LTL OKULUNUN HİKAYESİ

Eylül 2007

LTL Andreas Laimböck tarafından kuruldu

Frankfurt doğumlu Andreas Çin’e ilk defa 1999 yılında geldi ve 2002’de Pekin’de Mandarin Çincesi öğrenmeye başladı. Sonrasında Pekin’de çeşitli uluslararası medikal şirketler için çalışırken bir yandan da Çince öğrenmeye devam etti ve yeni gelen arkadaşlarına Çince dil kursları konusunda yardımcı oldu.
Daha Fazlasını Gör »

Birçok başarısız denemeden sonra yavaş gelişme ve kötü organizasyon ile ilgili hikayeler ortaya çıkmaya başladı ve sonucunda kaliteli çince eğitimi veren güvenilir Çince dil okullarının eksikliği kesinleşti.

2007 yılında, eski Pekin’in güzel Hutong’unda yaşarken bunu değiştirmek için bir Çince dil okulu açmaya karar verdi. Ilk zamanlarda okul, Pekin İş Merkezi’nin içinde bulunan bir kahve dükkanından işletiliyordu, şu an bulunduğumuz sokağın tam karşısından yani.

İlk zamanlarda okulun adını ”Çince Spaghetti” koymak istese de neyse ki pazarlama konusunda biraz daha deneyimli olan arkadaşı onu okul isminin, dili yaşa anlamına gelen, LTL (Live the Language)

Andreas Pekin’de yaşamaya devam ediyor ve hala LTL Çince Okulu’nun sahibi ve müdürüdür.

Andreas 2017
Ocak 2008

İlk Eğitim Menajerimiz: Tina Xiang

4 yıl boyunca Çince öğretmenliği yaptıktan sonra, Tina LTL için Çince öğretmen kadrosunu kurma görevini üstlendi. Verdiği ilk karar ise diğer Çince dil okullarının yaptığı gibi  öğretmenleri yarı zamanlı çalıştırmak yerine onlara tam zamanlı iş kontratları teklif etmekti.
Daha Fazlasını Gör »

Bu kontratlar düzenli maaş ve yıllık, hastalık ve doğum izni ile beraber sağlık, emeklilik ve işsizlik sigortasını kapsayan tam sosyal sigorta paketlerini içeriyordu.  O yıllarda böyle bir şey oldukça olağanüstüydü, fakat aynı zamanda güçlü bir örnek oluşturuyordu. Birkaç ay içinde Pekin’in en iyi ve en deneyimli Çince öğretmenleri bizim için çalışmaya başladı.

Tina Pekin’de Eğitim Menajerimiz olarak 2013’e kadar çalıştı ve sonrasında bir yıllık doğum izni aldı. Daha sonrasında, küçük kızıyla doğduğu Chengde kasabasına dönerek oradaki Çince öğretim ekibimizi yönetmeye devam etti.

Tina Chengde’deki eğitim menajerimizdir, fakat Hızlandırılmış Çince Programındaki öğrencilere öğretmeyi ve yol göstermekten halen çok keyif alıyor.

Tina ve Öğretim Ekibi  2011
Nisan 2009

Pekin’deki ilk okulumuz

Beş aylık inşaat ve her çeşit insanlarla bitmek bilmeyen tartışmaların nihayetinde yeni evimize 2009’un Nisan ayında taşındık. “Sunshine 100” binasının onaltıncı katında, Pekin’in tam göbeğinde dört sınıfımız, mutfağımız, yemekhanemiz, küçük ofisimiz ve Pekin manzaralı muhteşem bir balkonumuz vardı.Daha Fazlasını Gör »

 

Beijing Institute of Technology mezunu iç tasarımcımız Liang Min çok kısa sürede bizim ve öğrencilerimizin evi haline gelen rahat ve sağlıklı bir ortam oluşturdu.

Ayni zamanda sınıfların duvarları beyaz tahta olarak kullanılabilsin diye hepsini camla kaplatmaya karar verdi.Bu, öğretmenlerimizin sınıfta rahatça hareket edebilmelerini sağladı ve interaktif ve enerjik eğitim tarzımıza çok uydu.

Liang Min ilk okulun 19. kattaki eklentisi, 29. kattaki yeni bir okul ve Şanghay okulumuz dahil bütün LTL dil okullarımızın tasarladı. Kendisi şu an İtalya’nın Milano şehrinde yaşıyor ve çalışıyor.

İlk okulumuz 16. kat yenileme çalışmaları
Haziran 2009

Ilk Aile Yanı Konaklama Deneyimimiz

En başından beri LTL’ın amacı hiç değişmedi: Çince’yi olabildiğince hızlı öğrenmek isteyen öğrencilere kaliteli bir ortam yaratmak. Fakat itibarımızı daha yeni kurduğumuz yıllarda öğrencilerimizin çoğu zaten Pekin’de yaşayan ve işten sonra yarı zamanlı Çince dersleri alan kişilerdi.Daha Fazlasını Gör »

Öğretmenlerimiz haftada birkaç defa iş saatinden sonra öğrencilerimizin evlerine ya da ofislerine gidip ders veriyorlardı. Fakat öğrencilerimiz yeterince yoğun bir şekilde Çince’nin derinliklerine dalamıyor ve dili yaşayamıyordu ve haftada birkaç saatlik dersler dilin hızlı gelişimi için yeterli değildi.

Fakat 2009 yılında asıl hedefimize odaklanmak için yeterince gelişmiş duruma geldik. Hedefimiz yurt dışından tam zamanlı Çince dersi almak isteyen öğrencilerimizin Çince dil yeteneklerini hızlı bir şekilde geliştirmekti. Bunun için sadece dil dersleri ile yetinmeyip, ev sahibi olacak yerli aileler, vize, sosyal etkinlikler, 7/24 destek gibi hizmetler sunmak kaliteli bir program için çok önemliydi. Bu programı teklif ettiğimiz 2009 yılında yurt dışından tam zamanlı Çince dersleri almaya gelen 3 öğrencimiz vardı. İlk öğrencimiz (Almanya’dan Susanne) Haziran ayında geldi ve ev sahibi ailesi ile Pekin’de iki ay boyunca kaldı. Ev sahibi ailesi emekliye ayrılmış Bay ve bayan Zhang’ten oluşuyordu. Okulumuzun karşısında oturan Zhang ailesi öğretmenlerimizin birisinin amcasının arkadaşlarıydı. Oğulları evlenip evden ayrılınca kullanılmayan bir odaları olmuş ve bolca boş zamanları kalmıştı. Bay ve Bayan Zhang hayatları boyunca hiç yurt dışına çıkmamış, İngilizce tek bir kelime bilmiyorlar ve hayatlarında hiçbir yabancı ile iletişime geçmemişlerdi. Her iki taraf için de çok heyecan verici bir deneyimdi. İlk zorlukları aştıktan sonra Susanne da Zhang ailesi de bu deneyimden çok memnun kaldılar.

Susanne HSK sınavını geçti ve sonraki sene tekrardan LTL’e geldi. Zhang ailesi ise 2013’te çocuklarına ve torunlarına daha yakın olmak için başka bir şehre taşınana kadar LTL ev sahibi ailesi olarak  kalmaya devam etti.

Ev sahibi annesi Ms. Su ile William- Pekin
Ocak 2010

Hızlandırılmış Çince Programı

Öğrencilerimizin hızlı bir gelişme kat etmeleri için Çince’yi sadece sınıfta değil, sınıf dışında da konuşmaları gerektiğini hep biliyorduk. Ders boyunca öğrencilerimizin Çince konuşmalarını sağladık ve ev sahibi aile ile bu yeteneklerini uygulama şansı buldular.Daha Fazlasını Gör »

Fakat, tatiller, sosyal etkinlikler ve Pekin’in gece hayatı öğrencilerde diğer yabancılarla ya da İngilizce bilen Çinlilerle konuşma eğilimi uyandırıyordu.

Bu durumu engellemek için birçok yol denedik, öğrencilerimiz Çince dışında başka bir dil konuşmayacaklarına dair söz bile verdi fakat sonuçlar tatmin edici değildi. Sonuç olarak öğrenciler birbirlerinin dil bilgisi hataları kapmaktan ileri gitmedi. Uluslararası bir şehir olan Pekin’de birçok gurbetçi yaşıyor, yabancılara açık bir gece hayatı var ve İngilizce bilen insanların sayısı gitgide artıyordu. Bu şartlar göz önünde bulundurulunca, Pekin’de dilin içine tam dalmanın mümkün olmayacağının farkına vardık.

Böylece öğrencilerin Mandarin Çincesinin içine dalıp dili yaşayabilecekleri  mükemmel şehir arayışlarımız başladı. Bu beklediğimizden çok daha zor bir görevdi. Kuzeydoğu Çin’in dışındaki yerlilerin çok güçlü lehçeleri vardı, bu da öğrenciler için eğitimi imkansız kılıyordu. Kuzeydoğu Çin’in daha büyük şehirleri  birçok gurbetçiye ev sahipliği yapıyordu ve İngilizce konuşma imkanı oldukça yüksekti. Daha küçük şehirler ise genellikle sert, sanayi şehirleriydi ve kışın -40 dereceye kadar düşen sıcaklığı da unutmamak gerek tabi.

Fakat, uzun keşif ve araştırma sonunda dili yaşayarak öğrenebilinecek hızlandırılmış Çince eğitimi için mükemmel şehri bulduk: Chendge.

Çin’in eski yaz başkenti Mandarin Çince’sinin doğum yeriydi ve standart Çince 普通话 1952’de Chengde’de sistemleştirildi. Şehir’de hiç gurbetçi yaşamıyordu ve ingilizce konuşan yoktu. Aynı zamanda, Chengde dağlarda bulunan temiz havalı güzel bir şehirdi. Eski Yaz Saray’ın evi olan Chengde, Unesco dünya miras listesinde yer alıyor ve aynı zamanda muhteşem yürüyüş ve açık hava sporu imkanları bulunduruyordu. Yarım milyon nüfuslü şehir, birçok olanak ve kolaylık sağlıyordu ayrıca yerlileri de misafirperverlik bakımından çok ünlüydü.

Mayıs 2010

Chengde’de ilk öğrencimiz

25 mayıs 2010 yılında ilk öğrencimiz Chengde şehrinde ev sahibi ailenin yanında okumaya gitti.Ertesi gün iki endişeli polis memuru olağanüstü durumu anlamak için ev sahibi ailesine geldi. 2. Dünya savaşından beri kimse şehirde yabancı görmediği için bu durum karşısında çok tereddüt içinde kalan memurlar, ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlardı.
Daha Fazlasını Gör »

Sayısız görüşme, telefon konuşması ve tartışma sonucu Chengde’ye Çince öğrenmeye gelen bir yabancının sorun teşkil etmediğine karar verildi. Programın devam edilmesine izin verildi. Chengde hükumetinin bile yabancılar hakkında bu kadar az bilgiye sahip olması bizi çok şaşırttı ve hepimiz için heyecanlı bir deneyimdi. Her şey yerine oturduktan sonra 3 haftalık program çok büyük bir başarı yakaladı ve  yoğun bir Çince ortamında öğrencilerin ne kadar hızlı bir şekilde dili öğrenebilecekleri ortaya çıkmış oldu.

Şimdiye kadar Chengde’de yaşayan tek yabancılar bizim öğrencilerimizdi. Öğrencilerimiz yoğun bir Çince ortamından yararlanabilsin diye en fazla on yabancı öğrencinin aynı anda beraber okumasına izin veriyoruz. 500.000 kişilik bir şehirde geri kalan 9 öğrenciden birine rastlamanız gerçekten düşük bir ihtimal. Bugünkü hükümet bize çok destekte bulunuyor ve ilk örgencimizi teftiş eden iki memur da sonrasında ev sahipliği yapan aile olmak için bize başvurdular.

Chengde Şehrinde Kalmak
Haziran 2011

Okulun Ek Katı

Kaliteli ve hızlı Çince eğitim veren kurum olarak itibarımız yavaş yavaş artmaya devam etti. Sonuç olarak sınıflarımız yetersiz kalmaya başladı ve 19. katımıza ek sınıf inşa ettik.

Ek sınıflarımızı 2014 yılına kadar kullandık, ondan sonra ise ayni binanın 29. katına yeni Pekin okulumuzu kurduk.

Eylül 2011

Ilk Stajyerimiz

Çince öğrenmek isteyenler dışında, Çin’de iş deneyimi kazanmak isteyen birçok öğrencinin olduğunun farkına vardık. Birçok uluslararası şirkete Çince dersleri verdiğimizden dolayı insan kaynakları departmanında birçok bağlantımız vardı ve biz de Çin’de staj programımızı başlattık.

Bugün, birçok stajyerimiz bir yandan Pekinya da Şanghay’da çeşitli şirketlerle çalışıyor bir yandan da Çince dersleri alıyor.

Kasım 2011

Zhongwen LTL’e katılıyor

Zhongwen LTL Chengde takımına 2011 Kasım ayında katıldı. LTL şehre gelmeden önce Chengde’de Çince öğretmenin hiçbir imkanı yoktu çünkü şehirde yabancı bulunmuyordu. Daha Fazlasını Gör »

Halbuki Zhongwen, Mandarin Çincesinin her zaman onun kaderinde olduğuna inanıyordu, bu inanç, ona 中文 (Zhongwen – Mandarin) diye okunan  仲文 (Zhongwen) ismini veren ailesinde de vardı.

Çince dil eğitimi veren okulun açıldığını duyar duymaz başvuruda bulundu ve hızlı bir şekilde takımımızın en değerli üyelerinden birisi haline geldi.

Zhongwen bugün Chendge okulumuzun müdürü ve oradaki LTL’in kalbi ve ruhudur. Dersleri,yürüyüş gezileri, ev sahibi ailenin yanında konaklama ayarlıyor, öğrencilerin sosyalleşip yerli arkadaş edinmesine yardımcı oluyor, ve her zaman ihtiyacı olana yardım etmeye hazır. Bütün bu yıllardan sonra bile hala kendi başına her öğrenciyi tren istasyonda karşılıyor.

Zhongwen öğrencilerle rafting yapıyor
Eylül 2012

Alexander Krasnov LTL’e katılıyor

2012’de Alex LTL bünyesinde öğrenci danışmanı olarak göreve başladı. O zamanlarda Pekin ve Chengde’deki bütün tam zamanlı dil programlarını kendisi ayarlıyordu. 2016 yılında Şanghay’a Şanghay LTL okul müdürü olmak için taşınana kadar bu işini yapmaya devam etti.

Daha Fazlasını Gör »

Alexander 11 farklı dil konuşur ve dil öğrenme konusunda bir dahidir. Tabii ki Mandarin Çince’sini de akıcı bir şekilde konuşuyor. Kendisi hala Şanghay okulunu yönetiyor ve Çin uyruklu eşi ile okula yürüyüş mesafesinde olan Xuhui bölgesinde yaşıyor.

Aralık 2012

İlk Dil Tatili

Luke ilk tam Çince dil tatili öğrencimizdi. Başlangıç seviyesinde Çince eğitim almaya başladı ve bir yıl içinde ailede konaklama ve hızlandırılmış Çince eğitimi ile HSK 6 seviyesine gelmeyi başardı.

Daha Fazlasını Gör »

Biz şundan hep emindik: ailede konaklama ve hızlandırılmış ve yoğun dil derslerini kapsayan iyi planlanmış bir program sayesinde bir öğrenci tamamen başlangıç seviyesinden HSK 6 seviyesine bir yıl içinde gelebilir. Luke ise bu teoriyi hayata geçirebildiğimiz ilk örnekti ve bunun gerçekten mümkün olduğunu görmek olağanüstü bir şeydi.

Bugün öğrencilerimize birçok dil tatili programı sunuyoruz. Bu programlar hep kişiye özeldir ve dil kurslarından, hızlandırılmış dil derslerinden, staj ve multi city programından bileşenler içerebilir.

Fakat, Luke ile aynı yolu takip eden öğrencilerimize hep hayranlıkla bakmışızdır. Ni hao’yu bile yarım yamalak telaffuz edebilen ve Çin’e yeni gelmiş bir öğrencinin bir yıl içinde HSK 6 sertifikası ile ayrıldığını görmek muazzam bir deneyim.

Luke Çince dil tatilinde
Mayıs 2013

İlk Ortak Pekin Apartmanlarımız

LTL demek dili yaşamak demek fakat kabul etmek gerek ki bazı öğrencilerimiz daha özgür ve rahat olmak istedikleri için bir ailenin yanında kalmaya çok sıcak bakmıyorlar. Bu yüzden Pekin’de ortak daire imkanı sunmaya karar verdik.  Bu apartmanlarda öğrenciler tam bir bağımsızlık elde ediyorlar ve aynı zamanda Çinli daire arkadaşları ile yaşıyorlardı.
Daha Fazlasını Gör »

Ortak daireler Pekin’in Çin kültürünün yoğun olduğu bir yerdeydi. Okula sadece 4 metro durağı uzaklıkta olmasına rağmen bu bölgede çok az sayıda yabancı bulunmaktadır.

Tek bir istisna var, o da güneydeki Büyük Kanal’ın hemen yanında yeni açılan barlar sokağı. Bunun dışında bölgede pek bir şey değişmedi ve ortak dairelerimiz hala aynı konumda bulunmaktadır.

Mayıs 2014

Yeni Pekin Okulu

İtibarımız arttıkça çalışma alanlarımız tekrardan yetersiz kalmaya başladı, ve yeni okul tesislerine olan ihtiyacımız kesinleşti. Pekinin merkezindeki yerden vazgeçmek istemediğimiz için aynı binanın 29 ve 30. katlarına taşınmayı hedefledik.Daha Fazlasını Gör »

Katlar birbirine merdiven ile bağlandığı için sonunda bütün LTL sınıflarımız tek bir yerde bulunabilecekti. Ayrıca balkonların, öğrencilerin kaynaşıp arkadaş olmasında çok büyük bir rol oynadığını fark ettiğimiz için kesinlikle açık hava alanına sahip bir mekan istiyorduk.

30. kattaki nefes kesen bir şehir manzarasına sahip 70 Metrekarelik devasa bir çatı  hiç düşünmeden anlaşmayı imzalamamızı sağladı. 5 Aylık restorasyon ve inşaat şirketi ile birçok sorundan sonra yeni tesislerimize taşındık. Kira artışından dolayı birçok okul şehir merkezinden uzaklaşmak zorunda kalırken, biz tesislerimizi fiyatlar artmadan önce satın aldığımız için şanslıydık. Bunun sayesinde şehir merkezinde kalabilen sayılı dil okullarından birisi olduk.

LTL Pekin okulu hala  “Sunshine 100” binasında 2910’da bulunuyor ve okulumuzun çatısı öğrenci topluluğumuzun merkezi durumundadır.

Pekin Okulumuzun Çatısında Etkinlikler
Learn Chinese in Shanghai with LTL
Nisan 2016

LTL Şanghay

Yıllar boyunca, Şanghay’da Çince Dil Kursu vermemiz için istek aldık. Fakat Pekin’de verdiğimiz kaliteli eğitimi, merkezimizden bu kadar uzak bir yerde de gösterebilme konusunda kaygılarımız vardı.Daha Fazlasını Gör »

Fakat uzun süredir ekibimizin üyesi olan Alexander Krasnov 2015’te Şanghay’e taşınmaya karar verdi. Bu, bizim Çince eğitimimizi ve hızlandırılmış dil uzmanlığımızı başka bir şehre taşıma fırsatımızdı.

Pekin’de de yaptığımız gibi okulumuzu şehrin merkezine inşa ettik ve küçük grup dersleri, birçok sosyal hizmet, destek, evsahibi ailede konaklama, staj ve dil gelişimini hızlandıracak ortak daire kiralama gibi kavramlardan da uzaklaşmadık.

LTL Şanghay şimdiye kadar çok başarı elde etti ve sekiz sınıflı LTL Şanghay okulumuz LTL Pekin’e göre daha küçük olsa da aradaki fark git gide kapanıyor.

Şanghay lobi
Ocak 2017

İlk Multy City Öğrencilerimiz

Şanghay, Pekin ve Chengde’de okullarımız olunca öğrencilerimize multi-city programında çince dil kursu sunmaya karar verdik. Böylelikle öğrencilerimiz tek program dahilinde birbirinden çok farklı olan üç şehri tanıma fırsatı bulacaktı.

Daha Fazlasını Gör »

İngiltereli iki arkadaş , Alex ve William dil tatillerinin 9 haftasını Çin’de Mandarin Çincesini öğrenerek geçirmeye karar verdiler ve bizim ilk multi city programı öğrencilerimiz oldular. Çin’e adaptasyonun kolay oldu uluslararası bir şehir olan Şanghay’de 3 hafta kaldıktan sonra daha geleneksel olan Pekin’de üç hafta geçirdiler ve tatillerini  tamamen Çin kültürüne daldıkları Chengde’de sonlandırdılar. Bütün şehirlerde ailelerin yanında kaldılar ve yoğun Çince opsiyonundan yararlanıp günde 4 saatlik küçük grup dersi ve ekstra 2 saatlik özel ders aldılar. İkisi de dil hakkında hiçbir bilgiye sahip değilken 9 hafta sonunda HSK 2 seviyesine ulaştılar ve Çin hakkında birçoğunun hayat boyu öğrendiklerinden fazlasını iki ayda öğrendiler.

Bu program inanılmaz bir başarı elde etti ve bugün multi city programımız en popüler seçeneklerimizden birisidir. Bu program en çok da üniversite okumadan önce veya bitirdikten sonra Çin’de uzun süreli dil tatili yapmak isteyen öğrencilerimizin ilgisini çekiyor.

Peki’de Akşam Yemeğinde William
Temmuz 2018

LTL Tayvan

Tayvan’daki ilk öğrencimiz  Taipei’de 4 haftalık tam zamanlı Çince Dil Kursuna başlarıDaha Fazlasını Gör »

LTL Tayvan öğrencimiz Andy
LTL Tayvan öğrencimiz Andy

Andy Tayvan kökenlidir ve Amerika’da yaşamaktadır. Çocukluğu boyunca evde ailesinden az çok Çince’yi öğrenmiştir ve büyüyünce de Taipei’ye sık sık iş görüşmeleri için gitmeye devam etmiştir.

Andy Çince temellerine zaten sahipti, onun amacı iş ortamında hiçbir zorluk çekmeden Çince konuşabilecek seviyeye gelmekti

Günlük 4 saatlik birebir özel dersler sayesinde çok hızlı gelişme katetti.

LTL Taipei Okulu ile ilgili daha fazla bilgi almak için bu Taipei sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

O günden beri LTL Tayvan Dil okulumuz iyice büyüdü, hatta öğrencilerimizin en popüler eğitim seçeneklerinden biri haline geldi. Bunun en büyük iki sebebi deneyimli eğitim kadrosu ve kaliteli okul ortamıdır, ve aynı zamanda Taipei Çince öğrenmek için çok rahat, eğlenceli ve samimi bir ortamdır.

LTL Quick Facts

 • Pekin Çince Dersleri

  Pekin

  Pekin’de Çince’yi eğlenerek öğrenin, ekibimiz hiçbir şey kaçırmamanız için elinden gelenini yapacak! Küçük grup derslerini deneyimleyin ya da daha hızlı gelişim için size özel tasarlanmış bire bir derslerimizden yararlanın.

  Ayrıntılı Bilgi

 • Şanghay Çince Kursları

  Şanghay

  LTL ile Şanghay’da Çince öğrenin! Ortalama üç kişinin olduğu grup sınıf derslerimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda hızlı gelişim için kişiye özel hazırladığımız derslerimizden de yararlanabilirsiniz.

  Ayrıntılı Bilgi

Merak ettiklerinizi bize sorun
 • LTL Avatar Alexander Krasnov
  Alexander Krasnov , Öğrenci Danışmanı

  LTL Çince Dil Okulu'na hoş geldiniz!

  Size nasıl yardımcı olabilirim?