Çin’de Kültür Şoku 1. Bölüm 🤝 10 Kültürel Farklılık

Çin’de Kültür Şoku 1. Bölüm: Çinlileri Anlamanızı Kolaylaştıracak 10 Kültürel Farklılık

Çin’de Kültür Şoku: Herkes, her yerde kültür şoku yaşayabilir ve kültür şoku herkesi farklı etkilemektedir.

Söz konusu Çin iken ise her şey apayrı bir boyut kazanmaktadır. Tabi ki de tüm doğu  coğrafyada bulabileceğiniz bazı kültürel özellikler Çin’de de mevcuttur, fakat Çin’in kendisine has bir sürü garipliği ve farklılığı da vardır. Bu yüzden Çin’de yaşayabileceğiniz kültür şoku çok daha güçlü olabilir.

Çin kültürüne her ne kadar dalmak ve Çin’i yaşamak isteseniz de kültür şokundan kaçış yoktur.

Hava limanına iniş yaptığınız ve bir sürü yabancı insan ile tanıştırıldığınız günde bile ilk kültür şokunuzu yaşayabilirsiniz.

İlk defa Çin’de taksiye bindiğiniz zaman da olabilir! Ya da hiç beklemediğiniz bir anda da size çok garip gelen bir şey ile karşılaşabilirsiniz!

Örneğin ben, her ne kadar yerel kültüre ayak uydurmaya ve onu anlamaya çalışsam da kültür şokunu kolay kolay atlatamıyorum. Daha önce de dediğim gibi Çin apayrı bir dünya – Ve burada bir yıldır yaşamama rağmen bazı şeyleri sorgulamamak ve oldukları gibi kabul etmek dışında bir seçeneğim yok.

Çin’e gelirken karşılaşacağınız kültür şokuna hazırlıklı olmanız için size muhtemelen kültür şoku yaşatacak 10 kültürel farkı anlatan bir liste hazırladık.

Çin’de Kültür Şoku LTL Podcast

Bu yazımızda Çin’de yaşayan, ben dahil , bazı yabancıların karşılaştığı zorluklar, anlamlandıramadıkları şeyler, ve onları rahatsız eden  kültürel farklılıklar ile karşılaşacaksınız. Bu dediklerimizin çoğu genelleme ve klişedir, fakat klişelerin çoğu doğrudur, bunu da unutmayalım: bkz.”Türkler misafirperverdir”

Çin’de yaşayan tüm yabancılar ve Çin’e gelen herkes için diyeceklerimiz geçerli olmayabilir, ama aşağıda size muhtemelen “nasıl yani?!” dedirtecek 5 madde bulacaksınız.

Çin’de Kültür Şoku #1 – Beraber Bir Şeyler İçmek

Çin’de Kültür Şoku #2 – Hesabı Ödemek

Çin’de Kültür Şoku #3 – Sıcak Su

Çin’de Kültür Şoku #4 – Müzik Zevki

Çin’de Kültür Şoku #5 – Arkadaşlar ve Sevgililer

Çin’de Kültür Şoku #1 – Beraber Bir Şeyler İçmek

Beyin yakan kültür şoku: Bara girer girmez neden bir anda 20 tane bira sipariş edersin ki?
Çin'de Kültür Şoku - Fondip Fondip Nereye Kadar...
Çin’de Kültür Şoku – Fondip Fondip Nereye Kadar…

Çin’de arkadaşlarınızla beraber bir iki bira içmek ve güzel zaman geçirmek için bara gidecek olursanız, mutlaka kendi kültürünüze göre bazı farklılıklar hissedeceksiniz.

Bu farklılıklardan bir tanesi de şudur: Söz konusu içki olduğunda Çinliler zorlamayı seviyor.

İçkiyi seviyor olsanız da, Çin’de içerken ekstra dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Hele Baijiu içiyorsanız!

Aynı zamanda “Gan bei” geleneğine de maruz kalabilirsiniz. Bunun tam çevirisi “boş kadehler” dir. Ve tahmin edeceğiniz üzere sizden kadehleri dikip boşaltmanız bekleniyor.

Bu kadehi (neyse ki çok büyük değil) dikip arkadaşlarınızı ya da ne bileyim, patronunuzu etkileyebilirsiniz, ya da herkes yapıyor diye siz de yaparsınız, belki de sadece arkadaş grubunuz ile daha hızlı kaynaşabilmek için içersiniz, orası size kalmış.

Ama merak etmeyin, kimse sizi alkol tüketmeye zorlamayacak. Sadece böyle bir geleneğin olduğunu da bilin.

Fakat, şahsen içki konusunda en çok şaşırdığım olay tüm içkilerin bir anda sipariş edilmesidir. Tüm içki derken, gerçekten tüm içkiden bahsediyorum. Yani örneğin 4 arkadaş bara gittiniz ve bir anda masanıza 20 tane bira geliyor. Hani, neden? Neden buzdolabında değil de masamızda duruyorlar? Ya hepsini bitiremezsek? Ne diye bir anda tüm içkileri söylüyoruz ki?

Şanslıysanız, içkinizi soğuk tutmak için buz kovası da getireceklerdir. Şanslıysanız tabi 🙂

Aşağıdaki videoda da birçok içkinin Çince karşılığını öğrenebilirsiniz.

Çin’de Alkol LTL Youtube

Çin’de Kültür Şoku #2 – Hesabı Ödemek

Beyin yakan kültür şoku: Gerçekten bunun üzerinde tartışmaya gerek var mı?

Türk kültüründe ve eminim ki daha bir çok ülkede hesabı ödemek ve ara sıra bir şeyler ısmarlamak nezakettir ve bunun lafı yapılmaz.

Tabi ki de, bu insanların bakış açılarına ve duruma göre değişmektedir, mesela;

  • İlk buluşmada hesabı erkek mi ödemeli?
  • Hesap bölüştürülmeli mi?

Bu gibi sorular birçok kültürde, özellikle Batıda çok tartışmalıdır ve herkesin duruşu farklıdır.

Çin'de kültür Şoku - Şunu ödeyecek misin artık?!
Çin’de kültür Şoku – Şunu ödeyecek misin artık?!

Çin’de yemeğe çıkan çiftler söz konusuyken  hesabı erkeklerin ödemesi daha doğru kabul edilmektedir.

Bu yüzden Çinli erkek ile yemeğe çıktıysanız hesabı ödemesine izin verdiğiniz için kendinizi kötü hissetmenize gerek yoktur, çünkü bu ülkede bu bu şekilde işlemektedir.

Çin’de ilişki ve flört konusu ile ilgili daha çok ayrıntı bu yazımızda bulabilirsiniz.  Ayrıca bu konuya aşağıda da değineceğiz.

Yemeğe çıktığınız çocuğun Batı kültürünü ne kadar bildiğini de göz önünde bulundurmalısınız fakat hesabı bölüştürmeyi teklif etmenin de bir zararı yok, öyle değil mi?

Merak etmeyin, söz konusu ilişki olduğunda Çin’de pek bir sorunla karşılaşmayacaksınız, insanlar açık görüşlüdür bu yüzden bir erkeği yemeğe davet edebilirsiniz ya da hesabı bölüştürmeyi de teklif edebilirsiniz..

Fakat Çin’de bir arkadaş grubu hesabı öderken her şey bu kadar da basit değildir. Hesap öderken kimin ne kadar ödeyeceği ile ilgili neredeyse her zaman tartışma çıkmaktadır. Yeni tanıştığınız insanlar ile bir şeyler yemeye, içmeye gidince hazırlıksız yakalanıp kültür şoku yaşayabilirsiniz.

Çin Mutfağı - En Lezzetli Çin Yemekleri Thumbnail

Çin Mutfağı – En Lezzetli Çin Yemekleri

Çin Mutfağı – En Lezzetli Çin Yemekleri Çin Mutfağı – En Lezzetli Çin Yemekleri Çin’de yaşamanın en güzel yönlerinden bir tanesi de Çin mutfağı olduğu tartışılmazdır. Söz konusu çin mutfağı olunca, binlerce blog yazısı bile Çin yemekleri konusunu anlatmaya yetmez….

İşler ” hayır ben öderim… yok olur mu öyle şey ben öderim’ ile başlar, fakat bunun tek sebebi nezaket değildir. Çin’de Hesap ödemeyi birçok insan bir güç, zenginlik gösterisi olarak ya da kendi üstünlüğünü kanıtlamak için kullanmaktadır.

Çin’de Kültür Şoku #3 – Sıcak Su

Beyin yakan kültür şoku: E iyi de hava zaten yeterince sıcak değil mi?

Oh, re shui. (热水 – sıcak su). Sıcak su Çin’de yaşayan birçok yabancı ve turist için uzun süredir bir tartışma konusudur.

Sıcak su ile ilgili birçok komik video bulabilirsiniz ve bu konu yıllardır Çin’de yaşayan insanların bile kafalarını karıştırmaktadır.

Çin'de Kültür Şoku - Dışarısı zaten 100 derece, neden sıcak su içmek isteyeyim ki??
Çin’de Kültür Şoku – Dışarısı zaten 100 derece, neden sıcak su içmek isteyeyim ki??

Yazın kavurucu sıcaklığından kaçmak için klimalı serin bir restorana girdiniz ve baharatlı noodle ya da kung pao chicken yemeği planlıyorsunuz.

Yemeğiniz çok baharatlı  geldi ve serinlemek için su bardağına uzandınız. Bu da neyin nesi? “Suyum bu kadar ısınmak için ne zamandır güneşin altında duruyor ki?”

Sevgili yabancı arkadaşım, bu size özel hazırlanmış taze bir bardak sudur.

Ufacık bir bardakta servis edilmiş, tam da ağzınızı yakmaya yetecek sıcaklıkta su. Tam da sevdiğiniz gibi 🙂

Çinlilere göre,  re shui tüm sorunları çözer.

Bunun bilimsel açıklaması var mı yok mu umurmda değil. Hava sıcaksa doğal olarak serinlemek için soğuk bir şeyler içmek istiyorum.

Kış aylarında, hele Pekindeysem tamam, yemeğimin yanında içimi ısıtan re shui içmek çok keyiflidir, orası ayrı.

Çin’de Kültür Şoku #4 – Müzik Zevki

Beyin yakan kültür şoku: Doksanlara mı döndük ne?

Bu kültür şokunu Çin’e gittiğinizde ya da ülkenize döndüğünüzde de yaşayabilirsiniz.

Bu kültür şoku müziğin hayatınızı ne kadar etkilediğini ve kişiliğinizi nasıl şekillendirdiğini fark etmenizi sağlayabilir

Çin'de kültür şoku - Ciddi Ciddi Bunu Mu Dinleyeceğiz?
Çin’de kültür şoku – Ciddi Ciddi Bunu Mu Dinleyeceğiz?

Müzik istesek de uzaklaşamayacağımız nadir şeylerden bir tanesidir.

Her gün müzik dinlemeyen insanl bulmak zordur. Sürekli müzik dinlemese birçok kişi arada bir arka planda çalsın diye bir şeyler açar ya da iş ortamında müziğe maruz kalır.

Benden size büyük bir tavsiye – eğer Çince kültürünü tanımak ve Çince’yi daha hızlı öğrenmek istiyorsanız Çin müziği ile ilgilenmeye başlamalısınız.

Çince müzik dinlerken hem sürekli Çince dilini duyuyorsunuz hem de popüler kültürü ve insanların güncel ilgi odaklarını tanıma şansı yakalıyorsunuz. Bunun sayesinde Çinli arkadaş edinmeniz kolaylaşıyor ve Çinlileri daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Fakat, bu aynı zamanda müzik zevkinizin de değişebileceği anlamına geliyor.

Çince Şarkılar - Kesinlikle Dinlemeniz Gereken 12 Çince Şarkı Thumbnail

Çince Şarkılar – Kesinlikle Dinlemeniz Gereken 12 Çince Şarkı

Çince öğrenmek için Çince şarkı dinlemeye ne dersiniz? Gelmiş geçmiş en popüler Çince şarkılar ve en çok satan Çince müzik albümleri hangileridir?

Genellikle senaryo şu şekildedir: “havalı” parçalardan, nasıl desem… çok “Çinli” şarkılara geçiş yapacaksınız. Dinlemeye başlayınca ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Mesela ben normalde rock ve metal dinlerim, fakat Çin bana bir şeyler yaptı… Şöyle bi Spotify listeme baktığımda utanmadan edemiyorum. Aman, neyse. Ne isterseniz onu dinlersiniz. Kimse kimsenin hayatına karışamaz öyle değil mi…İnanılmaz kötü Çince pop hitlerini ya da 90’lara benzeyen garip parçaları dinlemek istiyorsam, dinlerim

Batılı arkadaşlarım tarafından yargılanacak mıyım? Evet. Umurumda mı? Eh az  çok.

QQ music uygulamasını ayda sadece 2$ a satın alabilirsiniz. Uygulama gayet güzeldir, sınırsız müzik yayını, reklamsız, ve karaoke tarzında çıkan şarkı sözleri – böylece şarkıya eşlik edebilirsiniz – *öhöm* Çincenizi geliştirebilirsiniz demek istedim.

Çin’de Kültür Şoku #5 – Arkadaşlar & Sevgililer

Beyin yakan kültür şoku: Tamam, anladık beni seviyorsun işte!

Heh, bu önemli  bir konudur. Kültürel farklılıklardan dolayı Çin’de kültürel şok yaşamanıza sebep olacak birçok şey vardır ama şimdilik birkaç temel şeye odaklanalım.

Çin'de Kültür Şoku - Dikkat ediniz
Çin’de Kültür Şoku – Dikkat ediniz
  • Ya aşkım biz şimdi neyiz? Batı ülkelerinde ilişkiler Çin’e göre daha esnektir. Tanışma uygulaması üzerinden ya da dışarıda birisiyle tanışıp buluşup bir şeyler yiyip içebilirsiniz ve her şey yolunda giderse, sizin de artık sevgiliniz var! Gönül rahatlığıyla Facebook ilişki durumunuzu değiştirebilirsiniz. Çin’de her şey bu kadar basit değildir. Sevgilisiniz ya da değilsiniz, bunun arası yok.
  • Her şey çok hızlı gelişiyor. “Çıkmaya” başladığınızda ilk günlerden itibaren “Seni Seviyorum” u duymayan hazır olun. İlk haftada konu çocuklardan, aileden ve evlilikten açılırsa da şaşırmayın. Her şey çok hızlı ilerler. Bağlanma korkusu yaşayan insanlar ” Seni sonsuza kadar koruyacağım” ya da “Kaç çocuğun olsun istersin” gibi cümleleri duyar duymaz korkup ilişkiyi anında bitirmeye bakabilir. Fakat korkmanıza gerek yok. Evet, Çinliler evlenmeyi ve çocuk yapıp ailelerini gururlandırmayı seviyor. Bu konuda insanlar genellikle biraz acelecidir. Fakat ne istediğinizi ve ilişkiden beklentilerinizi biliyorsanız ve sevgilinize bunları açık açık anlatırsanız hiçbir sorun yaşamayacaksınız!

Fakat, Çin’de illa ki Çinli bir sevgili bulacaksınız diye bir şey yok. Şanghay ya da Pekin gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız dünyanın her köşesinden insanlarla tanışabilirsiniz.

Çin’de sevgili, ilişki ve flört ile ilgili işinize yarayabilecek bir çok şeyi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz!

Çin'de Flört 💔 İyi, Kötü ve Çirkin (Bölüm 1) Thumbnail

Çin’de Flört 💔 İyi, Kötü ve Çirkin (Bölüm 1)

Çin’de Flört (2021)💕 İyi, Kötü ve Çirkin (Bölüm 1) Çince “Sonsuza Kadar” demek Memleketiniz olmayan herhangi bir yerde flörtleşmenin elbette ki birçok kültürel şaşkınlıkları ve de farkları olacaktır. Bu durum Çin’de flört etmek için de geçerli. Nereden geliyor olursanız olun…

Çin’de kültür şoku ile ilgili yazımızın ikinci bölümü çok yakında yayınlanacaktır!

Çin’de Kültür Şoku – Sıkça Sorulan Sorular

Çin’de kültür şoku yaşayacak mıyım?

Büyük ihtimalle evet, çünkü Çin diğer birçok ülkeden çok farklı bir yerdir. Kültür şokunu atlatma hızınız beklentilerinize ve uyum sağlama yeteceğinize bağlıdır. Bu yüzden yeniliklere açık ve anlayışlı olmanızı tavsiye ederiz.

Çin’de kültür şokunu atlatabilecek miyim?

Evet hiç şüpheniz olmasın! Birçok insan gelir gelmez ortama ayak uydurmaya başlıyor. Çin’e alışmak için ihtiyacınız olan tek şey zamandır.

Çinlilerin sürekli sıcak su içtiği doğru mu?

Evet, Çinliler en kavurucu yaz aylarında bile sıcak suyu soğuk suya tercih eder. Sıcak su içmenin sağlığa iyi geldiğine inanıyorlar.

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  Pekin ve Şanghay dahil, Çin’in birçok farklı şehrinde sunduğumuz özel ya da grup derslerine kaydolabilirsiniz!

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

Çin hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını keşfedin!

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin