VPN Nedir ve Çin’de VPN Yasak Mı?

VPN Nedir? Çin’de VPN Yasak Mı? 

VPN nedir, nasıl kurulur ve kullanılır? Çin’de VPN’a neden ihtiyacınız vardır? Çin’de VPN yasak mı?

Tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız.

Ayrıca Çin’de en iyi VPN hizmetlerini görmek için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

VPN Nedir?

VPN Ne İşe Yarar?

Neden VPN Kullanmalıyım?

Çin’de VPN çalışıyor mı?

Çin’de VPN Kullanmak Yasak Mı?

VPN Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

VPN Nedir?


VPN (Virtual Private Network) kullanıcının IP adresini gizleyen bir servistir, yani VPN kullanıcının konumunu gizleyip, onun güvenli bir şekilde İnternete bağlanmasını sağlamaktadır.


Böylece kullanıcı ülkesinde sansürlü ya da yasaklı olan içeriğe erişebilmektedir.

VPN Nasıl Çalışır?

Çin'de VNP yasak mı - HideMe VPN
En İyi Ücretsiz VPN Hizmetleri – Hide Me

Kabaca VPN nedir anladığınıza göre şimdi de VPN’in çalışma mantığını anlatalım.

İnternete bağlanırken ilk aşama olarak İnternet sağlayıcınıza bağlanmaktasınız, bundan sonra ise istediğiniz İnternet sitesine yönlendiriliyorsunuz.

Yani herhangi bir siteye girmeden önce İnternet sağlayıcınızdan geçmektesiniz ve İnternet üzerindeki hareketleriniz sağlayıcınız tarafından takip edilmektedir.

VPN sunucusuna bağlandığınız zaman (yani bir VPN hizmetini kullandığınızda) ise şifrelenmiş bir bağlantı kullanıyor olacaksınız.

Yani bilgisayarınız /cihazınız ile VPN sunucusu arasındaki tüm veri akışı sadece VPN sunucusu tarafından “görülebilmektedir”.

Sonuç olarak internet sağlayıcınız sizi takip edemeyecek, göreceği tek şey ise sizin VPN kullandığınız olacaktır.

Birisi sizin internet üzerindeki hareketlerinizi takip ediyorsa göreceği tek şey sizin VPN sunucunuzun IP adresi olacaktır.

VPN sayesinde güvenli ve gizli bir şekilde interneti kullanabilirsiniz fakat kullandığınız VPN servisine bağlı internete erişiminiz %100 güvenli olmayabilir, çünkü VPN sizin internet üzerindeki hareketlerinizi takip edebilir ve kaydedebilir.

Ücretsiz VPN’lerin çoğundan tam güvenlik alamazsınız. İstediğiniz şey %100 gizli ve güvenli bir bağlantı ise size ücretli VPN’leri tavsiye ediyoruz.

Çin'de VPN: 2021'de Çin'de Kullanılacak En İyi 5 VPN Hizmeti Thumbnail

Çin’de VPN: 2021’de Çin’de Kullanılacak En İyi 5 VPN Hizmeti

Çin’de kullanılacak en iyi VPN hizmetleri Ortada o kadar çok VPN hizmeti varken hangisinin Çin’de kullanıma en uygun olduğunu bilmek çok zor İşte tam da bu yüzden bu yazıyı hazırladık! VPN nedir ve Çin’de VPN ne işime yarayacak? VPN (…

Tavsiye:

Çin’e gitmeden önce kesinlikle VPN indirmenizi tavsiye ediyoruz, çünkü Çin’deyken VPN kurmanız çok zordur.

Neden VPN Kullanmalıyım?

VPN ne işe yarar
Neden VPN Kullanmalısınız

Çin’de birçok internet sitesi erişime kapalıdır.

Ve bu sitelerin arasında Instagram, Facebook, Twitter, Snapchat, Youtube ve neredeyse Google hizmetlerinin tamamı vardır.

Tüm bu sitelere ulaşmak için VPN servisine ihtiyacınız olacaktır.

VPN kullanmanız için 4 temel sebep vardır:

  • Gizlilik
  • Sansür
  • Sınırsız Erişim
  • Güvenlik

Gizlilik:

İnternetinizi gizli bir şekilde kullanın ve hiç kimse hareketlerinizi takip edemesin.

Sansür:

İnterneti özgür bir şekilde kullanın ve devletin uyguladığı tüm sansürlerden kurtulun.

Sınırsız Erişim:

VPN sayesinde başka bir ülkeden internete bağlanıyormuş gibi yapabilirsiniz. Böylece sizin ülkenizde yasaklı olan içeriğe erişebilirsiniz.

Örneğin yurtdışındayken sadece İngiltere’de açık olan BBC iPlayer’a erişmek istiyorsanız VPN konumunuzu İngiltere olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

Aynı şekilde sadece Amerika’da açık olan  Netflix dizisini izleyebilmeniz için VPN’den konumunuzu Amerika olarak seçmeniz gerekmektedir.

Güvenlik:

VPN sayesinde rahat bir şekilde bir şeyler indirebilirsiniz. Aynı şekilde ortak kullanıma açık WiFi ağlarına hackerlardan korkmadan bağlanıp kullanabilirsiniz.

Hacker bir veriye ulaşsa bile o veri şifreli olacağı için hiçbir işine yaramayacaktır.

Neden VPN kullanmanız gerektiğini açıkladık, şimdi ise asıl sorumuza gelelim Çin’de VPN yasak mı?

Çin’de VPN Kullanılabiliyor Mu ?

Kısaca evet.

VPN nedir ve Çin'de VPN yasak mı
Çin’de VPN yasak mı?

VPN hizmetlerinin doğasından dolayı onları her yerde kullanabilirsiniz, fakat Çin gibi bazı ülkelere gitmeden önce VPN indirmeniz gerekebilir.

Çünkü gittiğiniz ülke İnterneti çok fazla kısıtlıyorsa VPN ‘e erişiminizi ve kullanımınızı da engellemeleri muhtemeldir.

Son zamanlarda şöyle haberleri çok duyar olduk: “Çin’de VPN yasaklandı” “Çinde VPN yasak” “Çin’de artık VPN çalışmayacak“.

Örneğin 2018’in Nisan ayında tüm VPN’lerin engelleneceğine dair söylentiler ortaya çıktı. 2021 yılındayız ve ve VPN’ler hala çalışıyor.

Önemli devlet kongreleri ve toplantıları boyunca VPN kullanımında aksaklıklar ile karşılaşabilirsiniz. Bunun güncel örneği 2018’de  gerçekleşen Çin Komünist Partisi’nin 19. Ulusal Kongresi’dir. Fakat bunun dışında endişelenmenin bir anlamı yok.

VPN kullanırken internet hızınızın biraz düştüğünü fark edebilirsiniz. Bunun sebebi ise şudur: verilerin şifrelenmesi ve uzun mesafeler kat etmesi büyük bir işlem gücü gerekmektedir.

Sonuç olarak Çin’de rahatlıkla kullanabileceğiniz yüzlerce VPN bulunmaktadır.

Çin’de VPN Yasak Mı?

Çin'de VPN yasak mı
Çin’de VPN yasak mı ?

“Çin’de VPN yasak mı yasal mı ?”

Her ne kadar garip olsa da Bu sorunun net bir cevabı yoktur.

Ve devletin de bu konuyu netleştirmeye hiç niyeti yok gibi.

Çin’de VPN yasak olsa da olmasa da bir yabancı olarak Çin’de VPN kullanmak size herhangi bir sıkıntıya sokmayacaktır. 

Tibet ve Xinjiang gibi daha hassas siyasi bölgeler dışında ülke genelinde VPN kullanırken hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Bu bölgelerde VPN’i silmek zorunda kalabilirsiniz ya da telefon sağlayıcınız bağlantınızı kesebilir, fakat böyle durumlar çok nadirdir.

Çin’de yaşayan yabancıların neredeyse tamamı VPN kullanmaktadır. Bu yüzden asıl garip olan VPN kullanmamaktkır.

Çünkü baktığınızda Çin’de yaşayan tüm yabancılar yukarıda belirttiğimiz sitelere ulaşmak istiyorlar ve bunun tek yolu VPN kullanmaktır.

Çin tüm bu siteleri engellemek yerine neden VPN hizmetlerini kapatmıyor?

Güzel soru.

Cevabı ise çok basit, Çin’de birçok şirket iş için VPN’e ihtiyaç duymaktadır ve İşleri için VPN vazgeçilmez olduğu için VPN olmadan Çin’de işlerini yürütmeleri imkansızdır. 

Bu yüzden Çin VPN’i gerçekten yasaklarsa uluslararası tüm şirketlerle ilişkileri bozulur ve Çin bu durumdan çok zararlı çıkar.

Nisan 2018 VPN düzenlemeleri ise halktan çok, izinsiz VPN kullanan şirketleri hedef alır.

Çin’de şirketler VPN kullanmak için izin almak zorundadır. VPN’ı izinsiz olarak kullanan şirketler bu yeni düzenlemenin hedefi olacaktır.

Artık VPN nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır bildiğinize göre sizin için en uygun  VPN hizmetini seçmenin zamanı geldi .

Çin’de VPN Yasak Mı – Sıkça Sorulan Sorular

VPN Nedir?

VPN (Virtual Private Network) kullanıcının IP adresini gizleyen bir servistir, yani VPN kullanıcının konumunu gizleyip, onun güvenli bir şekilde İnternet kullanmasını sağlamaktadır.

VPN ne işe yarar?

Kısacası, VPN sayesinde başka bir sunucuya bağlanıp sizin bölgenizde yasaklı olan sitelere/içeriklere erişebiliyorsunuz. VPN sayesinde başka bir ülkeden internete bağlanıyormuşsunuz gibi gösterebilirsiniz. Yani diyelim ki Çin’desiniz ve Google’a erişemiyorsunuz. VPN kullanarak konumunuzu örneğin Avustralya(ya da herhangi başka bir ülkeye) değiştirip Google’a girebilirsiniz.

Çin’de VPN kullanabilir miyim?

Evet. Çin’de yaşayan yabancıların ve büyük şirketlerin çoğu VPN kullanmaktadır. Fakat Çin’de VPN kullanabilmeniz için Çin’e giriş yapmadan önce VPN indirmeniz gerekebilir.

Neden VPN kullanmalıyım?

Yasaklı olan sitelere erişmek için. Çin’de alışık olduğunuz birçok site kapalıdır. Bunların arasında InstagramFacebookTwitter, Snapchat ve Youtube gibi dünyaca popüler siteler vardır. Google hizmetlerin çoğu da aynı şekilde erişime kapalıdır. Bu sitelere ulaşmak için VPN kullanmanız gerekecektir.

Çin’de VPN kullanmak yasal mı?

Zor bir soru. Çin’de VPN kullanımının yasal olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi yoktur, ve hükümetin de bu konuyu netleştirmeye niyeti yok gibi duruyor. Örneğin Çin’de bulunan uluslararası büyük şirketlerin hepsi VPN kullanmaktadır.
Çin’de ara sıra VPN kullananların İnternet hızı kısıtlanmaktadır, fakat şimdiye kadar VPN hiç tamamen engellenmedi. VPN tamamen engellenirse, tüm büyük şirketler bundan ciddi bir şekilde etkilenecektir, ki bunu kimse istemez.

Çin’deyken VPN indirebilir miyim?

Evet, fakat bu zor ve karmaşık bir işlemdir, bu yüzden mümkünse Çin’e giriş yapmadan önce telefonunuza/bilgisayarınıza VPN hizmeti indirmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bunu yapmadıysanız ve Çin’de VPN indirmek istiyorsanız yardım için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çin’de ücretsiz VPN mi ücretli VPN mi kullanmalıyım?

Çin’de uzun süre boyunca kalmayı planlamıyorsanız, ücretsiz VPN yeterli olacaktır. Fakat Çin’de birkaç haftadan daha uzun süre boyunca kalacaksanız, kesinlikle ücretli VPN kullanmanızı tavsiye ederiz.

Çin’de en çok kullanılan VPN hangisidir?

Çin’de yüzlerde VPN hizmeti vardır, fakat en popüler olanlar şunlardır: Express VPN, Nord VPN ve Astrill.

Çin’de çalışan yüzlerce VPN vardır fakat sizin için Çin’de en iyi VPN listesini oluşturduk. Çin’de yaşayacaksanız ve VPN arıyorsanız bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz?  PekinŞanghay ve Chengde şehirlerinde sunduğumuz Çince dil kurslarımıza göz atabilirsiniz.

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

Çin hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını keşfedin!

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin