Çince Nasıl Öğrenilir – Ücretsiz eKitap

Çince öğrenmek mi istiyorsunuz? O halde doğru adrestesiniz!çince öğrenmek - LTL Çince kursu

Çince öğrenmek – Tavsiyelerimiz

Çince öğrenmek – Hayvan İsimleri

Çince öğrenmek – İnfografikler

Çince öğrenmek – Tüyolar

Çince Öğrenmek – Kelimeler

Çince Öğrenmek – Neden Çince öğrenmelisiniz?

Çince Öğrenmek – Çince nasıl öğrenilmez
Çince Öğrenmek – LTL Çince Kursu

Çince Öğrenmek – Çin Atasözleri

Çince Öğrenmek – Mobil Uygulamalar

Çince öğrenmek kolay değildir, fakat sandığınız kadar zor bir şey de değildir. “Çince öğrenmeye nereden başlamalıyım?” sorusunu LTL’de sık sık duyuyoruz…

Çince Öğrenmek - LTL Çince Kursu- E-kitap

Çince öğrenmenin etkili yolu saatlerce karakter ezberlemek değildir, akıllı bir şekilde çalışmaktır.  Ses tonlarını nasıl öğrenmeniz gerektiğini, karakterleri hızlı öğrenmenin yöntemlerini, hangi uygulama ve internet sitelerini kullanmanız gerektiğini ve Çince öğrenirken nasıl motive kalacağınızı kavrayacaksınız. Saatler boyunca kitapların başında durup ayni şeyi tekrar etmektense size uyan çalışma şeklinizi bulmanız gerekiyor.

ÜCRETSİZ İNDİR – Çince’yi “sökmüş” dünyaca ünlü 10 Çince uzmanı tarafından hazırlanan  Ultimate GuidEbook to Learning Mandarin Chinese kitabı sayesinde Çince’yi çalışmanın en etkili yollarını ve yazarların tavsiyeleri ile tüyolarını öğreniniz.

Başlangıç seviyesinde olanlara da, Çince’yi az çok bilenlere de Çince öğrenirken sık yapılan hatalardan kaçınmaları ve bu güzel dili olabildiğince güzel deneyimlemeleri için yardımcı oluyor.

Bültenimize abone olun ve E-postanıza ÜCRETSİZ Çince E-Kitap gelsin!

.

LÜTFEN DİKKAT – İki e-posta alacaksınız. Biri abonelik onayını, diğeri ise ücretsiz e-kitabınızı içermektedir. Lütfen spam kutusunu da kontrol ediniz.

Çince Öğrenmek – Tavsiyemiz

Çince öğrenmek uzun ve emek gerektiren bir süreçtir, bu yüzden size yardımcı olmak istiyoruz.

Yapmamız gereken ilk şey kesinlikle ses tonlarını öğrenmektir. LTL’de Çince kursu alan öğrencilerimize bu konunun ne kadar önemli olduğunu öğretiyoruz, çünkü ses tonlarını oturtmadan yanlış bir şekilde öğrenirseniz ileride Çincenizi düzeltmeniz çok zor olacaktır ! Çince karakterlere ve konuşmaya geçmeden önce ses tonunu oturtmak zorundasınız!

Birçok insan İnternet üzerinden Çince öğrenmeye başlıyor. Fakat bu işi ciddiye alan ve dil seviyesini gerçekten geliştirmek isteyenler eninde sonunda Çin’e Çince kursu almaya geliyor. Çünkü Çince Çin’de öğrenilir.

Çin’de Çince kursu almak isteyenler birçok farklı yol izleyebilir. İster Şanghay, Pekin ve Taipei gibi büyük metropollerde Çince öğrenir, ister Çin kültürünün içine dalmak için Chengde şehrinde Hızlandırılmış Çince kursuna katılır.

 

LTL’ın en yeni programlarından bir tanesi de Online Çince Kursu programıdır.

Dilerseniz E-Kitabımıza bir göz atabilirsiniz, daha “gerçek” deneyimler arıyorsanız ise  Pekin, Şanghay, Taipei ya da Chengde şehirlerindeki dil okullarımızdaki Çince kurslarına yazılabilirsiniz!

çince öğrenmek - Çince kursu-hanzi dersi
LTL Çince Kursu – Hanzi Dersi

Çince öğrenmek çok keyifli olduğu kadar sinir bozucu da olabilir.  Önemli olan ses tonlarını baştan oturtmak ve akıcı bir şekilde Çince konuşmak istiyorsanız bol bol Çince karakter öğrenmek.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ – Diğer yabancı dillere göre Çince’nin dilbilgisi hatta telaffuzu bile daha basittir.

Karşılaşacağınız ana zorluklar şunlar olacaktır: ses tonlarını oturtmak, Çince karakterleri öğrenmek ve sözcük dağarcığınıza yeni kelimeler ekleyip geliştirmektir. Bir de Çince ve Türkçe/İngilizce arasında bir benzerlik kurma, paralel çizme şansınız olmayacak çünkü Çince apayrı bir dildir. Çince öğrenme maceranızı kolaylaştıracak ve öğrenme sürecinizi hızlandıracak birçok kaynak paylaşıyoruz.

Bu sayfada bulunan  Çince öğrenme kaynakları ile ilgili tüm sorularınızı ya da geri bildirimlerinizi bize mail yolu ile iletebilirsiniz.

Çince Öğrenme İnfografikleri

Çince öğrenmek sandığınız kadar zor değildir. Çince dil uzmanlarından oluşan ekibimiz sizin öğreniminizi kolaylaştırmak için işinize yarayacak birçok infografik hazırlamaktadır.

 • Çince Tonlarını Öğrenmek

  Ayrıntılı ses tonları infografiğimiz sayesinde Çince ses tonlarını öğrenin. Erkenden öğrenmeniz gereken bir şey varsa o da ses tonlarıdır. Hazırladığımız infografikler sayesinde kusursuz bir tonlama bilgisine sahip olun.

  Hemen İndir

 • Le 了 İnfografik

  Le 了 karakteri Çince öğrenenlerin kafasını hep karıştırmıştır.Birçok farklı kullanımı vardır ve bu karakteri kullanırken hata yapmak da çok kolaydır. Fakat korkmayın, hazırladığımız infografik sayesinde bu karakteri anında kavrayacaksınız!

  Hemen İndir

 • Lai / Qu İnfografik

  Gelmek mi gitmek mi? Lai ve Qu karakterlerini her gün kullanacaksınız, işte bu yüzden bu sık kullanılan karakterleri doğru öğrenmek çok önemlidir. Takip etmesi kolay grafiğimiz ihtiyacınız olan tüm bilgileri barındırıyor.

  Hemen İndir

 • Havalimanı İnfografik

  Çin’e seyahat etme düşüncesi sizi strese mi sokuyor? Pekin ve Şanghay havalimanları hiç de küçük değildir, haberiniz olsun! Havalimanında hayatta kalmanızı sağlayacak temel cümleleri öğrenin.

  Hemen İndir

 • Restoran İnfografik

  Dışarıda yemeği sevmeseniz bile Çin’de günde iki hatta üç defa restorana gideceğinizin garantisini verebiliriz! Günlük durumlarda kullanmanız gereken cümleleri ve kalıpları öğrenmek çok işinize yarayacaktır!

  Hemen İndir

 • Çince Sorular

  Çince dilinde soruların yapısını incelemenin zamanı geldi.  吗 karakterini derinden inceliyoruz ve Çince nasıl soru sorulduğunu anlatıyoruz. Aynı zamanda 不 karakterinin kullanımına da değiniyoruz.

  Hemen İndir

Çince Öğrenmek– LTL’dan Tüyolar

Tavsiye 1:

Yatmadan önce ya da duştayken kendi kendinizle Çince konuşun. Gününüz nasıldı, hoşunuza gitti mi, eğlendiniz mi canınız mı sıkıldı, ne düşünüyorsunuz… tüm bunları kendinize sorup cevap verin. Kulağa her ne kadar garip gelse de bu egzersiz sayesinde Çince düşünmeye alışacaksınız. Bu da Çince öğrenmenizi inanılmaz kolaylaştıracaktır.

Tavsiye 2:

Öğrendiğiniz yeni kelimeleri cümlelerde kullanarak not edin. Sadece kelimeleri not etmek yetmez. Kelime tamlamalarını ve cümleleri yazmalısınız. Boş kaldığınızda elinize bir kağıt parçası alın ve aklınıza gelen ilk cümleleri not etmeye başlayın.  Bunun sayesinde karakterleri yazmayı öğreneceksiniz. Her ne kadar dijital çağda yaşıyor olsak da söz konusu Çince ise el yazısı gerçekten çok yararlıdır. Çünkü yazdığımız zaman daha kolay akılda tutarız ve Çince’de birçok şeyi ezberlemeniz gerekecektir.

Tavsiye 3:

Okuyabildiğiniz kadar okuyun. Okuyabildiğiniz her şeyi okuma alışkanlığı edinin. Size Savaş ve Barış’ı bitirin demiyorum. Gündelik hayatta karşılaştığınız her şeyi, mağaza isimleri, televizyon altyazıları, sokak tabelaları, restoran menüleri… Gözünüzün gördüğü her şeyi okuyun.  Çince seviyeniz ilerlediğinde, internet forumlarını, gazeteleri ve tabii ki de kitapları okuyabilirsiniz.

Tavsiye 4:

Sosyal Medya’da Çince kullanmayı deneyin. Hayır, sizden Çince YouTube kanallarına abone olmanızı beklemiyoruz. Daha basit şeylerden bahsediyorum. Örneğin arada bir Facebook’ta Çince bir şeyler yazmaktır. Bu öyle zor bir şey olmak zorunda da değil mesela insanların Yılbaşını ya da İlkbahar Festivalini kutlayabilirsiniz.

Tavsiye 5:

Hem eğlenin hem Çincenizi geliştirin.Diyelim ki yemek yapmaktan keyif alıyorsanız, Çince yemek tarifleri bulmaya çalışın. En fazla keke şeker yerine tuz koyarsınız. Keyif aldığınız bir şeyi öğrenmek her zaman daha etkilidir. Mesela bilgisayar oyunlarını oynarken de birçok yeni kelime öğrenebilirsiniz. Çince kursu almak da önemlidir fakat insan derste ister istemez sıkılır. Hem sevdiğiniz bir şeyi yapmak hem Çince öğrenmek çok güzel bir deneyimdir.

Tavsiye 6:

Çince konuşan arkadaşlarınız ile sadece Çince iletişime geçin. Eğer onlar da İngilizce öğrenmeye çalışıyorsa sizinle İngilizce pratik yapmayı isteyebilirler. Ama bu konuda taviz vermeyin. Ya da en iyisi hiç İngilizce bilmeyen insanlarla konuşun. İlk başlarda biraz zor olabilir ve çekinebilirsiniz fakan deneyimimize güvenin. Bunca uğraşa değer gerçekten, eninde sonunda anlaşabileceksiniz ve Çinceniz hızla ilerleyecek. Üstelik zaman geçince geriye baktığınızda bir sürü komik hatıranız olacak. LTL’de Çince kursu alan öğrencilerimize ders dışında da Çince pratiği yapmalarını öneriyoruz.

Tavsiye 7:

Çince televizyon izleyin ve radyo dinleyin.  İlk başlarda zorlanacaksınız, evet. Fakat zaman ilerledikçe bundan keyif almaya başlayacaksınız! Çin kültürü ve dili ile ilgili bir sürü yeni şey keşfedeceksiniz. Unutmayın Çince öğrenmek demek Çin tarih ve kültürünü bilmek demektir. Aynı zamanda Çin gündemini hatta Çin’in ünlülerini bile takip edebileceksiniz. Başka bir artısı ise izlediğiniz/dinlediğiniz programlar sayesinde Çinli arkadaşınız ile konuşabileceğiniz konuların sayısı artacaktır.

Tavsiye 8:

Notlar Tutun. Bu da çok önemlidir. Çince kursu alırken yeni bir cümle duyduğunuzda ya da bir kelime dikkatinizi çektiğinde onu bir kenara not edin ve saklayın.  Böylece sürekli yeni şeyler öğrenebileceksiniz. Çince öğrenmek için her gün ufak ufak notlar tutmak kulağa pek etkili gibi gelmeyebilir fakat uzun vadede bu gerçekten çok işinize yarayacaktır. Tek günde Çince öğrenemezsiniz fakat her gün düzenli alıştırma yaparsanız bir iki seneye akıcı bir şekilde Çince konuşuyor olursunuz.

Çin’de kaçırmamanız gereken birçok imkan ve güzellik vardır, yemekler, tarih ve kültür, doğa gezileri, iş imkanları

 • LTL'ı Takip Edin

  LTL'ı Takip Edin

  Facebook'da Bizi Beğenin - Her gün yaptığımız paylaşımları takip edin.

  Bizi Twitter'da Takip Edin - Çince'ye merakı olan insanlarla tanışın.

  Instagram Sayfamıza Bir Göz Atın - LTL Çince Dil Okulundan Her Gün Paylaşımlar.

  Hiçbir şeyi kaçırmayın - Linkedin ve Youtube'da da bizi bulabilirsiniz.

 • Sitemizde Çince Öğrenin

  Sitemizde Çince Öğrenin

  LTL Blog - Sizin için bir sürü bilgilendirici ve eğlenceli yazı hazırladık.

  Ücretsiz eKitap - Çince uzmanlarından tüyolar öğrenin ve Çinceyi çözün.

  HSK Hakkında Bilgi Edinin - HSK sınavını geçmek için ihtiyacınız olan her şeyi öğrenin.

  Online Uygulama İncelemeleri- Çince öğrenmek için mobil uygulamalar kullanın.

Neden Çince Öğrenmelisiniz?

Çince öğrenmek ister misiniz? Çince öğrenmek ilk başta zor gelebilir, fakat bunun iyi bir fikir olduğunu kanıtlayan birçok sebep vardır. Bu sebeplerden dört tanesini inceleyelim:

1.  Sınırlarınızı Zorlayın

Come to China Summer CampSınırlarını zorlamak ve kendini denemek isteyenler için Çince mükemmel bir fırsattır. Çince öğrenmeye başladığınızda basit iletişim kurabilme aşamasına gelmenin sanıldığı kadar da zor olmadığını göreceksiniz. Her ne kadar Çince ses tonlarına bağlı bir dil olsa da ve alfabe yerine karakterler kullansa da birçok kolaylığı da vardır. Çince kursu aldığınızda Çince gramerinin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

2. İletişim Kurun

Çince dünyada en çok konuşulan ana dildir. Ana dil olarak Çince konuşan insan sayısı İngilizce, İspanyolca ve Arapça konuşan insan sayısından fazladır.  Şöyle düşünün Çince öğrenmek size bir milyar insanla konuşabilme imkanı sunacaktır.

3. Kültür

Herhangi bir yabancı dil öğrenmek size yeni bir kültürü keşfetme, yeni bir topluluğu tanıma ve ona katılma imkanı sunacaktır. Çince öğrenmek Çin kültürünü derinden anlamak, eski ve meşhur Çin tarihini keşfetmek ve bir sürü kültürel deneyim yaşamak için mükemmel bir fırsattır.

4.  İş İmkanı ve Kariyer

Çince öğrenmek ve Çin kültürü ile insanlarını tanımak çok büyük bir artıdır. Hele Çin ile iş yapan bir yerde çalışıyorsanız. Çince Çin’ dışında da birçok ülkede konuşulmaktadır: Singapur, Malezya, Tayvan, Tayland, Brunei, Filipinler, Moğolistan gibi…Yani Asya ile iş yapan herkes için Çince bilmek çok büyük bir artıdır.  Üstelik Çin şu an dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahiptir, dolayısıyla Çince öğrenmek size dünya çapında birçok yeni kapı açabilir. Çince’nin kariyerinize ne gibi katkıları olduğunu anlamak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Çince Nasıl Öğrenilmez

Öğretmen Zoe öğrencisi Ben’in doğru bir şekilde tonları telaffuz ettiğinden emin oluyor…mu acaba?

Çin’de ilişkiler alıştığınızdan biraz farklı olabilir. Nasıl mı? Video’da Ben ve Zoe bunun bir örneğini veriyor.

Çince Öğrenmek Blog

LTL'ın Blog sayfası sayesinde Çince öğrenin. Çin yemeklerinden, ulusal tatillerine ve Çince karakterlerine kadar Çin ve Çince ile ilgili birçok ilginç yazıyı blog sayfamızda bulabilirsiniz!

Çince Öğrenme Uygulamaları

Duolingo Chinese Testimony for LTL
Duolingo Chinese
★ ★ ★ ★ ★

Duolingo dil öğrenme uygulamaları arasında çok popülerdir. Çince de bir istisna değildir.

Daha Fazlasını Oku

Manga Mandarin Testimony for LTL
Manga Mandarin
★ ★ ★ ★ ★

Manga Mandarin alıştığınız dil öğrenme uygulamaları gibi değildir. Fakat çok eğlenceli ve etkilidir.

Daha Fazlasını Oku

Pleco Sözlük Testimony for LTL
Pleco Sözlük
★ ★ ★ ★ ★

Çince öğrenirken olmazsa olmazı Pleco Sözlük uygulamasıdır. Onsuz gerçekten yapamazsınız, o derece.

Daha Fazlasını Oku

Merak ettiklerinizi bize sorun
 • LTL Avatar Alexander Krasnov
  Alexander Krasnov , Öğrenci Danışmanı

  LTL Çince Dil Okulu'na hoş geldiniz!

  Size nasıl yardımcı olabilirim?