Çin Seddi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

LTL Çince Dil Okulu ile Çin Seddi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

LTL’ın Çin Seddi Kılavuzuna Hoş Geldiniz!

 LTL okulumuza gelen öğrencilerimizin çoğu gelir gelmez Çin Seddi ile ilgili sorular sormaya başlıyor.

Boşuna Dünya’nın Yedi Harikası arasında  yer almıyor sonuçta!

Bize bu kadar çok soru sorulunca ve Çin Seddi bu kadar merak edilince biz de Çin Seddi hakkında bilmeniz gereken her şeyi olabildiğince kısa ve öz bir şekilde bu yazıda toplamaya karar verdik! Bununla da kalmayıp size Çin Seddi ile ilgili inanılmaz bir fırsattan bahsedeceğiz.

Çin Seddi – İlginç Bilgiler

Çin Seddi – Hava Durumu

Çin Seddi – Çin Seddi’ne Ne Zaman Gidilmeli?

Çin Seddi – Çin Seddi’nde Çince Dersi Alabilir Miyim?

Başlamadan önce Çin Seddi hakkında bilmeniz gereken birkaç şeyi görelim.

great-wall-of-china

Çin Seddi – Çin Seddi Hakkında 8 İlginç Bilgi

Çin Seddi hakkında muhtemelen bilmediğiniz 8 ilginç bilgi karşınızda!

1 – Çin Seddi’nin %33’ü yok oldu! 

İnanılmaz, öyle değil mi! Günümüzde gördüğümüz ve uzunluğu ile meşhur olan Çin Seddi orijinal halinin sadece üçte ikisidir! Sağlam kalan birçok kısmı vardır fakat Çin Seddi’nin İç Moğolistan, Ningxia ve Gansu bölgelerinde bulunan kısımları tehlike altındadır.

2 – Çin Seddi Uzunluğu – 21,196.18 km! 

Şöyle anlatalım: Çin Seddi’nin toplam uzunluğu kabaca Ekvator çizgisinin yarısına eşittir! Çin Seddi’ni baştan sona kadar gezmek için bir yıl boyunca her gün 50 kilometrelik mesafe kat etmelisiniz!

3 – İstilalardan ve Yağmacılardan Korunmak İçin İnşa Edildi!

Tarihi boyunca Çin Seddi ülkenin dış tehditlerden savunması için kullanıldı; Ming Hanedanı döneminde Çin Seddi bir milyon asker tarafından korunmaktaydı. Bugün ise, dünya çapından milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir alan haline gelmiştir.

4 – Dünya’nın En Uzun Mezarlığı!

Çin Seddi’ne aynı zamanda Dünyanın en uzun mezarlığı diye de bilinmektedir. Bunun sebebi ise binlerce yıl süren inşaatında tahmin edemeyeceğiniz kadar çok insanın hayatını kaybetmesidir.

5 – Çin’in İlk UNESCO Eserlerinden Bir Tanesi!

Çin Seddi, Çin’de USESCO Dünya Miras Listesine giren ilk 6 eserden bir tanesidir. Çin Seddi UNESCO Dünya Mirası Listesine 1987 yılında girmiştir. Bugün ise Çin’de bulunan 53 eser UNESCO listesine girmektedir.

6 –  2500 Yıllık Tarih!

Kuzey Çin Devletleri’ni fetheden ve Qin Hanedanlığı’nı (M.Ö. 221 – 207) başlatan İmparator Qin Shi Huangdi birbirinden ayrı olan birçok duvarı birleştirip tek büyük bir duvar inşa etmeye karar verdi. Orijinal duvar kısımları bundan yüzyıllar önce küçük devletler tarafından korunma amaçlı olarak inşa edilmişti.

7 – Çin Seddi’nin Popüler Kısımları Daha Yeni Tarihe Dayanır!

Çin Seddi’nin inşası her ne kadar binlerce yıl önce başlasa da bugün turistik bakımdan en çok ilgi çeken kısımları Ming Hanedanlığı boyunca yani 1368 ile 1644 arasında inşa edilmiştir. Ming Hanedanlığı sona erince Çin Seddi’nin inşaası da durdurulmuştur.

8 – Çin Kültür Devrimi’nde Çin Seddi’nin Kullanımı

Çin Kültür Devrimi boyunca(1966 – 1976 arası) insanların inşaat için Çin Seddi’ni parçalayıp taşlarını kullanmaları teşvik edildi. Bu taşlarla evler, çiftlikler hatta depolar bile inşa edildi.

Çin Hakkında İlginç Bilgiler - 100 İnanılmaz Gerçek 😲 (2021 Güncel) Thumbnail

Çin Hakkında İlginç Bilgiler – 100 İnanılmaz Gerçek 😲 (2021 Güncel)

Çin Hakkında İlginç Bilgiler – Duyunca Şaşıracağınız 100 Gerçek Çin Hakkında İlginç Bilgiler mi arıyorsunuz?  O halde kahvenizi alıp kendinizi ilginç ve bir o kadar da garip bilgilere hazırlayın! Çin Hakkında  İlginç Bilgiler – Nüfus ve Çin TopraklarıÇin Hakkında  İlginç…

Çin Seddi – Hava durumu

Çin Seddi’ne gideceğiz günü iyi seçmelisiniz, çünkü kötü hava tüm deneyiminizi mahvedebilir! Yağmurlu ve soğuk olmasın diye doğal olarak yazın gitmeyi düşünebilirsiniz, fakat YAZIN ÇİN SEDDİ’NE gitmenizi kesinlikle ama kesinlikle TAVSİYE ETMİYORUZ. Bunaltıcı ve sıcak bir havada orada olmak istemezsiniz.

Yıl boyunca Pekin’in ortalama hava durumunu şu grafikten görebilirsiniz.

Çin Seddi - Pekin Hava Durumu
Çin Seddi – Pekin Hava Durumu(travelchinaguide sitesine teşekkürler)

Tabloyu da göz önünde bulundurarak size en uygun dönemi seçebilirsiniz, fakat ben Mart/ Nisan / Ekim ve Kasım aylarını tavsiye ederim.

Çin Seddi – Çin Seddi’ne ne Zaman Gitmeliyim

Bu sorunun cevabını bulmak için eleme yöntemi kullanabilir…

Öncelikle en sıcak yaz aylarında ve en soğuk kış aylarını eleyelim.

Öte yandan, şanslıysanız açık bir yaz günü tüm sıcağa rağmen Çin Seddi’nde çok güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Kışın ise yine şansınıza bağlı olarak karlarla kaplı bir Çin Seddi görüntüsü bile elde edebilirsiniz. Tabii karlı, buzlu bir havada Çin Seddi’nde dolaşmak ne kadar güvenilir olduğu tartışılır…

Bu dediklerime rağmen yine de aşırı sıcak ve soğuk aylarda gitmenizi tavsiye etmem.

Çin Tatil Dönemlerinde Çin Seddi’nden KESİNLİKLE uzak durmalısınız!

Kalabalık Çin Seddi

Çin tatil dönemlerinde Çin Seddi inanılmaz kalabalık oluyor. Yandaki resimden de görebildiğiniz gibi…

Bu kalabalığın içinde olmak istemezsiniz. Aynı sebepten dolayı Çin Seddi’ne haftasonları gitmek de pek iyi bir fikir olmayabilir.

Kısaca Çin Seddi’ne gidebileceğiniz en mükemmel zaman İlkbahar ya da Sonbahar hafta içi günleridir. 

Çin Seddi – Çin Seddi’nde Çince Dersleri Alabilir Miyim?

Çin Seddi LTL
Çin Seddi’ne Sonbahar Gezisi

Ne alaka mı? Olur mu öyle şey?

Olur! Hem de nasıl olur!

LTL Dil Okulu’nda hayal kurmakla yetinmiyoruz, o hayalleri gerçekleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Çin Seddi’nde Çince Dersleri programımız da bunun bir kanıtıdır.

Çin’de Çince öğrenmeyi mi düşünüyorsunuz? İyi fikir!

Çin’in kalabalık şehirlerinde sınıflarda derslere girmek yerine şehir kaosundan uzak, Çin Seddi’nde bulunan bir bölgede Çince öğrenmeye ne dersiniz? Hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyime ne dersiniz?

Ayrıntılı bilgi – Çin Seddi’nde Yaz 

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  PekinŞanghay, Taipei ve Chengde şehirlerinde sunduğumuz Çince dil kurslarımıza göz atabilirsiniz.

Çin Seddi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey : Sıkça Sorulan Sorular

Çin Seddi’nin uzunluğu ne kadardır?

Çin Seddi uzunluğu 21,196.18 km‘dir. Çin Seddi’nin toplam uzunluğu kabaca Ekvator çizgisinin yarısına eşittir! Çin Seddi’ni baştan sona kadar gezmek için bir yıl boyunca her gün 50 kilometrelik mesafe kat etmelisiniz!

Çin Seddi Neden İnşa Edildi?

Yüzyıllar boyunca Çin Seddi ülkenin istilalardan ve yağmalardan korunmak için için kullanıldı; Ming Hanedanı döneminde Çin Seddi bir milyon asker tarafından korunmaktaydı.

Çin Seddi Unesco’ya dahil midir?

Çin Seddi, Çin’de USESCO Dünya Miras Listesine giren ilk 6 eserden bir tanesidir. Çin Seddi UNESCO Dünya Mirası Listesine 1987 yılında girmiştir. Bugün ise Çin’de bulunan 53 eser UNESCO listesine girmektedir.

Çin Seddi ne zaman inşa edildi?

Çin Seddi aşağı yukarı 2500 yıl önce inşa edilmeye başlandı. Kuzey Çin Devletleri’ni fetheden ve Qin Hanedanlığı’nı
(M.Ö. 221 – 207) başlatan İmparator Qin Shi Huangdi birbirinden ayrı olan birçok duvarı birleştirip tek büyük bir duvar inşa etmeye karar verdi. Orijinal duvar kısımları bundan yüzyıllar önce küçük devletler tarafından korunma amaçlı olarak inşa edilmişti.

Çin Seddi’ni ne zaman ziyaret etmeliyim?

Çin Seddi’ne yazın ya da kışın gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Yazın hava inanılmaz sıcak ve bunaltıcı olacaktır, kışın ise soğuktan dolayı tüm keyfiniz kaçabilir. Aynı zamanda Çin resimi tatilleri boyunca da Çin Seddi’ne kesinlikle yaklaşmamalısınız, zira inanılmaz kalabalık olur. Çin Seddi’ne gidebileceğiniz en uygun zaman İlkbahar ya da Sonbahar hafta içi günleridir. 

Çin Seddi’nde Çince öğrenmek mümkün mü?

Tabii ki de! LTL ile her şey mümkün! Çin’in kalabalık şehirlerinde sınıflarda derslere girmek yerin, şehir kaosundan uzak, Çin Seddi’nde bulunan bir bölgede Çince öğrenmeye ne dersiniz? Hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim kucağa nasıl geliyor?
Ayrıntılı bilgi Çin Seddi’nde Yaz 

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

LTL Çince Dil Okulumuzdan daha sık haber almak istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Kaliteli Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? LTL okulları ve öğrenci yaşamı ile ilgili son haberler nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarına bültenimize kaydolarak ulaşabilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin