Çin Burcunuzu Hesaplayın & Daha Fazlası

Çin Astrolojisine Göre Hangi Burçsunuz?

Çin Burçları – Çin Burç Takvimi LTL

Ejderha mısınız yoksa Kaplan mı? Belki de Tavşan burcusunuzdur?

Çin burç yorumlarına bakarken hiç Çin burçları nereden geliyor diye merak ettiniz mi?

Ya da Çin burçlarının neden bu sıralamada olduklarını hiç düşündünüz mü? Çünkü Çin burçlarındaki hayvan sıralaması rastgele değildir ve bir kurala bağlıdır!

Kısaca özetleyecek olursak:

Çin Burçları 12 hayvandan oluşmaktadır ve her hayvan bir yılı temsil etmektedir.


Çin burçları sırayla şu şekildedir: Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz.


Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi herkesin doğum yılına göre bir hayvan burcu vardır.

Seneler Çin Ay Takvimine göredir.

Çin Yeni Yılı ve Bahar Festivali bir yılın bitişini ve yeni bir yılın başlangıcını gösterir.

Çince Hayvan İsimleri

Çin burç yorumlarının arkasındaki efsanenin kökenine ineceğiz ve size büyük Çin Burç Yarışı hikayesini anlatacağız!

Bundan sonra ise size kısaca asıl Çin Burçlarının tarihini anlatacağız.

Çin Burçlarının Hikayesi – Büyük Yarış

Çok çok eskiden ortada Çin Burçları diye bir şey yoktu.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ – Yeşim Taşı İmperatoru (Jade Emperor) dünyadaki tüm hayvanların katılacağı ve sadece en üstün 12 hayvanın burç (Zodiac) olarak kabul edileceği bir yarış düzenlemeye karar vermişti. Bir hayvanın sıralaması ne kadar yüksekse, Burçlar Kuşağında (Zodiac) o kadar üstün bir yere  sahip olacaktır.

Çin Burçları - Çin Burç Hayvanları LTL
Çin Burçları – Çin Hayvan Burçları

Yarış alanının bir kısmı hızlı akıntıya sahip geniş bir ırmaktı. O zamanlar iyi arkadaş olan Fare ve Kedi beraber nehirde yarışmaya katılmaya karar verdiler. Planları Öküzün üstüne zıplayıp o şekilde yarışı kazanmaktı.

Erken uyanıp nehir kenarına gittiler ve Öküzü beklemeye başladılar. Öküz yaklaşır yaklaşmaz sırtına zıpladılar. İşine düşkün olan Öküz üstünde duran Kedi ile Fare’den rahatsız olmadan devam etti.

Nehrin ortalarına vardıklarında Fare bir anda Öküz’ün üstünde hareket etmeye başladı ve bunun sonucunda Kedi Öküz’ün üstünden kayıp nehrin içine düştü.

Öküz ile Fare ise nehrin öbür kıyısına kedisiz ilerlemeye devam etti.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ – O günden beri kediler fareleri çekemezler ve sudan nefret ederler.

Öküz ile Fare bitiş çizgisine yaklaşıyorlardı ve Öküz ilk bitiren hayvan olacaktı. Fakat Fare Öküzün sırtında hızlanıp üstünden nehrin kıyısına atladı ve bitiş çizgisini geçen ilk hayvan oldu. Öküz ise ikinci varmış oldu. Öküz yumuşak yapılı bir yaratık olduğu için başka birisinin birinci olması onu rahatsız bile etmedi.

Sonra Kaplan Geldi

Çin Burçları – Kaplan

Bir anda suyun içinden Kaplan belirdi  ve güçlü bir atlayışla kıyıya indi.

Kaplan normalde en hızlı koşuculardan birisiydi fakat kürkü suda hareket etmek için çok ağırdı.

Suyun ağırlığı ile yavaşlayan Kaplan nehrin çamurlu tabanında derin pençe izleri bırakarak tüm çabalarına rağmen yarışı ancak üçüncü bitirebildi.

Yeşim Taşı İmparatoru bitiş çizgisinde hayvanların yarışı bitirmesini bekliyordu. Fare, Öküz ve Kaplan’ın ilk üç Burç (Zodiac) olacaklarını açıkladı. Kaplan’dan hemen sonra yarışı bitiren Tavşan oldu. Tavşan ufak ve zayıf yapısına rağmen nehre kadar Kaplan ile ayni hızda koşmayı başarabildi. Şimdi ise nehrin içinden yükselen bir taşın üstünde oturup rotasını çizmeye çalışıyordu. Bir sonraki taş çok uzaktaydı ve ona zıplamak çok tehlikeli olurdu. Fakat bir an önce hareket etmesi gerekiyordu, yoksa başka bir hayvan onu geçip dördüncülüğü alacaktı!

Çin Burçları LTL - Tavşan
Çin Burçları LTL – Tavşan

Tavşan derin bir nefes aldı, vücudunu atlayış için hazırladı ve tam zıplayacağı  anda arka ayakları taştan kaydı ve Tavşan karanlık soğuk suyun içine düştü.

“Bu da benim sonummuş” içinden geçirdi tavşan.

Tam da her şeyin bittiğini düşünürken bir anda suyun üstünde yüzen bir kütük gördü. Kalan tüm gücü ile kütüğe doğru yüzdü ve üstünde nehrin karşısına kadar sürüklendi. Toprağa adım atar atmaz Tavşan arkasına baktı ve hiçbir hayvan görmedi.

Tavşan bitiş çizgisine kadar var gücüyle koştu ve yarışmayı bitiren dördüncü hayvan oldu.

Bitiş çizgisine varınca Yeşim Taşı İmparatorunu selamlamak yerine arkadaki ormana koşup ağaçların gölgesinde dinlenmeye koyuldu. Bir süre sonra ise ancak dördüncü gelebildiği için zihnini hayal kırıklığı doldurmaya başladı.

Göklerden Yeryüzüne

Kısa bir süre sonra bulutlar dağıldı, gökyüzü yarıldı ve yeri bile titreten bir gürültü doldurdu havayı. Heybetli Ejderha göklerden bitiş çizgisine indi ve yarışı beşinci sırada bitiren yaratık oldu.

Peki neden sadece beşinci?  diye merak etti Yeşim Taşı İmparatoru. Uçma yeteneğine sahip olan ejderhanın herkesten hızlı gelmesi beklenirdi.

Ejderha açıklamaya koyuldu. Nehre varmadan hemen önce Ejderha bir yangının içinde kalmış köylülerin çığlıklarını duydu. Ben yardım etmeseydim kurtulmaya hiç şansları yoktu, ve benim için onların canını kurtarmak Zodiac olmaktan bile daha önemlidir, onları orada öylece bırakamazdım” sözleri ile devam etti Ejderha. “Onlara doğru uçtum ve dondurucu nefesimle alevleri bir mumu söndürür gibi söndürdüm” dedi Ejderha.

LTL ile Çin Burçları – Ejderha

Yeşim Taşı İmparatoru Ejderha’yı yakından tanıyordu ve nasıl bir karaktere sahip olduğunu çok iyi biliyordu. Birinci olsun beşinci olsun Ejderha’ya büyük bir saygısı vardı ve ona çok değer veriyordu.

Bir süre sonra nehirden su sıçrama sesleri gelmeye başladı. Gelen At‘tı. Suyun içinde korkusuz ve bir o kadar da zarif bir şekilde koşuyordu. Sudan çıktı ve temposunu hiç bozmadan ayni asalet ve güzellikle bitiş çizgisine doğru koşmaya devam etti. Bitiş çizgisinin hemen önünde çimlerden bir hışırdama geldi ve içlerinden At’ın hemen önüne sürünerek Yılan çıktı. At Yılandan ürktü ve şaha kalktı. Bundan yararlanan Yılan hiç zaman kaybetmeden bitiş çizgisini kayarak geçti.

Yeşim Taşı İmparatoru’nun yüzünde gülümseme belirdi ve Yılanın kendi üstünlüğünü ne kadar zekice kullandığını düşündü.

Takım Çalışması

Nehirde bir sal göründü, salın üstünde yüzen üç hayvan vardı. Bunlar Horoz, Maymun ve Keçiydi. Üçü de nehre ayni anda varmıştı. Horoz ise nehir kenarında bir sal bulmuştu.

Akıntıyla beraber sürüklenmemek ve nehrin karşı kıyısına geçmek için hep beraber kan ter içinde kürek çekmişlerdi. Yaprak ve dal parçalarından yaptıkları kürekler ikide bir suyun altındaki taşlara ya da yosunlara takılıyordu ve bu da onları çok yavaşlatıp yoruyordu. Ama çabalarını birleştirip tüm zorluklara rağmen karşı kıyıya geçmeyi başarmışlardı.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ – Nehri aştıktan sonra Horoz ve Maymun Keçinin yarışı sekizinci bitirmesine izin verdiler. Çünkü Horoz ve Maymuna ilham veren ve grubun kalbi olarak herkesi bir arada tutup güçlü arkadaşlık bağları kuran Keçiymiş.

Bu arkadaşlık bağı olmasaydı hiçbiri nehrin karşısına geçemeyecekti. Bu yüzden sekizinci olmayı  Keçi hak ediyordu. Keçiden sonra dokuzuncu Maymun, onuncu ise Horoz oldu.

Az Kalsa Sonuncu Oluyordu…

Köpek sırılsıklam tüyleri ve sarkan dili ile sınır çizgisini nefes nefese aşıp on birinci  oldu.

Köpek hızlı bir koşucu ve gayet te iyi bir yüzücüydü. Peki ne oldu, Köpek neden bu kadar geç geldi?

Chinese Zodiac - The Pig
Çin Burçları – Domuz

Yarışın olduğu gün çok açık ve güneşliydi. Güneş sabahtan beri etrafı ısıtıyordu.

Gökyüzü apaçıktı, bulutlar pamuk gibi parlak beyazdı, tek bir rüzgar esintisi bile yoktu ve su o kadar ılık ve keyif vericiydi ki Köpek her şeyi unutup suyun içinde çırpınmaya ve oynamaya başlamıştı.

Yarışı hatırladığında ise artık biraz geçti ve anca on birinci olabilmişti.

Bir anda ormandan “oink!” sesi duyuldu. Çamur içinde kalmış Domuz paytak paytak adımlarla bitiş çizgisinden geçen on ikinci hayvan oldu.

Büyük bedenine göre kısacık kalan ayakları olan Domuz şaşırtıcı derecede hızlı koşan bir hayvandı. Nasıl olur da bu kadar çabuk ayak olan bir hayvan en sonuncu gelebilirdi diye merak etti Yeşim Taşı İmparatoru.

“Ha” homurdandı Domuz, “Acıkmıştım o yüzden bir şeyler atıştırmak için ara verdim. Atıştırdıktan sonra bir de uyku gelmez mi! Ben de biraz kestireyim dedim…”

Yeşim Taşı İmparatoru mutluydu. Yarış tamamlanmıştı ve artık 12 Burcu (Zodiac)’ı belli olmuştu.  İmparator ayaklarının dibine yayılıp, anında uyuyakalan domuza bakıp gülümsedi.

Çin Burçları – Büyük Yarışın Varyasyonları

Birçok efsane ve destanda da olduğu gibi Büyük Yarış Efsanesinin de varyasyonları vardır ama ana düşünce hepsinde aynıdır.

Bazı versiyonlarda yarışı yapan Yeşim Taşı İmparatoru değil, Buddha’dır.

Bazen yarış çizgisi aslında Cennetin Kapılarıdır, ve yarışı ilk bitirenler cennete ilk gidenlerdir.

Bazı varyasyonlarda ise bu ana amacı kazanmak olan bir yarış değildir sadece büyük bir etkinliktir. Bazı hikayelerde nehir bile yoktur.

Çin Burç Hayvanları – 12 Hayvanın Her Biri Ay Takviminin Birer Yılını Temsil Eder

Hayvanların davranışları da hikayeden hikayeye biraz değişiklik gösterir.

Bazı hikayelerde Kedi hikayeye dahil bile değildir. Bazen Yılan atın üstündedir, tıpkı Fare’nin Öküzün üstünde olduğu gibi.

Ejderha ise bazı hikayelerde insanları yangından değil, selden kurtarmaktadır.

Bazı hikayelerde Keçi burcu “Koç” hatta “Koyun” diye de geçmektedir. “Horoz” yerine ise “Tavuk” vardır.

Bütün bu farklılıklara rağmen, hayvanların yarışı bitirme sırası hep aynidir. Değişmeyen başka bir şey ise hayvanların özellikleri ve karakterleridir:  Fare ve Yılan zekidir, Ejderha cesur bir kahramandır, Öküz kendi halindedir ve Köpek oynayıp eğlenmeyi sevmektedir…

Çin Burçları – Çin Burçların Kısaca Tarihi

LTL Çin Burçları - Çin Ay Takvimi ve Gregoryen Takvim
LTL Çin Burçları – Çin Ay Takvimi ve Gregoryen Takvim 2008 Fare Yılıydı

Gerçekçi düşündüğümüzde hiçbir zaman ortada bir yarış yoktu. Peki nasıl oldu da Çinliler bu Burç kültürüne sahip oldu?

Kesin bir cevabı olmayan karmaşık bir sorudur, herkesin kabul ettiği tek bir gerçek yoktur ama biz size en yaygın iki teoriyi anlatalım:

Birinci Teori

Zodyaklar yani Burçlar batıda bulunan Hindistan, Tibet ve Nepal’ den Budizm ile beraber Han Hanedanı döneminde (M.S. 150) gelmiştir. Ayni zamanda Zodyakların Tang Hanedanı boyunca ( M.S. 618 – 917 ) çok popüler olduğunu da biliyoruz.

İkinci Teori

Başka bir teoriye göre ise Çin Burçları Budizm’den önce de Çince bulunmaktaydı. Çin Burçlarının Jüpiter’in merkez olarak kabul edilen Eski Çin astronomisinden evrildiklerine inanılır.

Savaşan Devletler Döneminden ( M.Ö 475 – 221 ) çanak çömlek kalıntıları bulunmuştur. Jüpiter’in Dünya’nın etrafında dönüşünü tamamlaması 12 yıl almaktadır, bu yüzden 12 Çin Burcu’nun bununla bağlantılı olması kulağa mantıklı gelmektedir.

Çin Burçlarının Çin kültüründe bu kadar önemli bir yer kaplamasının en büyük sebebi, tarım toplulukların manevi ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Fakat ayni zamanda astronomi ve astroloji İmparatorlar için hep çok önemli bir konu olmuştur.

İyi bir İmparator olması, doğru kararlar alması ve ülkeyi iyi bir şekilde yönetmesi için Astronomi’de bilgili olması gerekirdi. Ayni zamanda bu ve öbür dünyanın dengesini ve barışını korunması için de Astronomi çok önemliydi.

Çince Burçlar  – Çin Takvimine Göre Ben Hani Burcum?

Kendi haline bir Öküz müsünüz yoksa zeki Yılan mı? Onurlu ve cesur Ejderha mısınız yoksa eğlenceyi ve keyfi seven Köpek mi? Çin Burç Takviminde toplam 12 hayvan vardır, kendi hayvan Burcunuzu aşağıdan bulabilirsiniz.

Çin Burcumu nasıl öğrenirim?

Çok kolay! Doğum yılınızı aşağıdaki tabloda bulun.

Doğum Yılına Göre Çin Burçları

Örneğin 1988‘de doğanlar Ejderhadır.

Çince Çin Burçları

1. Çince Fare – 鼠, Shǔ

2. Çince Öküz– 牛, Niú

3. Çince Kaplan – 虎, Hǔ

4. Çince Tavşan – 兔子, Tù zǐ

5. Çince Ejderha – 龙, Lóng

6. Çince Yılan – 蛇, Shé

7. Çince At – 马, Mǎ

8. Çince Keçi – 羊, Yáng

9. Çince Maymun – 猴, Hóu

10. Çince Horoz – 公鸡, Gōng jī

11. Çince Köpek – 狗, Gǒu

12. Çince Domuz – 猪, Zhū

LTL’ın Çin Burçları yazısının sonuna geldik. Umarım hoşunuza gitmiştir ve yeni bir şeyler öğrenmişsinizdir! Bunun gibi eğlenceli konuların çok daha fazlasını Blog sayfamızda ya da FacebookInstagram ve YouTube sosyal medya hesaplarımızda bulabilirsiniz.

Çin Burçları – Sıkça Sorulan Sorular

Toplam kaç Çin burcu vardır?

Toplam 12 Çin burcu vardır.

Çin burçları hangi hayvanları temsil eder?

12 Burç hayvanı : Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Keçi, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz.

Benim Çin burcum hangisi?

Çin burcunuzu Çin Burçları sayfamızdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Çin takvimine göre 2020 Yılı hangi burca denk gelir?

2020 Fare Yılıdır

ince öğrenmek mi istiyorsunuz?  Pekin ve Şanghay dahil, Çin’in birçok farklı şehrinde sunduğumuz özel ya da grup derslerine kaydolabilirsiniz!

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

Çin hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını keşfedin!

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin