ONLİNE ÇİNCE NASIL ÖĞRENİLİR – 22 TAVSİYE

İnternet sayesinde eskisine göre çok daha hızlı ve etkili bir şekilde Çince öğrenebiliyoruz. Teknoloji çağının bize sağladığı bu imkanlardan yararlanmaya ne dersiniz?

Çine gelmeye gerek kalmadan Online Çince Dersleri sayesinde Çince öğrenmek tüm dünyada çok tercih edilen bir seçenektir.

Şimdiye kadar 100’den fazla ülkeden gelen öğrencilerimize Çince öğrettik. Dünyanın en iyi Çince öğretmenlerinden Çin’ gitmeye bile gerek kalmadan rahat bir şekilde Çince dersi almak mükemmel bir fırsattır!

Online Çince Nasıl Öğrenilir – Youtube Kanalımızı Takip Edin

BAŞARMAK İÇİN 22 TAVSİYE  – ONLİNE ÇİNCE NASIL ÖĞRENİLİR

Bu işi uzun süredir yapıyoruz, ve yılların deneyimine güvenerek size birkaç tavsiye vermek istedik.

Online Çince Dersinize Başlamadan

 1. Online Çince derslerine, sanki sınıfta geçen birebir dersmiş gibi ciddi bir şekilde hazırlanın. Ders boyunca dikkatinizin dağılmaması ve odaklı kalmanız çok önemlidir.
 2. Sessiz bir ortamda bulunmanız çok önemlidir. Online Çince dersi boyunca öğretmeniniz sizin sesiniz net bir şekilde duymalı ve dikkatiniz dağılmamalı.
 3. Teknik hazırlıkları erkenden yapın. Online Çince ders için gerekli her şeyi hazırlayın. Mikrofon ve kulaklığın çalıştığından emin olun. Hızlı ve sabit bir İnternet bağlantısına sahip olmalısınız. Diğer tüm programları kapatınız.
 4. Bluetooth online Çince derslerinin en büyük duşmanıdır. Derslere başlamadan önce tüm aygıtlarınızda Bluetooth’un kapalı olduğundan emin olunuz. Aksi halde siz fark etmeden aygıtlarınız kulaklığınıza ya da bilgisayarınıza bağlanıp ortalığı karıştırabilir.
 5. Dersin başlangıç saatinde hazır olun. Dersten birkaç dakika önce bilgisayarınızı açıp tüm aygıtların düzgün çalıştığından emin olun.
 6. Ders boyunca not tutabilmek için kağıt-kalem hazırda bulundurun ya da bilgisayarınızdan bir Word dosyası açın.
 7. Merak ettiğiniz soruları bir liste haline getirin ve onları öğretmeninize sormak için çekinmeyin. Unutmayın, öğretmenin amacı sizin iyi bir şekilde Çince öğrenmenizdir.

Online Çince Dersiniz Sırasında

How to Learn Chinese Online - Do it with a smile!
Çince Online Nasıl Öğrenilir – Online Çince öğrenmek eğlencelidir!
 1. Öğretmeninize ne istediğinizi anlatın. Tüm online Çince dersler öğrencilerimizin isteklerine göre şekillendiriliyor, bu yüzden neyi ve nasıl öğrenmek istediğinizi siz belirleyin, öğretmeniniz size uygun bir program hazırlasın. Öğretmeninize ihtiyaç duyduğunuz kelimeleri ya da öğrenmek istediğiniz cümleleri sorabilirsiniz.
 2. Öğretmeninize geribildirim verin. Özellikle odaklanmak istediğiniz bir konu, ilginizi çeken bir alan, ya da ders sürecinde değiştirmek istediğiniz herhangi bir şey varsa, bunu öğretmeninize söyleyin. Bunları söylemekten çekinmeyin, çünkü bu geribildirimler sayesinde öğretmenlerimiz size olabildiğince kaliteli bir eğitim sağlayabilecek.
 3. Her ne kadar zorunda olmasanız da, öğretmenin sizi görebilmesi için ders boyunca kameranızın açık olmasını tavsiye ediyoruz. İyi bir öğretmen, öğrencinin dersi anlayıp anlamadığını ya da ders işleme hızını arttırıp arttırmaması gerektiğini öğrencinin beden dilinden anlayabiliyor. Öğretmen öğrencisini görmediği zaman ders vermesi zorlaşıyor. Bir de ışık kaynağının arkanızda olmamasına dikkat ediniz. Öğretmeniniz sizi iyi görebilsin diye ışık yüzünüze vurmalı.

Online Dersinizden Sonra

 1. Müsaitlik durumunuza bağlı öğretmeniniz size ev ödevi verebilir. Size verilen görevleri tamamlamaya dikkat edin. Eğer ödevlere ayıracak hiç zamanınız yoksa, ya da tam tersine daha fazla ev ödevi istiyorsanız, bunu öğretmeninize belirtmekten çekinmeyin.
 2. Online Çince derslerinizi kaydedin. Online Çince derslerini mükemmel kılan başka bir özellik ise onları kaydedip sonra tekrardan izleyebiliyor olmanızdır! Öğrendiğiniz şeyi tekrar etmek için dersinizi tekrardan izleyebilirsiniz. Basit bulduğunuz kısımları geçip, takıldığınız ve zorlandığınız yerleri tekrar tekrar dinleyip hızlıca öğrenebilirsiniz.

Online Çince Öğrenirken Çin’i Tanımak

Çince’yi online öğrenen öğrenciler genelde Çin kültürünü ve Çin yaşam tarzını tanımaya pek fırsat bulamıyor. Pekin ya da Şanghay’da yaşayan öğrencilerin öğrendiklerini pratiğe dökmek için çok daha fazla imkanı vardır.

Fakat Çince’de ilerleme kat edebilmeniz için öğrendiklerinizi tekrar etmek ve onları günlük hayatınızda kullanmak çok önemlidir

Yaşadığınız yerde gidebileceğiniz Çin restoranları varsa, arada bir oralara gitmenizi tavsiye ediyoruz. WeChat uygulamasını indirip, yeni insanlarla tanışıp onlarla da da Çince pratik yapabilirsiniz.

Çince pratik yapmak için yaratıcı yöntemler üretebilirsiniz. Örneğin evinizdeki mobilyalara Çince karşılıklarının yazılı olduğu postitler koyabilirsiniz. Postitlere Çince karakterleri ve Pinyin’i yazın ve siz farkına bile varmadan birkaç gün sonunda evinizdeki tüm mobilyaların Çince karşılığını öğrenmiş olacaksınız.

Telefon dilinizi Çinceye değiştirmeyi deneyin

Öğrenmekte olduğunuz kelimeleri not edip sürekli göz önünde olan bir yere yapıştırın.

Önemli olan her gün Çince pratik yapmanızdır. Aklınıza kazınması için öğrendiğiniz şeyleri sürekli tekrar etmeniz gerekiyor.

Zamanı geldiğinde ise Çin’e yolculuğunuzu planlayın ve dil kurslarına katılıp, Çinli ailenin yanında konaklayın. Çin tarihini ve kültürünü yaşayıp Çince seviyenizi geliştirin.

Online Çince Nasıl Öğrenilir –Ücretsiz Online Çince Öğrenme Uygulamaları ve Siteleri

İnternet üzerinde Çince öğrenmenize yardımcı olacak birçok kaynak vardır. Bunlardan bazıları gerçekten kaliteli içerik sunmaktadır.

Çince öğrenme uygulamaları blogumuza göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca aşağıda kaliteli Çince eğitimi sunan birkaç kaynak bulabilirsiniz.

 1. Pleco: Pleco şimdiye kadar ortalıkta olan en iyi Çince sözlük uygulamasıdır. Uygulamayı telefonunuza indirin ve Çince karakterlerini kopyalayıp yapıştırmak yerine  doğruca uygulamanın el yazısı özelliğini kullanıp karakterleri aratabilirsiniz. Uygulamanın ana özelliği olan sözlük tamamen ücretsizdir, fakat dilerseniz ek ücret ödeyip flashcard gibi eklentileri de açabilirsiniz.
 2. Anki: Anki favori ücretsiz flash card uygulamamızdır. Kendi flash card destelerinizi yaratın ve boş zamanlarınızda Çince kelimelerini tekrar edin
 3. Chinese-ForumsÇince öğrenenler için en iyi forum. Çince öğrenme konusunda tavsiyelere ihtiyacınız varsa bu forum çok işinize yarayacaktır.
 4. Zoom: Piyasadaki en iyi, hızlı ve güvenilir online video konferans sistemidir. Üstelik tamamen ücretsizdir!
Merak ettiklerinizi bize sorun
 • LTL Avatar Alexander Krasnov
  Alexander Krasnov , Öğrenci Danışmanı

  LTL Çince Dil Okulu'na hoş geldiniz!

  Size nasıl yardımcı olabilirim?