Çince Game of Thrones 🎬 Hakkında Her Şey

Çince Game of Thrones Taht Oyunları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu yazıda sizlere Taht Oyunları hakkında temel bilgileri Çince’ye çevireceğiz. Çince Karakterler konusunda zorluk çekiyorsanız sizi En Çok Kullanılan Çince Karakterler sayfamıza göz atmaya davet ediyoruz.

Öyleyse Başlayalım!

Çince Game of Thrones

1.“ Game of Thrones” 权力的游戏 (Quánlì de yóuxì)

Game of thrones ltl

“Game of Thrones”un tam çevirisi şu şekildedir: “宝座的游戏” (Bǎozuò de yóuxì), fakat birçok ülkenin de yaptığı gibi Çin bu ismi biraz değiştirmiştir. 权力的游戏 (Quánlì de yóuxì)  “Güç Oyunu” anlamına gelmektedir ve her hanenin(ailenin) 7 Krallığın üstün gücü olmak için savaşmasını simgeler.

2. “Buz ve Ateşin Şarkısı” 冰与火之歌 (bīng yŭ huŏ zhī gē)

Kitap Serisinin ismi “Game of Thrones” yani Taht Oyunları değil, “Buz ve Ateşin Şarkısı”dır bu yüzden size bunu da Çince’sini söyleyelim.Bu isimde Klasik Çin karakterleri kullanılmaktadır  (和 yerine 与 ve 的 yerine 之). Bunun sebebi ise diziye daha destansı bir hava katmaktır.

3. “Kış Yaklaşıyor” 凛冬至 (lĭn dōng jiāng zhì)

kış-yaklaşıyor-ltl

Winterfell’de Stark ailesinin sık sık kullandığı bir cümledir. Tam anlamıyla, 凛 “soğuk” anlamına gelir, 冬 “Kış demektir”, 将至 ise“ulaşacak” demektir ve Klasik Çince’yi bu şekilde kullanıldığı için “冬天马上到了” ye göre daha epik ve destansı bir şekilde duyulur.

Game of Thrones: Karakterler

Lord Eddard Stark 艾德·史塔克 (Ài dé·shǐ tǎ kè)

Çince Game of Thrones – Eddard Ned Stark

Lord Eddard, kısacası “Ned” 奈德 (Nài dé) , Winterfell’in Lordudur 临冬城公爵 (lín dōng chéng gōngjué).

Görevine sadık ve iyi bir baba olan Ned onur ve adalet duyguları ile tanınır.

Game Of Thrones karakterlerinin sahip olabileceği  en tehlikeli iki özellik.

 Jon Snow 琼恩·雪诺 (Qióng ēn·xuě nuò)

Eddard Stark’ın gayrimeşru oğludur ve bu yüzden “piç” 私生子(sīshēngzǐ) diye bilinir. Game Of Thrones dizisinde kahraman olarak nitelendirebileceğimiz birisidir Jon. Babasından liderliği, görevi, onuru ve başkalarını düşünmeyi öğrenmiştir. Çok yetenekli bir savaşçıdır ve karşılaştığı tüm zorluklarla sonuna kadar mücadele etmektedir.

Cersei Lannister 瑟曦·兰尼斯特 (Sè xī·lán nísī tè)

Cersei Lannisterf Lannister Hanesi’nin üyesidir. Kral Robert Baratheon’un eşi ve “Yedi Krallığın” kraliçesidir.七国的王后 (Qī guó de wánghòu).

Sir Jaime Lannister 詹姆·兰尼斯特 (Zhān mǔ·lán nísī tè)

Jaime Lannister sevgilisi Cersei’nin ikiz kardeşidir, ayni zamanda Kral Katili olarak tanınır 弑君者 (Shì jūn zhě).

Yakışıklı ve güçlü olan Jaime ölümden bile korkmaksızın düşmanları ile mücadele eden yetenekli ve acımasız bir savaşçıdır.

Tyrion Lannister 提利昂·兰尼斯特 (Tí lì áng·lán nísī tè)

Tyrion Lannister, Lord Tywin Lannister’in en küçük oğlu ve Cersei ile Jaime’nin kardeşidir. Kendisi bir cücedir (侏儒 – Zhūrú) bu yüzden sıksık onunla küçük şeytan 小恶魔 (xiǎo èmó) diye dalga geçerler.

Tyrion zeki ve eğlenceli biridir fakat ayni zamanda Lord Tywin’den politik strateji yeteneğini de almıştır.

Daenerys Targaryen 丹妮莉丝·坦格利安 (Dān nī lì sī·tǎn gé lì’ān)

Daenerys Targaryen “Deli Kral”ın 疯王 (fēng wáng) en küçük kızıdır. Ejderhaların annesi 龙之母 (lóng zhī mǔ) ,mavi gözleri ve gümüşsü saçları ile etkileyici bir güzelliğe sahiptir.

Daenerys’e ayni zamanda “Khaleesi” 卡丽熙 (Kǎ lì xī) de denmektedir. Khaleesi, Dothrakilerin Khal’ın eşine verdikleri isimdir.

Petyr Baelish 培提尔·贝里席 (Péi tí ěr·bèi lǐ xí)

Çince Game of Thrones – Petyr Baelish (Serçe Parmak)

Petyr Baelish, ayni zamanda Serçe Parmak 小指头 (xiǎo zhǐtou) diye tanınmaktadır

.Kurnaz ve zekidir, istediğini elde etmek için başkalarını manipüle etmekte ustadır.

İsmi tam anlamı ile orijinaline paralel olarak çevrilmiştir, 小 “küçük” demektir ve 指头 “parmak” anlamına gelmektedir, yani küçük parmak- 小指头.

Sandor Clegane 桑铎·克里冈 (Sāng duó·kè lǐ gāng)

Sandor, yüzünün sağ tarafında korkunç bir yara izine sahip olan güçlü ve kaslı bir adamdır. Hanesine karşı olan sorgusuz ve kırılmaz sadakatinden dolayı “Tazı” 猎狗 (Liègǒu) lakabına sahiptir

Sansa Stark 珊莎·史塔克 (Shān shā·shǐ tǎ kè)

Sansa Stark, Lord Eddard ve eşi Lady Catelyn’in 凯瑟琳•史塔克 (Kǎisèlín•shǐ tǎ kè) en büyük kızıdır. Hikayenin başlarında güzel ve şımarık bir kız olarak tospembe dünyasında yaşamaktadır, fakat kendisinin ve ailesinin başına gelen şansızlık silsilesinden dolayı becerikli ve güçlü bir kadın olur.

Arya Stark 艾莉亚·史塔克 (ài lì yà·shǐ tǎ kè)

Arya, Eddard ve Catelyn Stark’ın ortanca çocuğudur.Tam bir erkek fatmadır, şövalyeler ile evlenmek yerine kılıcı olan “İğne”缝衣针 (Fèng yī zhēn) ile oynamayı tercih eden bir kız. Zeki ve cesurdur, kendi doğruları konusunda kavgacı ve pes etmeyen birisidir.

Brandon Stark 布兰登·史塔克(Bù lán dēng·shǐ tǎ kè)

Brandon Stark, kısacası Bran Stark布兰 (Bù lán), Eddard ve Catelyn Stark’ın dördüncü çocuklarıdır. Kuleden aşağı itildikten sonra yoğun bir şekilde bazı rüyalar görmeye başlar. Manevi rehberi üç gözlü bir kuzgundur (kitapta karga) 三眼乌鸦 (sān yǎn wūyā).

Brienne di Tarth 塔斯的布蕾妮(Tǎ sī de bù lěi nī)

Tarthlı Brienne , bazen Tarth Bakiresi 塔斯的处女 (tǎ sī de chǔnǚ), bazen de Tarth Güzeli 美人布蕾妮 (měirén bùlěinīa) diye dalga geçilir. Bunun sebebi erkeksi vücut yapısı ve fiziksel gücüdür. Sadık ve azimli olan Brienne, hizmet ettiği insanları korumak için elinden geleni yapar.

Ramsay Bolton 拉姆斯·波顿(Lā mǔ sī·bō dùn)

Ramsay Snow ,  Dreadfort Lordu Roose Bolton’un piçidir. Sadist bir katil ve tecavüzcü olan Ramsay’ın akıl almaz psikopatlığı yüzünden Game of Thrones dizisinin en nefret edilen karakteri haline getirilmiştir. Biraz keyiflenmek istiyorsanız “Piçlerin Savaşı” 私生子之战 (Sīshēngzǐ zhī zhàn) bölümünü üst üste birkaç defa izleyebilirsiniz.

Melissandre 梅丽珊卓 (Méi lì shān zhuō)

Melisandre, genellikle “Kızıl Kadın”红袍女 (hóng páo nǚ) diye bilinir, R’hllor Işık Tanrısının Kırmızı Rahibesidir. Gizemli ve güzel olan Melisandre dizinin en güçlü karakterlerindendir.

Varys 瓦里斯 (Wǎ lǐsī)

Hadim Lord Varys, “Örümcek”八爪蜘蛛  (bā zhuǎ zhīzhū) ismiyle de tanınır,Küçük Konsey’in gizemli bir üyesidir. Yedi Krallığın Demir Tahtı için görev yapan Muhbir Başıdır. Casusluk ve bilgi edinme konusunda tam bir dahidir. Elde ettiği tüm sırları ve değerli bilgileri amacına ulaşmak için kullanır.

Favori karakteriniz bu listede mi? Eğer değilse bir yorum yazın ve onun Çince ismini sizle paylaşalım.  Bir sonraki bölümde görüşmek üzere!

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  Pekin, Şanghay ve Chengde şehirlerinde sunduğumuz Çince dil kurslarımıza göz atabilirsiniz. Ya da dilerseniz Yeni başlattığımız Online Çince Kursumuza göz atın ve hemen öğrenmeye başlayın.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

Çin hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını keşfedin!

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin