler

  • Taksi – chū zū chē 出租车
  • Taksi’ye binmek – dǎ chē 打车
  • Daha ne kadar kaldı? – Hái yào duōjiǔ? 还要多久?
  • Ne kadar tuttu? – duōshǎo qián 多少钱?
  • Burada durabilir misiniz?– qǐng tíng zài zhèli 请停在这里
  • Beni bu otele götürün.– qǐng sòng wǒ dào zhèi jiā fàndiàn 请送我到这家饭店
  • Beni şu adrese götürün.– qǐng sòng wǒ dào zhèi ge dìzhǐ 请送我到这个地址
  • Daha yavaş sürebilir misiniz?– màn diǎn kāi chē 慢点开车
  • İnmek istiyorum.– wǒ yào xià chē le 我要下车了
  • Beni indirin.– ràng wǒ xià chē 让我下车

Çin’de Taksi Kullanmak: DiDi – En İyi Taksi Uygulaması

Çin'de Taksi-DiDi

Çin’de Taksi Uygulaması – DiDi

Uber’in Çin versiyonu – DiDi Dache 滴滴打车, Uber ile verdiği savaşı kazanalı çok oluyor. Çin’de DiDi artık tamamen kabul görmüş ve iyice oturmuş bir taksi uygulamasıdır. Ve dürüst olmak gerekirse Uber’in bu uygulamadan örnek alacağı birçok şey vardır. Çin’de işinize yarayabilecek diğer uygulamalara buradan göz atabilirsiniz.

Uygulama hızlıdır, kullanımı çok rahattır ve üstelik inanılmaz ucuzdur! Ayni zamanda İngilizce versiyonu da vardır.  Geçen seneden beri, kendi uygulama mağazanızdan DiDi’nin İngilizce sürümünü indirebilirsiniz.DiDi’yi Çince uygulama mağazasından indirirseniz sadece Çince versiyonunu kullanabileceksiniz. Çince öğrenmek için fena bir yöntem değil gibi…

Fakat, şu da aklınızda bulunsun. DiDi sürücüleri, konumunuzu kontrol etmek için ya da size yaklaştıklarını haber vermek için sizin cep telefonunuzu arayabilirler. Bazen canları sıkıldığı için bazen ise yabancıların zor durumda kalması hoşlarına gittiğii için arayabilirler.  Çin’de birçok yabancının sık sık karşılaştığı bir durumdur bu.  Her neyse, sürücünün sizi aramasına hazır olun. Dilerseniz sürücüye uygulama üzerinden konumunuzu gönderebilirsiniz böylece sizi aramasına gerek kalmaz. Mesajı ingilizce gönderseniz bile uygulama o mesajı otomatik olarak Çince’ye çevirecektir! Çok pratik, öyle değil mi?

DiDi Uygulamasını Kullanmak

Uygulamayı açtığınızda etrafınızda ne kadar taksinin bulunduğunu, ve size kaç dakikalık uzaklıkta olduklarını görebileceksiniz. Bir taksiyi seçtikten sonra size hangi yoldan kaç dakikada geleceğini görebileceksiniz. Ayni zamanda yeşil-turuncu-kırmızı renklerden trafik durumunu da görebileceksiniz. Bunun dışında sürücünün kim olduğunu, kaç puana sahip olduğunu, araba markasını ve  plakasını görebileceksiniz. DiDi uygulamasının başka bir artısı da baştan beri yolculuğun toplam ne kadar para tutacağını görebileceksiniz, böylece kazıklanmadığınızdan da emin olacaksınız.

DiDi uyuglamasının kullanılmasından dolayı işlenen suçlardan yüzünden 2018’de DiDi zor zamanlar geçirdi. Bardağı taşıran son damla tecavüz edilip öldürülen kadın oldu. Bundan dolayı DiDi daha ucuz olan “ortak araba”  servisini ortadan kaldırdı. Artık uygulama ekstra güvenlik önlemlerine sahip. Bundan sonra uygulamada acil arama özelliği sayesinde tek tuşla polis ile doğrudan alarm gönderip iletişime geçebiliyorsunuz.

Çin’de Taksi: Yaklaşık Fiyat

Çin'de Taksi - Taksimetre

Çin’de Taksi – Taksimetre

Çin’de taksiler diğer birçok ülkeye göre gayet ucuzdur. Çok uzak bir yere gitmeyeceğiniz sürece birkaç dolardan fazla ödemeyeceksiniz. Fakat Çin’in büyük şehirlerinde taksilerin biraz daha pahalı olacağına da hazırlıklı olun . Örneğin Şanghay ve Pekin‘de merkezi olmayan diğer şehirlere göre taksiler daha fazla tutmaktadır.

Bazı şehirlerde ise taksi ücretleri sabittir. Örneğin Çin’in kuzey  doğusunda bulunan Dandong şehrinde taksi için sabit 10 RMB yani 1.5 dolar ödeyeceksiniz(şehir dışına çıkmadığınız sürece).

Bunun dışında taksilerde taksimetre kullanılmaktadır.  Pekin gibi büyük bir şehirde bile 1 saatlik yolculuk için en fazla 200 RMB(25-30 dolar).

DiDi kullanmıyorsanız taksimetreli bir taksiye bindiğinizden emin olunuz.

Taksimetresiz bir arabaya binerseniz sürücü ile fiyat üzerine önceden anlaşmalısınız. Aksi halde yolculuğun sonunda tahmin ettiğinizden çok yüksek bir rakamla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dünya’nın her yerinde (özellikle Türkiye’de de olduğu gibi) yabancı olduğunuzu gören taksicilerin birçoğu sizden olabildiğince çok para almaya bakacaklardır, bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Çin’de Taksi: DiDi Şoför Servisi

Çin'de Taksi - DiDi Şoför Servisi

Çin’de Taksi – DiDi Şoför Servisi

Bu sene DiDi’nin en yeni hizmetlerinden bir tanesi de Şoför Servisidir. Şimdilik tüm şehirlerde kullanıma girmese de muhtemelen uygulamanın en yenilikçi hizmetlerinden bir tanesidir. Bu özellik yabancılar tarafından çok bilinmemektedir çünkü doğal olarak birçoğunun Çin’de kendi arabaları yoktur.

Bunu duymamış olsanız bile muhtemelen etrafta birçok DiDi şoförü görmüşsünüzdür. Hele Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız.

Bu hizmetin çalışma prensibi şu şekildedir. Diyelim ki arkadaşlarınızla bir şeyler içmek için arabaya binip bara gittiniz, ya da uzun ve yorucu bir iş gününden sonra eve döneceksiniz ve araba sürecek durumda değilsiniz. Sıkıntı yok. DiDi uygulamasında Şoför kısmına girin ve yakınınızda bulunan bir şoför bulun! Bu şoförler genellikle ufak taşınılabilir skuter ile gezerler ve mavi DiDi logolu gri bir takım elbise giyerler.

Bulunduğunuz konuma DiDi şoförünüzü çağırın ve sizi evinize kadar götürürken arka koltukta keyfinize bakın! Genellikle eldiven takarlar, koltuğun kirlenmemesinden emin olmak için yanlarında bir örtü  bulundururlar ve arabanıza zarar vermemek için başka temizlik ürünlerine sahiplerdir.

Batı dünyasında bu hizmet inanılmaz bir ilgi görürdü. Bu servis sayesinde özel şoföre ihtiyacınız kalmazdı!

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  Pekin, Şanghay ve Chengde şehirlerinde sunduğumuz Çince dil kurslarımıza göz atabilirsiniz.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

LTL Çince Dil Okulumuzdan daha sık haber almak istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Kaliteli Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? LTL okulları ve öğrenci yaşamı ile ilgili son haberler nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarına bültenimize kaydolarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.