Çin’de En İyi Mobil Uygulamalar (2021) 🤔 Bölüm 1

Çin’de İşinize Yarayacak Uygulamalar

Çin seyahatine mi hazırlanıyorsunuz? Yoksa Çin’de uzun süre boyunca kalıp Çince öğrenecek, çalışacak ya da staj mı yapacaksınız?

Sebebiniz ne olursa olsun, sizin için hazırladığımız Çin’de en popüler mobil uygulamalar listesi sayesinde Çin’deki hayatınız daha rahat ve keyifli bir hale gelecektir.

Çin’de Mobil Uygulamalar #1 – WeChat

Çin’de Mobil Uygulamalar #2 – Hello Bike

Çin’de Mobil Uygulamalar #3 – DiDi

Çin’de Mobil Uygulamalar #4 – Trip.com

Çin’de Mobil Uygulamalar #5 – Pleco

Çin’de Mobil Uygulamalar #6 – Sıkça Sorulan Sorular

Çin’de En İyi Mobil Uygulamalar

1. Çin’de En İyi Mobil Uygulamalar: WeChat

 • Sosyal medya/mesajlaşma uygulaması
 • Farklı dillerde mevcuttur
WeChat - Çin'de en popüler mobil uygulamalar
Çin’de en iyi mobil uygulamalar – WeChat

Çin’de en iyi mobil uygulamalar listemizin ilk sırasında WeChat bulunmaktadır.

Ios ve Android uygulama mağazalarından kolaylıkla WeChat’i bulabilirsiniz.

Çin’e yaşamaya ya da uzun süreliğine geliyorsanız kesinlikle sahip olmanız gereken bir uygulamadır. Bu mobil uygulama sayesinde Çin’de bulunan hemen hemen herkesle iletişime geçebilirsiniz. (Uygulamanın Tinder eşleşmelerine benzer bir özelliği bile vardır)

WeChat Çin’in sosyal medya platformlarından bir tanesidir, ve WeChat’i kullanmayan birisini bulmak neredeyse imkansızdır. Büyük bir kolaylıkla WeChat ile ilgili uzun bir blog yazabiliriz.

Fakat özetleyecek olursak bu uygulamayı yaşamak için kullanıyorsunuz.

Alışverişiniz için ödeme yapmak, taksi çağırmak, evinize herhangi bir şey sipariş etmek, ya da Çin’de yaşayan insanlarla iletişime geçmek için tek bir uygulama yeterlidir – WeChat.

Bir açıdan WhatsApp’a benzemektedir çünkü sadece rehberinizde kayıtlı olan insanlarla iletişime geçebiliyorsunuz. Fakat merak etmeyin kısa sürede birçok insanla tanışıp çeşitli WeChat gruplarının ve toplulukların bir parçası olacaksınız.

WeChat Pay…

Çin’in en popüler uygulamaları listemizde ilk sırada olan WeChat’in WeChat Pay özelliğinden de biraz bahsetmek gerek.

Nakit paraya elveda, nakitsiz dünya! Bazı ülkeler akıllı telefon ile ödeme sistemi gibi nakitsiz ödeme seçeneklerini sunmaya başlamıştır. Çin de bu ülkelerin öncüsü sayılır ve genellikle eski nesil dışındaki herkes daha hızlı ve pratik olan bu ödeme seçeneğini tercih etmektedir.

Yani, bir gün Çin’in büyük şehirlerinden bir tanesinde dolaşırken nakit kabul etmeyen mağazalar görürseniz şaşırmayın…

Çin’de uzun süre boyunca kalacaksanız WeChat mobil uygulamasını indirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Fakat maalesef ki ilk başlarda biraz sinir bozucu olabilir bu yüzden size yardımcı olabilecek birisi gerçekten işinizi çok kolaylaştıracaktır. biraz sinir bozucu olabilir.

WhatsApp vs WeChat 🥊 Hangi Uygulama Daha İyi? Thumbnail

WhatsApp vs WeChat 🥊 Hangi Uygulama Daha İyi?

WeChat Nedir ve Nasıl Kullanılır? WeChat mı daha iyi WhatsApp mı? WhatsApp vs WeChat – hangi uygulama daha iyi? Hangi uygulama daha iyi? Herkesin kendi kişisel görüşü vardır, fakat kişisel görüşlerimizi bir yana bırakıp biraz gerçeklere bakalım. WeChat iyidir. Kısa…

2.Çin’de en iyi mobil uygulamalar: Hello Bike

 • Bisiklet Paylaşım Uygulaması
 • Ucuz ve pratik ulaşım seçeneği
Hello Bike

Hello Bike bisiklet paylaşım platformudur

Dünya çapındaki benzer sistemlerin aksine Hello Bike ile bisikleti belirli bir istasyonda bırakmak zorunda değilsiniz.

Bunun sayesinde bu uygulamalar inanılmaz pratiktir.

Bir bisiklet gördüğünüzde kodunu okutmanız yeterlidir. Bundan sonra işiniz bitene kadar kullanıp dilediğiniz yerde bırakabilirsiniz.

Büyük şehirlerde bu bisikletleri tam anlamıyla her yerde göreceksiniz – özellikle son zamanlarda bu uygulamalar Pekin gibi şehirlerde çok popüler olmaya başladı.

İstanbuldaki trafik sizi çok yoruyorsa bir de Pekin ile Şanghay’ı görmelisiniz.  Metro kullanmayı tercih etmiyorsanız ve trafiğin gününüzü mahvetmesini istemiyorsanız bu mobil uygulama çok işinize yarayabilir!

Çin’de Ofo Bisikletleri

Daha önce Ofo ve Mo-Bike gibi uygulamaları duymuş olabilirsiniz. İlk çıktıklarında büyük ses getirmiş olsalar da kısa sürede battılar.

2021 yılında Hello Bike dışında kullanabileceğiniz bazı bisiklet uygulamaları şunlardır

 • Meituan
 • Didi bisiklet
 • Alipay bisiklet

Yukarıdaki uygulamalardan bir tanesine sahipseniz bile tüm bisikletlere ulaşabilirsiniz. Yani belirli bisikletleri kullanmak için illa o şirketin uygulamasını indirmek zorunda değilsiniz.

Didi bisikletlerini kullanmak isterseniz uygulamanın Çince versiyonunu kullanmanız gerekir.

Şehrin her köşesinde yığınlar haline bisikletler bulabilirsiniz. Mavi (Hello Bike), sarı (Meituan), turkuaz ve beyaz (Didi), mavi ve beyaz (Alipay).

Bahsettiğimiz bu uygulamalar çılgın kaotik yollarına çıkmaktan çekinmeyen insanlar içindir. Eğer Çin’de bisikletle trafiğe çıkmaktan korkuyorsanız metro ya da diğer toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

3. Çin’de En İyi Mobil Uygulamalar: DiDi

 • Uber’in Çin versiyonu
 • Bisiklet paylaşım sistemi mevcut
 • İngilizce sürümü de bulunur

Daha rahat ulaşım yöntemlerini tercih ediyorsanız size Uber’in Çin versiyonunu tavsiye ediyoruz – DiDi.

DiDi kesinlikle en Çin’in en iyi mobil uygulamaları arasındadır. Çok iyi ve kullanışlı bir sistemdir ve sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Şanghay veya Pekin gibi büyük şehirlerde bu mobil uygulamayı kullanıyorsanız size beş dakikadan fazla beklemeyeceğinizin garantisini veriyoruz.

Çin'de En İyi Mobil Uygulamalar - DiDi
Çin’de En İyi Mobil Uygulamalar – DiDi

Geçen senelerde DiDi’nin İngilizce sürümünü piyasaya çıktı. Fakat  yabancılar için ufak bir sorun var: sürücü her seferinde sizi arayıp nerede olduğunuzu soracak ve basit talimatlar verecektir ( köşede buluşalım, ışıklara yaklaşıyorum… gibi).

Çince seviyeniz çok iyi olmadığı sürece sürücüyü anlamakta ve ona cevap vermekte sorun çekebilirsiniz

Fakat bu sizi korkutmasın. DiDi gerçekten çok kullanışlı ve güvenli bir uygulamadır. Didi mobil uygulaması sayesinde ulaşımınız çok pratik, rahat ve ucuz olacaktır. Örneğin bir saatlik DiDi yolculuğu 15 dolardan daha az tutabilir!

Çin'de Taksi 🚖 Bilmeniz Gerekenler ve Anahtar Kelimeler Thumbnail

Çin’de Taksi 🚖 Bilmeniz Gerekenler ve Anahtar Kelimeler

Çin’de Taksi 🚕 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Çin’in Olmazsa Olmaz Uygulamalarından Bir Tanesi – DiDi Eğer Çin’e tatile, dil kursuna ya da iş gezisine gidiyorsanız Çin’de taksi sisteminin nasıl işlediğini bilmek zorundasınız. Çin’de taksiler ucuz ve rahattır. Büyük şehirlerde…

4. Çin’de En İyi Mobil Uygulamalar: Trip.com

 • Seyahat uygulaması
 • İngilizce sürümü de mevcuttur
 • Hızlı ve pratik bir şekilde bilet satın alın
Çin'de En Popüler Mobil Uygulamalar - Trip
Çin’de En İyi Mobil Uygulamalar – Trip

Trip.com Çin’de en popüler mobil uygulamalar listemizde 4. sırada. Bu uygulama sayesinde bütün seyahat rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz.

Uçak ve tren biletleri, oteller… Ve üstelik uygulama sadece Çin içinde değil, dünya çapında hizmet vermektedir. Çin’i gezmek istiyorsanız bu uygulama sizin en yakın arkadaşınız olacaktır!

Bilet satın almak için sıralarda bekleyip Çince derdinizi anlatmaya çalışmak yerine evinizden Trip.com uygulamasını kullanarak rahatça ihtiyacınız olan tüm rezervasyonları yapabilirsiniz. 

Bunun için küçük bir ücret ödeyip Premium satın almanız gerekecektir fakat emin olun pişman olmayacaksınız.

Tren seyahati için tarih, saat ve bilet tipini seçebiliyorsunuz. Bileti satın aldıktan sonra size rezervasyon numarası gönderilecektir. Pasaportunuz ve rezervasyon numaranız ile tren istasyonuna gidip biletinizi çıkartabilirsiniz. Bu kadar basit !

Ödeme için WeChat kullanabilirsiniz ya da yabancı banka kartınızı da kullanabilirsiniz.

Ayni şey uçak biletleri için de geçerli. Trip.com mobil uygulaması sayesinde ucuz uçak biletleri bulabilirsiniz.

Çin'de Yataklı Tren🚃2021'de Bilmeniz Gereken Her Şey Thumbnail

Çin’de Yataklı Tren🚃2021’de Bilmeniz Gereken Her Şey

Çin Seyahat Rehberi – Çin’de Yataklı Tren Çin’de trenle mi seyahat ediyorsunuz? Yataklı vagon mu tercih etmelisiniz yoksa standart kompartımanlı vagon mu? Hızlı tren işime yarar mı? Çin çok büyük bir ülkedir, bundan kimsenin şüphesi olmasın! Çin’deyken “Trenle 7 saat…

5. Çin’de En İyi Mobil Uygulamalar: Pleco

Çin'de EnPopüler Mobil Uygulamalar - Trip
Çin’de En İyi Mobil Uygulamalar – Pleco
 • Çevrimdışı çeviri sistemi
 • İngilizce sürümü de mevcuttur

Çince öğrenen herkese bu uygulamayı kesinlikle tavsiye ediyoruz!

Yanımızda kalın kalın sözlükler taşıdığımız zamanlar artık çok geride kaldı.

Pleco mobil uygulaması sayesinde Çince karakterlere ve kelimelere çok rahat bir şekilde erişebiliyorsunuz.

Hatta isterseniz karakterin fotoğrafını çekip onu analiz edebilir ve anlamını görebilirsiniz.

Daha Fazla Uygulama

Listeye ihtiyaç duyabileceğiniz tüm uygulamaları sığdıramadık. Çin’de mobil uygulamalar ile ilgili daha fazla bilgi almak için Çin’de Mobil Uygulamalar blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Çin’de En Çok Kullanılan Uygulamalar – Sıkça Sorulan Sorular

Çin’de en çok kullanılan uygulama hangisidir?

Çin’de en çok kullanılan uygulama WeChat’tir. WeChat Çin’de hayatınızı çok kolaylaştıracaktır. Mesajlaşma, fatura ödeme, uçak/tren rezervasyonları gibi birçok hizmete tek bu uygulamadan ulaşabiliyorsunuz.

Çin’de diğer popüler uygulamalar şunlardır: QQ, Weibo, Baidu.

WeChat WhatsApp gibi bir uygulama mı?

Evet, WeChat WhatsApp gibi bir mesajlaşma uygulamasıdır. Fakat WhatsApp’a göre çok daha fazla hizmet içerdiği için Çin’de birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Çin’de Spotify kullanabilir miyim?

Evet Çin’de VPN’e ihtiyaç duymadan rahatça Spotify kullanabilirsiniz. Çince müzikler dinlemek istiyorsanız QQ Music ve Kugou Music gibi Spotify benzeri uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Çin uygulamalarını İngilizce ya da Türkçe kullanabiliyor muyum?

Bazı uygulamaların birçok dil seçeneği vardır. Didi gibi bazı uygulamaları İngilizce kullanabiliyorsunuz, fakat Baidu gibi uygulamalar sadece Çince dilinde mevcuttur.

Çin’de bulunuyorken Türkiye Uygulama Mağazasından uygulama indirebiliyor muyum?

Evet. Telefonunuz Türkiye uygulama şağazasına kayıtlıysa Çin’deyken bile kendi uygulama mağazanızdan indirme yapabileceksiniz. .

Çin’de Google Maps kullanabiliyor muyum?

Çin’de Google Maps erişime engellidir, fakat VPN kullanarak Google Maps kullanabilirsiniz.

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  PekinŞanghay ve Chengde şehirlerinde sunduğumuz Çince dil kurslarımıza göz atabilirsiniz.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

Çin hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını keşfedin!

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin