Çin’de Staj Fırsatı – LTL ile Şanghay’da Staj Programı

Yurtdışı Staj – Şanghay’da staj yapmalı mıyım?

Çin’de staj yapmak isteyenlerin aklına gelen ilk şehirler arasında Şanghay yer almaktadır.

Şanghay’ın staj yapmak için iyi bir şehir olup olmadığını hep beraber inceleyelim!

Şanghay mantık çerçevelerine sığmayan bir şehirdir. Şehrin yüz ölçümü olsun, nüfusu olsun, akla mantığa aykırıdır, ve bu bakımdan dünyada eşi benzeri bulunmamaktadır.

Örnek verecek olursak Şanghay, Tokyo ve Delhi’nin toplamından daha fazla nüfusa sahiptir. Şanghay, Çin’in başkenti olan Pekin‘i bile gölgede bırakmaktadır.

Yani doğal olarak bu kadar büyük şehirde rekabet de çok büyük olur öyle değil mi?

Evet, ama CV’nize yurtdışı staj eklemek, hayalinizdeki işi elde etme şansınız inanılmaz arttırır.

Seçtiğiniz alanda çalışmak, yurtdışında yaşamak ve yepyeni insanlarla tanışıp iletişim ağınızı genişletmek Şanghay’da staj yapmanız için 3 sebeptir.

Şanghay’ın bu kadar büyük ve kalabalık bir şehir olması gözünüzü korkutmasın, çünkü bu yazımızın sonuna geldiğinizde Şanghay’ın yurtdışı staj için mükemmel bir şehir olduğunu göreceksiniz.

İletişim Ağınızı ve Profesyonel Çevrenizi Genişletin

Yurtdışı Staj - Şanghay'da Staj ile Dünya Çapından Bağlantı Edinin
Yurtdışı Staj – Şanghay’da Staj ile Dünya Çapından Bağlantı Edinin

Hayatınızda ne bildiğinizden çok, kimi tanıdığınız önemlidir.

Birçok tanıdığa ve bağlantılara sahip olmak  hayatınızın her alanda ilerlemeniz için çok büyük bir artı olacaktır.

İşte tam da burada devreye yurtdışı staj programı giriyor. Şanghay size dünyadaki tüm şehirlerden daha fazla imkan sunabilir.

Bu şehirde dünyanın her köşesinden gelen binlerce yabancı yaşamaktadır, ve gerçekten isterseniz birkaç gün içinde ağınızı inanılmaz genişletebilirsiniz.

Şanghay’da her zaman birisi birilerini tanıyor ve WeChat sayesinde kısa sürede herkes ile iletişime geçebileceksiniz dakikalar içinde bağlanacaksınız. Bir arkadaş grubu ya da gelecekteki bir iş için bağlantı kurmak isteseniz de, aynı şey geçerlidir.

Internations ‘ı belki daha önce duymuşsunuzdur. LTL’de bu etkinliği şiddetle tavsiye ediyoruz.

Internations, yabancıların ve yerlilerin birbirleriyle tanışabileceği, bir şeyler içip sohbet edebileceği birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bağlantı kurmak için çok basit ve etkili bir yoldur.

Kimlerle tanışabileceğinizi hayal bile edemezsiniz, ve ihtiyacınız olan şey kimsede yoksa bile, aradığınız şeyi bulmanıza yardım edecek bir sürü insan vardır.

Internations’a katıldığınızda, giriş ücreti ödeyeceksiniz (daha önce “Albatros Üyesi” olarak kaydolursanız bu ücret daha düşük olacaktır), bundan sonra size ücretsiz içecek jetonunuz ve isim etiketiniz verilecektir.

İsim etiketlerinde herkesin adı ve milleti yazmaktadır, birçok farklı insanla tanışacaksınız ve herkesin ismini akılda tutmak zor olduğu için bu etiketler işinizi biraz kolaylaştıracaktır.

İPUCU – Katılmadan önce Internations İnternet Sitesinde kaydınızı yaptırın.

Yaşam Maliyeti

Dürüst olalım Şanghay’da yaşam ucuz değildir, ancak diğer dünya devleri ile karşılaştırıldığında, aşırı pahalı da değildir.

Çin yaşam maliyeti konusunda size inanılmaz seçenekler sunuyor. Şanghay’da aradığınız her şeyi bulabilirsiniz, 5 yıldızlı bir yaşam tarzı istiyorsanız, kesinlikle yapabilirsiniz, sizi engelleyen hiçbir şey yoktur.

Daha ekonomik yaşamayı planlıyorsanız, yine ucuza rahat bir hayat sürdürebilirsiniz.

Diyelim ki Hong Kong’da stajyer olmak istiyorsun. Burada ucuza yaşamak biraz zor olacaktır. Barlar pahalıdır ve ucuz sayılan lokantalar bile sizi ekonomik açıdan zorlayabilir.

Hong-Kong’da Taksi ve Metro da Şanghay’dan çok daha pahalıdır. Para çabuk bitiyor. Bu açıdan New York, Londra ve Sydney şehirlerine benzemektedir. Tabii ki bunlar sadece birer örnektir, ama demek istediğimi anlıyorsunuz.

Şanghay ve genel olarak Çin, cüzdanına karşı biraz daha saygılıdır. Numbeo diye harika bir site vardır. Bu site dünya çapındaki şehirlerin yaşam maliyetini karşılaştırmanıza olanak sağlar. Bazı örneklere göz atalım.

Hong Kong vs Şanghay

Bu grafik sayesinde, Şanghay’ın ne kadar ucuz olabileceğini ve aynı zamanda Hong Kong’un ne kadar pahalı olabileceğini görebilirsiniz. Bundan çıkarmanız gereken şey şudur: Şanghay’da 22.000 CNY kazanarak yaşadığınız hayat standardını Hong Kong’da sürdürebilmeniz için 40,486 CNY kazanmanız gerekmektedir. Yani neredeyse iki katını.

Hong Kong ve Şanghay Yaşam Maliyeti
Hong Kong ve Şanghay Yaşam Maliyeti

Tüketici fiyatları ve kira, en büyük iki faktördür ve ne yazık ki, bunlar önemli şeylerdir! Bu nedenle, yurtdışı staj düşünüyorsanız, Şanghay’ın bu açıdan ne kadar elverişli bir şehir olduğunu görebilirsiniz.

NOT – Tüm değerler Numbeo sitesinden Mart 2019’da alınmıştır

Londra vs Şanghay

Avrupa’nın en popüler şehirlerinden olan Londra’ya bakıyoruz. Her iki şehir de çok büyüktür, ancak iki şehirden birinde staj yapmak istemeniz durumunda, yaşam maliyeti nasıl karşılaştırılır?

Londra ve Şanghay Yaşam Maliyeti
Londra ve Şanghay Yaşam Maliyeti

Gördüğünüz gibi yine Şanghay rakibinden bir adım önde. Olabildiğince basit açıklamak gerekirse, dışarıda yemek istiyorsanız Londra’da ortalama olarak %137 daha fazla harcama yapmanız gerekecektir. Ayni yaşam standardına ulaşmak için yaklaşık olarak ayda 2,000 GBP daha fazla kazanmanız gerekecektir. Nereden baksanız, çok para!

NOT – Tüm değerler Numbeo sitesinden Mart 2019’da alınmıştır

İPUCU – Yaşadığınız şehri ya da taşınmayı düşündüğünüz diğer şehirleri karşılaştırmak için Numbeo sitesini kullanabilirsiniz.

Dil, Yemek ve Kültür

3’ü bir arada ve bunların ortak noktası – Çin. Gerçekten eşi benzeri olmayan bir yerdir. Şanghay Mutfağı Çin’de çok meşhurdur. Şanghay’da yaşarken ve gerçekten eşsiz olan bu kültür keşfederken Mandarin Çincesi, Kantonca ve hatta Şanghayca bile öğrenebilirsiniz.

Çince Öğrenmek

Şanghay’daki Çince Dil Okulumuzun kapıları sizin için hep açıktır.

Çin’e yeni gelenlere de zaten Şanghay’da yaşayan yabancılara da Çince dersleri sunuyoruz. Şanghay’daki okulumuz Yurtdışı Staj Programı da sunmaktadır, yani Şanghay’da staj programına kaydolursanız staj yapıp ayni zamanda Çince de öğrenebilirsiniz.

Şanghay’a gelmeden önce Çince ile ilgili temel birkaç şeyi kapmak için Online Çince Kurslarımıza katılabilirsiniz. Sınırlarını zorlamayı sevenler için de Şanghay lehçesi dersleri veriyoruz.

Online Çince Kursları ya da Şanghay Lehçesi ile ilgili daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışı Staj - Şanghay Rıhtım
Yurtdışı Staj – Şanghay Rıhtım

Çin Mutfağı

Yurtdışı Staj - Şanghay Mutfağı Xiao Long Bao
Yurtdışı Staj – Şanghay Mutfağı Xiao Long Bao

Çin’e gelmenin en büyük artılarından bir tanesi de Çin Mutfağıdır.

Şanghay’da herkesin damak tadını memnun edecek inanılmaz lezzetli yemekler bulabilirsiniz. Xiaolongbao (小笼 包), tadına bakabileceğiniz en meşhur yemeklerden bir tanesidir ve üstelik şehirdeki pek çok yerel restoranda inanılmaz ucuz fiyata bulabilirsiniz.

Xiaolongbao genellikle çeşitli et ve sebzelerle doldurulan küçük lezzet “bohçalarıdır”. İçindeki tüm malzemeleri damak tadınıza göre seçebilirsiniz.

Çin Mutfağı - En Lezzetli Çin Yemekleri Thumbnail

Çin Mutfağı – En Lezzetli Çin Yemekleri

Çin Mutfağı – En Lezzetli Çin Yemekleri Çin Mutfağı – En Lezzetli Çin Yemekleri Çin’de yaşamanın en güzel yönlerinden bir tanesi de Çin mutfağı olduğu tartışılmazdır. Söz konusu çin mutfağı olunca, binlerce blog yazısı bile Çin yemekleri konusunu anlatmaya yetmez….

Şanghay mutfağında Xiaolongbao’dan çok daha fazlası vardır! Kızarmış Domuz Şanghay’da Hongshao olarak bilinen (红烧肉), ve Şanghay’da yaşarken kesinlikle tadına bakmanız gereken yemeklerden bir tanesidir. Kerevit (小 龙虾) de bu yemeklerden bir tanesidir.

Ama tüm yemekleri saymaya kalksak işin içinden çıkamayız, bu yüzden en iyisi burada duralım. Sırf bu yemekler bile yurtdışı staj planınızı Şanghay’da yapmanız için bir sebeptir!

Çin Kültürü

Daha önce defalarca söyledik, bir daha söyleyelim: Çin eşsiz bir kültüre sahiptir. Bu inanılmaz kültürü, şehirde yaşayan sayısız yabancı ile birleştirdiğiniz zaman gerçekten büyüleyici bir ortam oluşuyor.

Şanghay diğer Çin şehirlerine göre çok daha geniş bir yabancı topluluğuna sahiptir; Şanghay’da staj yaparken ayni zamanda, Çin’in destansı tarihini de keşfedeceksiniz.

Şanghay’da Stajıma Ne Zaman Başlayabilirim?

Şanghay’ın sadece ziyaret için değil, ayni zamanda okumak, çalışmak ve yaşamak için de muazzam bir yer olduğunu umarım anlatabilmişimdir!

Yurtdışı staj ile ilgilenenleri Staj sayfamıza göz atmaya davet ediyoruz. Ayrıca aşağıdaki canlı sohbet özelliğini kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı Staj - Şanghay'da Staj
Yurtdışı Staj – Şanghay’da Staj

Şanghay’da Staj – Sıkça Sorulan Sorular

Çin’de çalışma saatleri nedir?

Çin’de haftalık çalışma süresi 40 saattir. Staj boyunca kaç saat çalışacağınız, bulunduğunuz şirkete bağlı olacaktır, bu yüzden staja başlamadan önce bu soruyu işvereninize sormanız iyi olacaktır.

Çin’de Stajlar ücretli midir?

Bu da çalışacağınız şirkete ve yapacağınız işe bağlıdır. Örneğin bazı şirketler stajyerlerin yol ve yemek masraflarını karşılıyor. İş görüşmesinde bu soruyu sormanızı tavsiye ediyoruz.

Şanghay’da staj yapmak için Çince bilmek zorunda mıyım?

Hayır, iyi bir İngilizce seviyesine sahipseniz birçok şirkette staj yapabilirsiniz. Fakat yine de Çince ya da başka yabancı diller bilmek bir artıdır. Bazı şirketler, stajyerlerinin işe başlamadan önce Çin’de Çince dil kursuna gitmiş olmasını istiyor. Bu, stajyerlerinin Çin yaşamına ve kültürüne ayak uydurduğunun göstergesidir.

Staja başlamadan önce Çince dersleri almalı mıyım?

Çince dersleri almanızı tavsiye ederiz, fakat bu tamamen size kalmış bir şeydir. Genellikle stajlar için Çince bilmek zorunda değilsiniz, fakat temel bir Çince öğrenirseniz gündelik hayatınız çok kolaylaşacaktır ve Çin’e çok daha hızlı ayak uyduracaksınızdır.

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz? Yeni başlattığımız Online Çince Kursumuza göz atın ve hemen öğrenmeye başlayın!

LTL’den daha sık haber almak mı istiyorsunuz?

Çin hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Çince nasıl öğrenilir? Çince öğrenme uygulamaları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını keşfedin!

.

Bir yanıt yazın

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.

Daha fazla bilgi edin