Çin’de Flört 💔 İyi, Kötü ve Çirkin (Bölüm 1)

Çin’de Flört (2021)💕 İyi, Kötü ve Çirkin (Bölüm 1)

Sonsuza Kadar Sevmek
Çince “Sonsuza Kadar” demek

Memleketiniz olmayan herhangi bir yerde flörtleşmenin elbette ki birçok kültürel şaşkınlıkları ve de farkları olacaktır.

Bu durum Çin’de flört etmek için de geçerli.

Nereden geliyor olursanız olun muhtemelen Çin kültürü, kendi kültürünüzden çok daha farklı gelecektir.

Fakat, bu sizin Çinlilerle veya Çin’de yasayan yabancılarla ile flört etmenizi engellemeyecektir.

Bu sayfa, Çin’de flört etmek- İyi, Kötü ve Çirkin- hakkında oldukça gerçekçidir ve de sizi olası kültürel farklılıklar hakkında bilgilendirmek üzerinedir. 

*Uyarı: Bu tamamen kendi kişisel düşüncemdir, genellemeler yapmış olabilirim ama bu demek değil ki bütün Çinli erkekler aynı! 

Çin’de Flört – Ortası Yok

Çin’de Flört – Asya Kültürü

Çin’de Flört – Kızların Peşinden Koşmak

Çin’de Flört – Hediyeler Almak & Materyalizm

Çin’de Flört – Aynı Kızın Peşinde Koşan Arkadaşlar

Çin’de Flört – Bir Örnek Giyinmek

Çin’de Flört – Her Şey Çok Hızlı Gelişiyor

Çin’de Flört Aile Baskısı

Çin’de Flört Telefon Karıştırmak

Çin’de Flört Sıkça Sorulan Sorular

Ortası Yok

Çoğu Batı kültüründe, Facebook’ta ilişki durumunuzu değiştirmeden ve de kendinizi gerçekten bir ilişkide saymadan once bazı aşamalardan geçeriz.

Genelde şu sıralama ile gerçekleşir:

  1. Buluşma – Belki İnternet üzerinden, tanışma uygulamalarından ya da arkadaşlar vasıtasıyla. Ya da zaten var olan arkadaşlığınızı bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsunuzdur.
  2. Randevu –Tanıştınız, ilk buluşmanızı geçirdiniz, ve eğer ilki güzel geçtiyse muhtemelen bu sayı giderek artmıştır. Flört döneminin ne kadar süre devam edeceği tamamen sizlere kalmış. Bağlanmakta zorluk yaşayanlar, bir sonraki aşamaya yani bir ‘aşkım şimdi biz neyiz?’ aşamasına geçmekte zorlanabilir. Fakat, bu aşama en onemli aşamalardan biri, şüphesiz, çünkü bu süreçte birbirinizi tanıyor ve de bir ilişki içerisine girmeden evvel birbirinizle uyumunuzu ve iletişiminizi test ediyorsunuz.
  3. “İlişkide” – Son aşamaya gelmeyi başardınız ( lütfen evlilikten bahsetmeye hemen başlamayalım) ve artık resmi olarak berabersiniz! Birbirinize artık ‘sevgilim’ diyebilirsiniz ve genelde bu ilişkinin kapalı bir ilişki olması tercih edilir, Yani (anlamayanlar için söyleyeyim: Aldatmak yok!) 

Asya Kültürü

Fakat, Asya kültüründe, Çin’de flört etmek dahil olmak üzere, görünen o ki randevulaşma aşamasını atlıyorlar.

‘Randevulaşma’ fikri oldukça nadir, bana kalırsa en önemli olanı!


Bir kız ya da erkekle tanışacaksınız ve eğer ilk buluşma güzel giderse… ne yani, artık sevgili misiniz?


Fazladan hiçbir şey söylemenize gerek yok, ‘bir sonraki aşamaya taşımak’ ya da birbirinize ‘sevgilim’ demek gibi. Bana kalırsa, öyle olduğunu varsayarak devam ediyorlar iletişimlerine.

Bence bu çok hassas olmanız gerekilen bir durum – kimseye yanlış izlenim vererek duygularını incitmek istemeyiz nasıl olsa.

Başlangıçtan itibaren net olmak önemli, ve eğer işlerin hızlı ilerlemesinden dolayı rahatsız olduysan bunu çıktığın kişiye ( ya da belli ki çıkmadığın!?) söylemelisin ve böylece onların da bu önemli kültürel farklılıkları anlamalarına yardımcı olabilirsin.

Kızların Peşinden Koşmak

Bu ilginç ‘birinin pesinden koşma’ konsepti, Batı kültüründe olmayan ya da bu denli bulunmayan bir konsept.


Elbette, eğer birinden hoşlandıysan, o kişi ile iletişim kurmaya çalışırsın ve belki de bu durum Çin’de flört etmenin 2. aşaması gibidir.


Aslında bu noktadaki ana farklılık nasıl uygulandığıdır.

Demode, ‘kur yapma’ taktiğine da benzetebiliriz belki. Eğer, bir erkek bir kızdan hoşlanırsa, her an peşinde dolanıp, ona hediyeler, çiçekler alarak ne kadar harika bir ilişki ve yuva sunabileceğini göstermeye çalışır.

Hediyeler Almak & Maddi Değerler


Çin kültüründe sevgi ve ilginizi göstermenin en iyi yolu bunu hediyeler ile yapmanızdır.


Mümkünse pahalı hediyeler.

Çin, markalar ve pahalı ürünlere ciddi kafayı takmış durumda

Daha yeni, güncel bir makalede okuduğuma göre, Çinli bir adam yabancı uyruklu  sevgilisine, nişan hediyesi olarak bir Lamborghini almış. Ne yazık ki, biz teklifine hayır demiş. Görünen o ki, para her şeyi satın alamıyormuş!

AYNI anda, AYNI Kıza Yazan Arkadaşlar

Bu birinin peşinden koşma olayının bir başka ilginç noktası ise, arkadaşların aynı kızdan hoşlanıp, aynı anda peşinden koşmalarında kesinlikle bir sorun yok. 


Batı kültüründe, bu durum bir arkadaşlığın bitmesi ya da en azından büyük bir tartışmayla sonuçlanırdı.


Batı kültüründe, bu duruma genel yaklaşım şu şekilde gelişiyor: eğer 2+ arkadaş aynı kızdan hoşlanıyorsa, ya sırayla kıza yaklaşılır ya da karşı tarafın karar vermesi beklenir- olmadı herkes rekabetten çekilir ve böylece arkadaşlar arasında sorun çıkmaz.

Öte yandan, Asya kültüründe bu durum bir sorun yaratmıyor gibi gözüküyor.

Size bizzat yaşadığım bir durumdan bahsedeyim: Bir keresinde 3’ten fazla arkadaş kendilerini bana beğendirmeye çalışmış ve baya açık açık rekabete girmişlerdi.

Eğlenceli olabileceği gibi bu tarz bir kültüre alışık olamayan ya da bundan haberdar bile olmayanlar için acayip ve biraz da bunaltıcı bir durum haline gelebilir.

Bir Örnek Giyinmek

Çin’de flört – Bir örnek giyimeye hazır olun!

Bir örnek giyinen Çinli çiftleri ya çok tatlı ya da çok itici bulacaksınız.

Ben kesinlikle bu modayı destekliyorum ve de inanılmaz tatlı buluyorum. Ama, kendim hiç denemedim, ilgilenen var mi? 😉 

Çiftler ya aynı tekstil ürünlerini alıyor ya da fotoğrafta gördüğümüz gibi birbirini tamamlayan (dolayısıyla tek başlarına giyemeyecekleri) ürünleri tercih ediyorlar ve bunları giyip sokağa çıkıyor, Çin’in sokaklarında dünyanın geri kalanına büyük aşklarını sergiliyorlar!

Bu kıyafetlere  情侣装 – Qínglǚ zhuāng deniyor ve de çift halinde  Taobao ‘da ve çeşitli mağazalarda bulabilirsiniz.

Elmanızın diğer yarısının elinden tutun ve alışverişe gidin! 

Her Şey Oldukça Hızlı Gelişiyor 

Daha önceden de bahsettiğim gibi Çin kültüründe flört süreci oldukça hızlı gelişiyor.

Batılı bir erkek/kadın ile beraberseniz, evlilik ve çocuk sahibi olmaktan bahsetmek neredeyse bir tabu gibi ve genelde bu konuların en az birkaç ay hatta yıl geçtikten sonra açılması tercih edilir.

Genelde, konuyu değiştirmek adına “hıhı evet, tabii, her şey sırayla” şeklinde cevaplar alınması oldukça muhtemel. 

Öte yandan Asya kültüründe, bu konuları ilk buluşmada açmak hiç de acayip değil. şahsen,  şahane bir şey çünkü, en azından herkes ne istediğini en başından belirtiyor.

Fakat, aynı zamanda, hayattan beklentilerinize bağlı olarak oldukça ürkütücü ve de itici gelebilir. Evlilik ve bebekler hakkında konuşmaya bir kez başladınız mi günlük hatta günde birçok kez konuşulmaya başlayan bir konu haline geliyor.

Bunun sebebini de aşağıdaki alt başlıkta açıklıyorum!

Aile Baskısı Evlilik ve Torunlar

Çin’de Evlilik Pazarı

Her kültürde ebeveynilik ve aile kavramı değişiklik gösterebilmektedir.

İngiliz bir aileden geliyorum ve şunu tereddüt etmeden söyleyebilirim ki; şu dakika aileme evlenip, çocuk sahibi olmak istiyorum desem, keçileri kaçırırlar herhalde.

20’li yaşlarımın sonlarında olmamdan dolayı, belki de biraz daha sakin karşılayabilirler ama genel olarak Batı kültüründe aile kavramları yerine kişinin bağımsızlığı üzerine daha çok düşüyorlar. Bunun, tabii ki de iyi ve kötü yanları var. 

Fakat, Asya kültüründe, daha spesifik olarak Çin kültüründe akrabalardan, arkadaşlardan hatta uzaaak akrabalardan gelen ve yuva kurmak icin uygulanan bir aile baskısı bulunmaktadır.

Dahası Çin’de anne ve babalar kızları/ oğulları için tarihler organize edebiliyorlar. Biraz daha ileri noktası ise; Evlilik Pazarlarına çocuklarının fotoğrafları ile gidip diğer gelin/damat arayan ailelerle konuşup, anlaşmaya çalışan ebeveynler diyebiliriz. 

Sevgilinizin Telefonunu Karıştırmak

Tüm dikkat telefonda – Çin’de flört

Çin’li erkeklerle çıktığınızda özel hayat kavramınız ilginç bir şekilde ihlal edilebilir.

Güven problemi yaşadıklarından değil fakat telefonunuzu karıştırmaktan gerçekten hoşlanıyorlar.

Bu sadece Çinli erkeklere has bir özellik değil, aynı şekilde kız arkadaşlarınız da yapabilirler. Batı kültüründe ise, çiftler birbirlerine ne kadar fazla güven duyduklarını göstermek  adına resmen telefonlarını karıştırmayı reddedebiliyor.

Dürüst olmak gerekirse, beni hiç de rahatsız eden bir durum değil, saklayacak hiçbir şeyim yok ve itiraf etmek gerekirse biraz da eğlenceli bir durum.

Unutmayın ki, bu sadece kültürel bir alışkanlık ve kotu bir niyetleri yok.

O yüzden, eğer erkek/kız arkadaşınız telefonunuza bakmak isterse, bunu kişisel algılamamanızı tavsiye ederim, hatta mümkünse duruma ayak uydurun.

Ama, elbette ki, rahatsızlık duruyorsanız, bunun sizin kültürünüzde uygun olmadığını açıklayın!

Son olarak da, size eski dostlarımız Ben ve Zoe tarafından, Çince nasıl flört etmemeniz gerektiğini gösteren bir video hazırladık! iyi seyirler!

Çin’de flört yazımızın ikinci kısmını aşağıda bulabilirsiniz!

Çin'de Flört: İyi, Kötü ve Çirkin (Bölüm 2) Thumbnail

Çin’de Flört: İyi, Kötü ve Çirkin (Bölüm 2)

Çin’de Flört: İyi, Kötü ve Çirkin Bu blog serisinin 1. bölümünde , Çin’de flört ederken karşılaşabileceğiniz en olası kültür farklılıklarından bahsetmiştik.Bu yazı Zoe Stephens tarafından hazırlanmıştır. Eğer Çinli kadınlar ve erkekler hakkında yeterince romantik ipucuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız Çin’de En…

Çin’de Flört – Sıkça Sorulan Sorular

Çin’de en popüler tanışma uygulaması hangisidir?

Şu an Çin’de en çok kullanılan tanışma uygulaması Tantan‘dır.

Çin’de toplam kaç tane sevgililer günü vardır?

Her sene 6 tane sevgililer günü vardır. İnanılmaz, öyle değil mi?!
14 Şubat: Sevgililer Günü
14 Mart: Beyaz Sevgililer Günü
20 Nisan: 520
20 Ağustos: Qi Xi Festivali
Ay takviminin 15. günü: Fener Festivali
11 Kasım: Yalnızlar Günü

Yalnızlar Gününde Black Friday’dan daha mı çok para harcanıyor?

Evet! 2017’de Yalnızlar Gününde 25 milyar dolar harcandı (168 milyon Yuan)

Tüm Çinli çiftler bir örnek kıyafetler mi giyiyor?

Hayır, fakat dünyanın başka herhangi bir ülkesine göre, en çok bir örnek kıyafet giyen çiftleri Çin’de göreceksinizdir!

Çin’de hediye verme geleneği diğer ülkelere göre farklı mıdır?

Evet. Yanlış anlaşılmamak için, sevgilinize hediye almadan önce Çin’de neler hediye edilir, neler edilmez öğrenseniz iyi olur.

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz? Yeni başlattığımız Online Çince Kursumuza göz atın ve hemen öğrenmeye başlayın.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

Çin hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını keşfedin!

.

2 comments

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

  1. Gerçekten muhteşem bir yazı. Açıkçası ben sadece böyle durumları(telefon karıştırma, hemen evlilik isteme) türklere has zannediyordum ama galiba asya ırklarının huyları da birbirine benziyor

    1. Yardımcı olmaktan her zaman mutluluk duyarız

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin