Çince Nasıl Öğrenilir – Ücretsiz eKitap

Çince nasıl öğrenilir, Çince diline çalışmanın en etkili yöntemi nedir, denenmiş ve güvenilir yollar nelerdir? Bu gibi soruları LTL’de sık sık duyuyoruz. Çince öğrenmenin etkili yolu saatlerce karakter ezberlemek değildir, akıllı bir şekilde çalışmaktır.  Tonların nasıl öğrenileceğini, karakterleri hızlı öğrenmenin yöntemlerini, hangi uygulama ve internet sitelerini kullanmanız gerektiğini ve Çince öğrenirken nasıl motive kalacağınızı kavrayacaksınız. Saatler boyunca kitapların başında durup ayni şeyi tekrar etmektense size uyan çalışma şeklinizi bulmanız gerekiyor.

Çince’yi “sökmüş” dünyaca ünlü 10 Çince uzmanı tarafından hazırlanan  Ultimate GuidEbook to Learning Mandarin Chinese kitabı sayesinde Çince’yi çalışmanın en etkili yollarını ve yazarların tavsiyeleri ile tüyolarını öğreniniz. Başlangıç seviyesinde olanlara de Çince’yi az çok bilenlere de Çince öğrenirken sık yapılan hatalardan kaçınmalarına ve bu güzel dili olabildiğince güzel deneyimlerine yardımcı oluyor.

eKitap PDF İndir

10 Çince Uzmanından "Çince nasıl öğrenilir?" sorusuna cevap

 • Telaffuz ve Tonlar

  Hangi dil olursa olsun verdiğim ilk tavsiye hep şudur: olabildiğince konuşma pratiği yapmalısınız ya da en azından ağzınızı hareket ettirmeye alışmalısınız. Bu dediğim en çok da Çince dili için geçerlidir.

  Chris Parker

 • Çince Kelimelerini Öğrenmek

  Kelimeleri hızlı öğrenmeniz için size iki ipucu vereceğim: İlki, bildiğiniz kelimeleri cümle içinde fark etmek. Daha sonra ise cümle içinde karşılaştığınız ve bilmediğiniz kelimelerin çoğunu hatırlamanız için size ikinci bir ipucu vereceğim.

  Benny Lewis

 • Dinleme Yeteneğinizi Geliştirin

  Öğretmenlerinizin dediklerini anlıyorsunuz fakat sokaktaki yabancıların dediklerini çıkartamıyor musunuz?

  Olle Linge

 • Cümle Yapısını Geliştirmek

  Benim yöntemim diğer birçok dil için de geçerlidir: kelimeleri ya da karakterleri tek başlarına öğrenmek yerine cümleleri bir bütün olarak kavrayın.

  Verena Menzel

 • Çalışmak İçin Motivasyon

  Çince öğrenme sürecim boyunca keşfettiğim en önemli şey, motivasyonun tükenen bir şey olduğudur. Zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacak olan motivasyonunuzu tam olarak kontrol edip yönlendiremiyorsunuz.

  Hugh Grigg

 • Çaylaklar İçin Çince

  Bazı insanlar tonları duydukları ya da karakterleri gördükleri anda bunlar akıllarına kazınır ve hiçbir ekstra çaba sarf etmeden Çince öğrenirler. Ben bu insanlardan biri değildim ve Çince öğrenmenin yöntemini bulmam çok zaman aldı fakat bulduktan sonra gerisi çok kolay geldi.

  Andreas Laimboeck

 • Yurt dışında Çincenizi Geliştirmek

  Çin’de Çince öğreniyor olmanız, dili Çin’in dışındaki birine göre daha hızlı öğreneceğiniz anlamına gelmiyor. Çin’de yaşamak tek başına yetmiyor, Çince’yi gündelik hayatınıza dahil etmelisiniz.

  Richard Simcott

 • Teknolojiden Yararlanmak

  Son birkaç sene içinde teknoloji inanılmaz bir gelişme katetti. Bize Çince’yi daha kolay öğrenmemizi  sağlayan dijital çağın temel araçları nelerdir?

  Sborto Zhou

 • Eğlenerek Öğrenin!

  Çince dilini öğrenmenin en büyük sırrı aslında pek da bir sır sayılmaz: eğlenin ve tutkularınızdan vazgeçmeyin!

  Greg Bell

 • Karakter Öğrenme Yöntemleri

  Arkadaşım için karakterler, kuşların kum üzerinde bıraktığı ayak izlerinden farksızdır. Ben ise düşünceler ve görüntüler barındıran şekiller görüyorum. Fakat Çince’ye ilk öğrenmeye başladığınızda sizin için çözülmeyi bekleyen birer puzzle gibi geleceklerdir!

  Marcus Pentzek

Çince Öğrenmenin En İyi Yolu?

Zander enjoying Immersion in Chengde

Chengde’de Çince öğrenen Zander

Tek cevabı olmayan geniş bir sorudur, fakat öğrenme tarzınıza bağlı size olası çözümler sunabiliriz. Öncelikle şunun farkına varmalısınız – herkes birbirinden farklıdır. Bazıları karakterleri öğrenerek Çince dilini çözerler, diğerleri karakterleri parçalara ayırıp kelimelerin arkasındaki tarihi ve hikayeyi öğrenirler, bazıları ise eski ve denenmiş bir yöntem olan kitapları kullanarak çalışırlar. Çince’yi en iyi öğrenmenin yolları hakkında size birkaç tavsiye verelim.

1 – Çinli arkadaşlar edinin. Çin dili ve kültürü konusunda ufkunuzu genişletmek için mükemmel bir yöntem. Farkına bile varmadan Çince öğreneceksiniz, eğlenceli kısmı da bu. Beraber akşam yemeği yemek, bara gitmek ya da sadece pazar akşamları Çin sokaklarında dolaşmak. Yerlilerle beraberken öğrenme hatası yapmanız mümkün değil. Aile yanı konaklama seçeneğimiz sayesinde Çinli aile ile yaşayıp yakın arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Söz konusu insanlarla tanışmak olduğunda biraz çekingenseniz Bağlantı Paketi işinizi kolaylaştırabilir.

2 – Her an, her yerde öğrenin. Şu gerçeklikle yüzleşelim ki, çağımızda her şey parmaklarımızın altındadır. Çok rahat bir şekilde olduğumuz yerden akıllı telefonumuz sayesinde Çince öğrenebiliyoruz. Birçok Çince öğrenme uygulaması bulabilirsiniz. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız size favori Çince öğrenme uygulamalarımızı tavsiye edebiliriz. Duolingo, Pleco ve Skritter hemen indirebileceğiniz kalteli uygulamalardır. Metroda, otobüste boş zamanınızda Çince öğrenme fırsatınızı kaçırmayın. Günde beş dakika ya da beş saat hiç fark etmez. Çince’niz her şekilde daha hızlı gelişecektir.

3 – Tonları öğrenin Anlayacağınız üzere Çince’de tonları öğrenmek çok önemlidir ve göz ardı edilmemelidir. Alıştığınız şeylere çok ters gelebilir fakat sandığınız kadar zor değildir. Kendi sesine sahip dört farklı ton vardır. Bunları erkenden kavramaya ve telaffuzunuzu oturtmaya bakın. Bunu yaparak Çince öğrenme temelinizi kurmuş olacaksınız.

Savannah with her Homestay Family

Savannah ile ev sahibi ailesi

4 – Dili yaşayın Kısa bir süre içinde Çince öğrenmeniz gerekiyorsa Hızlandırılmış Çince Programı olmazsa olmazdır. Çin’de, özellikle Şanghay ve Shenzhen gibi büyük şehirlerde İngilizce konuşanların arasında sıkışıp kalmak çok kolaydır. Bu yüzden dili daha rahat yaşayabileceğiniz Chendge şehrine gideceksiniz. Burger King ve Starbucks olmayan bu şehirde tüm Çin’de konuşulan genel Çince’yi duyacaksınız. Chengde’ye giden öğrencilerimiz Pekin ya da Şanghay’a döndüklerinde Çinceleri hissedilir bir şekilde gelişmiş oluyor. Chengde şehrinde bir ailenin yanında kalın ve 7/24 Çince yaşayın.

5 – Birebir Çince Öğrenin. 4. maddede dediğimiz gibi, eğer sıkı bir programınız varsa , Birebir Özel Çince Dersleri  alarak iki aylık süre içinde grup derslerine göre daha çok ilerleme kat edersiniz. Bu Çince Grup Dersleri’nin yetersizliğini göstermez. Grup dersleri arkadaşlarınızla beraber dili öğrenme imkanı sağlar Fakat, 1-1 dersler istediğiniz şeyleri istediğiniz zaman ve istediğiniz şekilde öğrenmenizi sağlıyor. Konuşmayı öğrenmeyi seçebileceğiniz gibi karakterlerin tarihini öğrenmek de isteyebilirsiniz. Ayni zamanda öğretmeninizin bütün ilgisi sizin üzerinizde olacak ki bu da dil öğrenme konusunda inanılmaz büyük bir artıdır.